niedziela, 28 grudnia 2014

Trenerska karuzela - efekt nowej miotły w 2.lidze

18 grudnia nowym szkoleniowcem Rakowa Częstochowa został Radosław Mroczkowski. To już jedenasta zmiana szkoleniowca w drugiej lidze w bieżącym sezonie. Pod Jasną Górą nie ukrywają awansowych aspiracji, a 10.miejsce i 9 punktów straty do miejsca premiowanego awansem na pewno nie satysfakcjonuje włodarzy Rakowa.
 Jak kręciła się jesienią trenerska karuzela na trzecim poziomie rozgrywkowym?

28.08. Robert Złotnik (Wisła Puławy za M.Jałochę) - wicemistrz olimpijski i uczestnik Ligi Mistrzów Marcin Jałocha objął Wisłę w czerwcu z dużymi nadziejami. Po tym jak osiągał szkoleniowe sukcesy z juniorami Wisły Kraków i seniorami Termaliki Nieciecza, którą wprowadził z czwartej do pierwszej ligi nie zdołał utrzymać w 2.lidze Radomiaka. Niestety, zła karta nie odwróciła się w Puławach - po 5 meczach bez zwycięstwa i strzelonej bramki (zaledwie jeden remis bezbramkowy po stronie zysków) zarząd klubu zwolnił Jałochę z funkcji I trenera. Co ciekawe za szkoleniowcem ujęli się piłkarze dając temu wyraz na pomeczowej konferencji. Tymczasowym szkoleniowcem został Robert Złotnik pracujący od lat w klubie z młodzieżą.

01.09. Piotr Przerywacz (Górnik Wałbrzych za A.Polaka) - po 6 meczach, w których Górnik zdobył zaledwie punkt i strzelił 4 gole, a stracił 10 klub pożegnał Andrzej Polak. Trener z Opolszczyzny nie mógł do tej pory pochwalić się tak niechlubnym epizodem jaki był w jego udziałem w Wałbrzychu. Zarząd nie zdołał zakontraktować przed spotkaniem z ROW Rybnik nowego szkoleniowca i swoją szansę otrzymał dotychczasowy asystent Piotr Przerywacz.

02.09. Ryszard Kuźma (Siarka Tarnobrzeg za T.Tułacza) - jedna z najbardziej zaskakujących trenerskich roszad w lidze! Tomasz Tułacz, znany ongiś pomocnik podkarpackich klubów, potem szkoleniowiec Stali Mielec i Resovii, w Tarnobrzegu pracował od lipca 2013. W bieżącym sezonie Siarka pod jego wodzą w 6 meczach wygrała w trzech, dwa razy zremisowała i uległa tylko raz. Ale wg nieoficjalnych informacji styl gry nie odpowiadał zarządowi co oznaczało koniec współpracy. Wśród kandydatów wymieniano Jacka Zielińskiego, który z Lechem sięgnął po MP czy Włodzimierza Gąsiora. Ostatecznie wybór padł na b.asystenta Zielińskiego Ryszarda Kuźmę, który w roli I trenera pracował na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu. Pod jego wodzą Siarka finiszowała na 8.miejscu (13 meczów 5-4-4).

04.09. Jerzy Cyrak (Górnik Wałbrzych za P.Przerywacza) - Przerywacz prowadził Górnika w jednym spotkaniu (0:3 z Rybnikiem), który nie dał żadnych podstaw by powierzyć jemu zespół, bądź nastąpił zdecydowany przełom w panującej beznadziei. Wybór nowego szkoleniowca padł na Jerzego Cyraka, pochodzącego z regionu młodego szkoleniowca znanego z dotychczasowej asystentury w Lechu Poznań, gdzie u boku Mariusza Rumaka dwukrotnie świętował wicemistrzostwo Polski, a wcześniej z juniorami Lecha zdobywał medale MPJ. Budzenie papierowego faworyta trwa praktycznie do dziś. W 12 spotkaniach pod wodzą Cyraka Górnik wygrał 3, zremisował 2, a przegrał 7 (bramki 10:21) - w tym okresie gorzej w lidze grały jedynie małopolskie zespoły: Puszcza, Okocimski i Limanovia (dwa ostatnie nie zanotowały ani jednego zwycięstwa).

Jerzy Cyrak (z lewej) chciałby odmienić grę i wyniki 
swojego zespołu, tak jak to udało się w Mielcu
Januszowi Białkowi (z prawej).
05.09. Janusz Białek (Stal Mielec za R.Wójcika) - Rafał Wójcik w maju tego roku zmienił Włodzimierza Gąsiora w roli szkoleniowca mieleckiej Stali. W nowym sezonie w 6 meczach (1-2-3) Stal pod jego wodzą w tabeli wyprzedzała jedynie duet Górnik-Wisła. Po 2 tygodniach Wójcik został asystentem trenera w pierwszoligowej Chojniczance. Jego następcą został Janusz Białek, w przeszłości napastnik Stali, ale bardziej znany z pracy trenerskiej w klubach ekstraklasy (m.in. Polonia Warszawa, Groclin, Odra Wodzisław), a ostatnio w kadrze U-19. Białek wyciągnął Stal z letargu - ostatecznie 9.miejsce, a za jego kadencji 13 meczów: 7-4-2.

10.09. Bohdan Bławackyj (Wisła Puławy za R.Złotnika) - ukraiński szkoleniowiec Bohdan Ihorowicz Bławackyj zastąpił Złotnika, który został jego asystentem, a dodatkowo prowadził rezerwy Wisły. Bilans Złotnika w roli I trenera to dwa mecze: remis i porażka, ale i bramki w każdym meczu. Za kadencji Bławackyja Wisła opuściła ostatnie miejsce (11 meczów 4-3-4 bramki 16-18) i blisko jest bezpiecznego miejsca w tabeli.

16.09. Ryszard Wieczorek (Limanovia za R.Kasperczyka)- Robert Kasperczyk rozpoczął sezon z Limanovią od dwóch zwycięstw i remisu, ale potem przyszło 5 kolejnych porażek. Limanovia po 8 kolejkach w tabeli wyprzedzała jedynie duet bez odniesionego zwycięstwa, czyli Wisła - Górnik.Zwolnienie po słabych wynikach tłumaczył budową zespołu na potrzeby 3.ligi, bowiem w ostatniej chwili limanowianie wskoczyli w miejsce Kolejarza Stróże. Jego następcą został Ryszard Wieczorek - były szkoleniowiec m.in. Górnika Zabrze,Odry Wodzisław, Korony Kielce, czy ROW Rybnik, który objął we wrześniu 2011 jako outsidera, by utrzymać zespół, a w następnym sezonie wywalczyć awans do 1.ligi! Nie dane mu było utrzymać rybniczan na zapleczu ekstraklasy, bowiem skusił się na zmierzenie się z legendą Adama Nawałki w Górniku Zabrze. Niestety, został tam wiosną tego roku zdymisjonowany. W Limanowej liczono na odwrócenie losu, ale Wieczorek prowadząc zespół w 11 meczach 5 razy zremisował, a 6 razy przegrał ! Gorzej w tym okresie prezentowała się tylko Puszcza. Zimą można się spodziewać rewolucji kadrowej, bowiem Limanovię już 11 zawodników z szerokiej kadry, a szkoleniowiec zapowiada wymianę 60% kadry.

08.10. Łukasz Gorszkow (Puszcza Niepolomice za D.Wójtowicza) - Dariusz Wójtowicz pracował w Puszczy od 2011 roku, z zespołem awansował i spadł z 1.ligi. Po degradacji doszło do niezbędnego przebudowania kadry, a ze względu na remont obiektu Puszcza rozgrywała spotkania poza Niepołomicami. Po sprowadzeniu doświadczonych zawodników (Zakrzewski, Madejski, Napierała) niektórzy widzieli zespół w gronie faworytów, a tymczasem po 11 kolejkach drużyna Wójtowicza  zdobyła 11 punktów (3-2-6) okupując 14.miejsce. Jego następcą niespodziewanie został Łukasz Gorszkow, swego czasu solidny ligowiec mogący pochwalić się 273 ekstraklasowymi występami. Wcześniej prowadził jedynie juniorów Puszczy. W 8 meczach pod wodzą Gorszkowa zespół wygrał zaledwie raz, 3 razy zremisował i 4 przegrał. Gorzej w tym okresie prezentowały się jedynie inne małopolskie drużyny z Limanowej i Brzeska, które nie potrafiły wygrać.

06.11. Dawid Jankowski (Raków Częstochowa za J.Brzęczka) - Jerzy Brzęczek to trzeci, obok Jałochy i Tułacza, były kadrowicz juniorów Janusza Wójcika, który jesienią stracił pracę w 2.lidze. Z Jałochą grał jednak na olimpiadzie, a potem w I reprezentacji Polski. Brzękol czy też Papież jak nazywano wuja Jakuba Błaszczykowskiego pierwszą samodzielną pracę w roli szkoleniowca rozpoczął w Rakowie Częstochowa w lutym 2010 roku i był bliski jej zakończenia już w maju tego roku, po porażce w Wałbrzychu widmo spadku zaglądnęło głęboko w oczy. Dzięki decyzjom licencyjnym Raków utrzymał się, wymagania wzrosły. Mimo obiecującego początku, zespół zaczął tracić punkty i po serii 4 kolejnych meczów bez zwycięstwa, które przypieczętowała porażka domowa z Rozwojem (1:2 mimo 1:0 i stracie gola w ostatniej minucie gry) czara goryczy się przelała i sponsor podziękował Brzęczkowi za pracę. Zostawił on zespół po 15 meczach (6-3-6) na 10.miejscu ze stratą 6 punktów do czwartej lokaty. Po dwóch tygodniach Brzęczek objął ekstraklasową Lechię Gdańsk.

18.11. Piotr Rzepka (Kotwica Kołobrzeg za W.Bańkosza) - Wiesław Bańkosz to jeden z najbardziej doświadczonych szkoleniowców w tej lidze. Prowadził Kotwicę od października 2012 i wprowadził ją do 2.ligi. Niestety, ze względu na stan zdrowia złożył rezygnację i nowym szkoleniowcem Kotwicy został Piotr Rzepka. Były kadrowicz jako trener prowadził m.in. Odrę Opole, Bałtyk Gdynia, Bogdankę Łęczna, a ostatnio pierwszoligową Arkę Gdynia.  W tym roku Rzepka zdążył poprowadzić Kotwicę w 2 meczach: z Puszczą (4:2) i ze Stalą w Mielcu (1:1).

18.12. Radosław Mroczkowski (Raków Częstochowa za D.Jankowskiego) - to, że Jankowski pracuje jako I trener tymczasowo było wiadomo od dawna. Prowadził Raków w 4 meczach (po 2 zwycięstwa i porażki). Na giełdzie pojawiały się różne nazwiska, a najbliżej angażu wg mediów był Marek Wleciałowski czy Jacek Magiera. Tymczasem wybór padł na R. Mroczkowskiego, znanego przede wszystkim z pracy w Widzewie Łódź, a wcześniej z juniorskimi kadrami PZPN. Bez stałego zajęcia pozostawał od września 2013 i w międzyczasie kojarzony był m.in. z Piastem Gliwice, Arką Gdynia i innymi klubami, na których meczach się pojawiał. Pierwszym ligowym sprawdzianem dla Mroczkowskiego będzie marcowe spotkanie w Częstochowie z Górnikiem Wałbrzych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz