środa, 3 grudnia 2014

Piłkarze wybierają - nominacje dla Jogiego i Orła

Polski Związek Piłkarzy po raz kolejny przeprowadza plebiscyt na najlepszych piłkarzy w trzech najwyższych ligach. Nominacje jak i triumfatorzy zostaną wyłonieni po głosowaniu samych piłkarzy. Glosy internautów wyłonią jedynie najpopularniejszą jedenastkę. W nominacjach najważniejsze znaczenie jak się okazuje ma mieć runda jesienna, a wiosenne dokonania często są deprecjonowane. Jak się okazało w gronie nominowanych drugoligowi piłkarze dostrzegli dwóch wałbrzyszan. Czy mają oni szansę wygrać w klasyfikacjach w swoich formacjach?
Wśród bramkarzy niespodziewanie nominację otrzymał Damian Jaroszewski. Popularny Jogi był nominowany już 12 miesięcy temu, ale wówczas jego forma oraz dyspozycja całego Górnika była zgoła odmienna. Wałbrzyszanie byli wiceliderem, a za Damianem była udana runda, w której wielokrotnie ratował zespół przed utratą bramki, zachowując aż w 9 meczach czyste konto. Nominacja była jak najbardziej uzasadniona i zrozumiała. A jak było w 2014 roku? Wiosną 13 meczów - 22 przepuszczone bramki, zero puszczonych bramek zaledwie w 3 meczach. Jesienią Jaroszewski bronił w zaledwie 6 meczach, w których Górnicy tylko raz zremisowali i pięciokrotnie przegrali, ani razu nie udało się zachować czystego konta (14 puszczonych bramek),a później kontuzja przed meczem w Kołobrzegu. Summa summarum w kończącym się niebawem roku Jogi bronił w 19 meczach, w których puścił 36 bramek. Czy taki bilans pozwala mu liczyć na triumf w klasyfikacji drugoligowych bramkarzy? Raczej nie bardzo.
W ubiegłym roku piłkarze wybrali najlepszym bramkarzem Mateusza Sławika z Rozwoju Katowice, który w rundzie wiosennej pełnił już rolę szkoleniowca bramkarzy zabrskiego Górnika. O ile Sławika wybrali piłkarze, to internetowi kibice aż prawie 50% poparciem wybrali najlepszym goalkeeperem Jaroszewskiego! Nikt nie miał takiego poparcia jak wałbrzyszanin. Czy będzie teraz podobnie?
Kto jest tegorocznym rywalem Damiana do tytułu najlepszego drugoligowego bramkarza?
Artur Melon (Siarka Tarnobrzeg) - 28 lat, mający za sobą grę w ŁKS, Widzewie, a później m.in. w Miedzi, Wiśle Płock czy Calisii Kalisz, z którą grał przeciwko Górnikowi Wałbrzych w sezonie 2012/13. Drugi sezon gra w tarnobrzeskiej Siarce: wiosną 13 meczów (14 puszczonych goli/7 z zerowym kontem), jesienią 14 meczów (12 puszczonych bramek/5 meczów z zerowym kontem). Piłka Nożna dwukrotnie wybrała go Piłkarzem Meczu.
Krystian Rudnicki (MKS Kluczbork) - 20 letni kadrowicz U-21, w spotkaniu z Górnikiem złapał karnego Marcinowi Orłowskiemu. Wiosną bronił w trzecioligowych rezerwach Pogoni Szczecin, a jesienią w MKS zagrał w 17 meczach (9 puszczonych goli/10 meczów z zerowym kontem). Obronił dwa karne, Piłka Nożna trzykrotnie wybierała go do Jedenastki Kolejki, a po spotkaniu w Mielcu wybrała go Piłkarzem Meczu, katowicki Sport z kolei wybrał go graczem spotkania z Górnikiem. Dobra dyspozycja nie uszła uwadze macierzystemu klubowi i Krystian już powrócił do Szczecina by trenować z Pogonią.
Damian Jaroszewski - niezbyt
zrozumiała nominacja
Tomasz Wietecha (Stal Stalowa Wola) - 36-letni kapitan Stalówki. Wiosną sezonu 2013/14 - 11 meczów (11 puszczonych bramek/3 mecze z zerowym kontem), a jesienią 19 meczów (19 puszczonych bramek/6 meczów z zerowym kontem). Współautor awansu Stali do 1/8 PP, gdy powstrzymał Lechię Gdańsk (2:1), a w boju o ćwierćfinał ze Śląskiem Wrocław (0:1) obronił karnego Sebastianowi Mili. Piłka Nożna dwa razy wybierała go Piłkarzem Meczu i tyleż samo nominowała go do Jedenastki Kolejki. Warto przypomnieć, że piłkarze 12 miesięcy temu wybrali go najlepszym bramkarzem grupy wschodniej 2.ligi.
Przemysław Wróbel (Raków Częstochowa) - 24-letni bramkarz pochodzący, podobnie jak niedoszły bramkarz Górnika Wałbrzych Dawid Smug, z Konina, a trzeci sezon broniący pod Jasną Górą.  Wiosną grał w 11 meczach (9 puszczonych bramek/5 meczów bez puszczonych bramek), gdzie tylko w jednym spotkaniu puścił więcej niż jedną bramkę - w Wałbrzychu (0:2 z Górnikiem). Jesienią, podobnie jak Wietecha, zaliczył komplet meczów - 19 (puścił 19 bramek/8 meczów z zerowym kontem). Piłka Nożna dwukrotnie wybierała go Piłkarzem Meczu i raz nominowała go do Jedenastki Kolejki.
Reasumując - jedynie oględnie analizując liczby bramkarzy, sama obecność Jaroszewskiego to jedno wielkie nieporozumienie.  Odkryciem niewątpliwie Rudnicki, a najrówniejszą formę prezentował Wróbel. Jak wybiorą piłkarze - o tym przekonamy się w połowie stycznia.
Kontrowersyjnych nominacji dla wałbrzyszan nie było ani wśród obrońców, ani pomocników. Po prawdzie nawet gdyby przeprowadzono w Wałbrzychu plebiscyt na najlepszego graczy w tych formacjach to najwierniejsi kibice mieliby spory kłopot z wyborem. Miła niespodzianka spotkała z kolei Marcina Orłowskiego, którego koledzy z drugoligowych zmagań widzieli wśród najlepszych napastników roku. Dla przypomnienia Orzeł wiosną bronił barw drugoligowego Radomiaka, który musiał pożegnać się z tym poziomem rozgrywek - w 15 meczach strzelił 6 goli. Jesienią, w słabiutkim Górniku - 18 meczów i 7 goli. Roczny bilans - 33 mecze i 13 goli. W ubiegłym sezonie Polski Związek Piłkarzy wybierał jedenastki z trójką napastników. Wówczas, gdy funkcjonował podział na dwie grupy to w szóstce najlepszych atakujących znaleźli się: Konrad Nowak (Wisła Puławy), Maciej Tataj (Motor Lublin - obecnie Pogoń Siedlce), Adrian Paluchowski (Znicz Pruszków - obecnie Termalica Nieciecza), Wojciech Okińczyc (UKP Zielona Góra - obecnie Podbeskidzie Bielsko-Biała), Grzegorz Rasiak (Warta Poznań -zakończył karierę), Robert Hirsz (Bytovia Bytów - obecnie odsunięty od zespołu Bytovii). Z tego sekstetu szansę na zachowanie statusu jednego z najlepszych napastników drugiej ligi ma jedynie Konrad Nowak, którego koledzy piłkarze również w tym roku nominowali. Kandydatów do tercetu napastników jest aż 15. Jak wyglądają szanse Orłowskiego? Oto kontrkandydaci:
Marcin Orłowski - autor 50% ligowych
bramek Górnika jesienią 2014
Jakub Arak (Zagłębie Sosnowiec) - 19 lat, wiosną w Legii II Warszawa (3.liga 24/7 goli), jesienią - 19 meczów/9 goli.
Piotr Burski (MKS Kluczbork) - 28 lat, wiosną długo leczył kontuzję i dopiero w maju powrócił do gry - 6 meczów/3 gole, jesienią 16 meczów/5 goli - ogółem w 2014 roku - 22 mecze/9 goli
Tomasz Ciećko (Siarka Tarnobrzeg) - 26 lat, wiosną 12 meczów/3 gole, jesienią 12 meczów/1 gol - ogółem 24 mecze/4 gole
Robert Gajda (Błękitni Stargard) - 36 lat, wiosną 15 meczów/3 gole, jesienią 16 meczów/4 gole (wszystkie z rzutów karnych) - ogółem 31 meczów/7 goli
Piotr Giel (Zagłębie Sosnowiec) - 24 lata, wiosną w MKS Kluczbork 14 meczów/12 goli, jesienią 15 meczów/2 gole - ogółem 29 meczów/14 goli
Maciej Górski (Znicz Pruszków) - wiosną w pierwszoligowej Sandecji Nowy Sącz (11/0), jesienią 19/9 goli
Dawid Jarka (ROW Rybnik)- 27 lat, wiosną w Odrze Opole 13 meczów/4 gole, jesienią 8 meczów/2 gole - ogółem 21 meczów/6 goli
Michał Kojder (MKS Kluczbork) - 24 lata, wiosną 6 meczów/1 gol, jesienią 15 meczów/2 gole - ogółem 21 meczów/3 gole
Michał Magnuski (Błękitni) - 27 lat, wiosną 13 meczów/7 goli, jesienią 12 meczów/2 gole - ogółem 25 meczów/9 goli
Szymon Martuś (Wisła Puławy) - 23 lata, wiosną 16 meczów/4 gole, jesienią 12 meczów/1 gol - ogółem 28 meczów/5 goli
Konrad Nowak (Wisła Puławy) - 29 lat, wiosną 12 meczów/6 goli, jesienią 16 meczów/4 gole - ogółem 28 meczów/10 goli
Artur Pląskowski (Raków Częstochowa) - 21 lat, wiosną 13 meczów/2 gole, jesienią 19 meczów/4 gole - ogółem 32 mecze/6 goli
Łukasz Sekulski (Stal Stalowa Wola) -24 lata, wiosną w pierwszoligowej Wiśle Płock (7/0), jesienią 19 meczów/17 goli
Marcin Truszkowski (Siarka Tarnobrzeg) - 31 lat, wiosną 15 meczów/7 goli, jesienią 11 meczów/3 gole - ogółem 26 meczów/10 goli.
Wystarczy spojrzeć na powyższe zestawienia - zdecydowana większość wymienionych zawodników ma gorszy bilans od wałbrzyskiego napastnika i ich gra nie decyduje o obliczu ich zespołu w takim stopniu jak Orła. Wiosenni pewniacy (Magnuski, Giel) po letniej przerwie mocno spuścili z tonu, ale za to eksplozja skuteczności Sekulskiego i Araka może ich premiować do finałowej jedenastki.
Ogłoszenie wyników - 14 stycznia 2015 roku.

1 komentarz: