sobota, 30 maja 2015

FIFA Blatter - bez zmian

O podejrzeniach korupcyjnych w światowej federacji piłkarskiej FIFA można było przeczytać kilka lat temu. Niby każdy o tym wiedział, ale żadnych oficjalnych działań  jakiejkolwiek prokuratury nie było. Bomba wybuchła dopiero kilka dni temu, jak na ironię tuż przed wyborami prezydenckimi. Aresztowano kilku działaczy, są poważne zarzuty, ale zamiast abdykacji skompromitowanego Szwajcara doczekaliśmy się reelekcji. W 111-letniej historii FIFA nie miała takiego jak obecnie kryzysu, mimo to Joseph Blatter będzie pełnił prezydenta już piątą kadencję.  Kontrkandydatem był książę Ali,ale po przegranej I turze wyboru sam zrezygnował z drugiej tury, co oznaczało, że Blatter wciąż będzie szefował światowej federacji.
Co zarzuca się FIFA ?
Światowe media prześcigają się w wyliczance podejrzanych przedsięwzięć federacji. Przyznanie organizacji mistrzostw Świata w 2010 Republice Południowej Afryki wzbudziło już wiele kontrowersji. FIFA wymusiła na RPA wprowadzenie m.in.szybkiego postępowania miejscowych sądów, które miały poradzić sobie z przestępczością i napływem blisko 450 tysięcy kibiców.
Obecność we władzach Jacka Warnera z Trynidadu i Tobago.Prezydent federacji CONCACAF od lat musi się mierzyć z oskarżeniami korupcyjnymi i łapówkarstwem, a tymczasem wciąż jest wybierany i nie ponosi konsekwencji.
Krytyce podlega system głosowania, gdzie wielu nie podoba się, że takie samo znaczenie ma głos np. z Papuy jak i delegata z Francji czy Brazylii. Stąd też łatwo można wpłynąć na malutkie federacje, którymi można wygrać kolejną kadencję.
Wątpliwości budzą finanse federacji, która z definicji jest non-profit, nie mająca przynosić zysków, a tymczasem nie wiadomo co się dzieje ze wszystkimi pieniędzmi od sponsorów, po co jest rzekoma "rezerwa"na kontach bankowych w rajach podatkowych.
Casus Franza Beckenbauera  - który na początku roku po usłyszeniu oskarżeń korupcyjnych otrzymał trzymiesięczny zakaz działalności. Po zakończeniu zakazu nie podjął współpracy w celu wyjaśnienia sprawy korupcji,a przecież był w komitecie wykonawczym, który decydował o przyznaniu kolejnych mundiali Rosji i Katarowi.
W Brazylii podczas mundialu sporo dyskusji wzbudziła interwencja FIFA wobec obowiązującego w tym kraju zakazu sprzedaży alkoholu podczas meczów.  Federacja nie mogła sobie pozwolić, by jeden z głównych sponsorów, browar Budweiser  poniósł podczas mistrzostw straty. Złośliwi zapytali, co by było gdyby sponsorem był np.kartel narkotykowy i czy wtedy można było zmieniać krajowe prawo pod sponsora.
Podobna jest sprawa z wymuszaniem ulg podatkowych na państwach gospodarzach, dzięki czemu rocznie do budżetu wpływają dziesiątki milionów euro.
Bierność federacji wobec tzw. match-fixing,czyli ustawiania wyników, no i oczywiście wybór Kataru i Rosji. Mundial, zwłaszcza w Azji, warunki klimatyczne wykluczają normalną grę w tradycyjnej porze rozgrywanych turniejów, spotkał się ze zdziwieniem i oskarżeniami o korupcję, co właśnie w maju znajduje swój epilog. Nieprawidłowościami podczas wyborów mistrzostw 2018 i 2022 ma się zająć wymiar sprawiedliwości USA,co od razu spotkało się z krytyką ze strony Rosji.
Oczywiście zarzutów dla FIFA jest więcej, system wyborów nie zmienił się, dlatego też  Blatter wciąż będzie na ciepłej posadzie. Europa, która jest głównym oponentem władzy Szwajcara nie ma po prostu sama siły przebicia. Musi się znaleźć kontrkandydat, podobny do wspomnianego księcia, za którym głosowały by inne federacje obecnie przekonane do porządku blatterowego.

1 komentarz:

  1. Ciekawie na to spojrzałeś ;) Doigrają się wszyscy! Od zawsze mówiłem, że futbol to pieniądze i nic więcej! Zapraszam do mnie na bloga! Pozdrawiam!
    http://pilkaipieniadze.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń