niedziela, 26 listopada 2017

Jesień w okręgu wałbrzyskim - B klasa

W sezonie 2017/18 w okręgu wałbrzyskim rywalizowały 46 drużyny w 4 grupach.  Podokręgi świdnicki i kłodzki solidarnie organizowały po dwie grupy.
Mateusz Ugarenko - najskuteczniejszy
w 8.lidze
[foto:zrzeszeniniwa.futbolowo.pl]
W podokręgu kłodzkim znalazło się chętnych zaledwie 19 zespołów. W grupie I,  którą można geograficznie ochrzcić jako zachodnio-południową grało tylko 8 zespołów, ale za to o awans walczą dwa mocne zespoły, które w przeszłości grały z powodzeniem w klasie okręgowej. Jesienią 2017 zaplanowano dwumecze wszystkich drużyn kopiując system ligowy choćby ze Szkocji. Prowadzący po jesieni Zjednoczeni Ścinawka w czerwcu 2013 pożegnali się z okręgówką i dopiero po 4 latach reaktywowano drużynę seniorów. Z kolei Trojan Lądek Zdrój po spadku z okręgówki w 2015 zdążył rozegrać 2 spotkania w A klasie sezonu 2015/16, by wycofać się z rozgrywek i po dwóch latach wrócić na ligową karuzelę. Piłkarze z Lądka rozpoczęli sezon od porażki 2:3 w Trzebieszowicach ze Zamkiem, ale później zaczęli gonić Zjednoczonych wygrywając 4 mecze ze średnią ponad 6 goli/mecz. W 6.kolejce w Lądku Trojan zremisował z liderem 1:1, by tydzień później przegrać w Kudowie z Czermną 1:3. W rundzie rewanżowej faworyci już nie tracili punktów, a w decydującym meczu w Ścinawce Średniej gospodarze zostali wręcz upokorzeni przegrywając aż 2:6. Obecnie przed rundą wiosenną Zjednoczeni mają ledwie 3 punkty przewagi nad Trojanem.
Najlepsi strzelcy (po 14 kolejkach):
30 bramek - Mateusz Ugarenko (1996, Zjednoczeni Ścinawka Śr.),
26 bramek - Jacek Stępień (1992, Trojan Lądek Zdrój)
15 bramek - Daniel Kruk (1980,Sparta Stary Wieliszów), Paweł Skowron (1986, Trojan).
29 października rozegrano 11.kolejkę, w której w 4 meczach padło aż 37 goli (średnia ponad 9 bramek/mecz)! Wówczas Trojan rozgromił w Wilkanowie Igliczną aż 13:0 (9 bramek Jacka Stępnia), a Zjednoczeni w Gorzanowie rezerwy Zamka 14:2 (trio Ugarenko - Ziental-Kurasz strzeliło po 4 gole).
W grupie II kłodzkiej rywalizowało 11 zespołów spośród których nie ma zespołów, które w swojej historii występowałyby wyżej niż A klasa. Po 10 jesiennych kolejkach na prowadzeniu jest trójka zespołów z 24 punktami:
1.Czarni z podząbkowickich Braszowic, którzy wygrali komplet domowych meczów, w tym rekordowe 10:1 z Piaskiem Potworów, ale doznali 2 porażek - z drugim w tabeli Zamkiem II 0:2 i sensacyjnie w Przedborowej 1:2, gdzie dla Przedborowianki było to jedyne domowe zwycięstwo.
2.Zamek II Kamieniec Ząbkowicki - rezerwy przedstawiciela okręgówki przegrali tylko 0:1 u siebie z Victorią Dębowiec i aż 1:5 w Brzeźnicy z Cisem.
3.Victoria Dębowiec - upokorzona u siebie przez Czarnych (0:6) i przegrana w Starczówku z Harnasiem 2:4.
Poniżej oczekiwań wypadli spadkowicze z A klasy - Cis Brzeźnica i Harnaś Starczówek.
Najlepsi strzelcy (po 11 kolejkach):
20 bramek - Bartłomiej Cebula (1990, Perła Płonica)
14 bramek - Ernest Łotysz (1980, Czarni Braszowice)
10 bramek - Jan Harasimowicz (1996, Victoria Dębowiec).
Wśród rozpoznawalnych nazwisk rzuca się w oczy najskuteczniejszy snajper - Cebula, który w wieku 19 lat debiutował w trzecioligowym Orle Ząbkowice. W latach 2009-12 rozegrał na tym szczeblu 68 meczów strzelając 11 bramek. Z kolei ostoją bramki lidera jest zbliżający się pod 50-tkę (rocznik 1969) bramkarz Arkadiusz Dulanowski, przez lata podpora Orła Ząbkowice, również trener bramkarzy w tym klubie.
Ciekawostką jest fakt, że w rozegranych łącznie 55 meczach zaledwie 2 (słownie DWA) zakończyły się podziałem punktów.
Podokręg świdnicki może pochwalić się zdecydowanie większą ilością meczów. W grupie I wśród 14 B klasowców są przedstawiciele podokręgu wałbrzyskiego. Ponadto debiut zaliczyły reaktywowane rezerwy czwartoligowych Górnika Wałbrzych i Karoliny Jaworzyna Śląska. Walka o pierwsze miejsca toczyła się pomiędzy wspomnianym Górnikiem II, a Zagłębiem Wałbrzych. Jedynie w 1.kolejce dzięki wysokiej wygranej krótko liderem byli Zieloni Mrowiny. Po 13 meczach prymat przypadł biało-niebieskim, którzy stanowili mieszankę doświadczenia (wznowienie karier przez braci Michalaków, Domagałów, a także Mrowca czy grającego trenera Fojnę), juniorów, czy grających mniej niż 45 minut zawodników I drużyny. Wałbrzyszanie zakończyli rundę bez porażki, choć najbliżej jej byli na własnym boisku z solidną Nysą Kłaczyna (jedyna obok lidera drużyna bez wyjazdowej porażki). Gospodarze nie dość,że zagrali gołą jedenastką, gdzie w polu zagrali 3 nominalnych bramkarzy (Ziobro, Reczulski, Grzondziel), to musieli gonić ciągle wynik, a goście kończyli po wykluczeniach w 9. Drugi remis - 3:3 w Mrowinach, to przykład rozluźnienia, gdzie Górnik II roztrwonił popisowo zaliczkę 3:0! Wisienką (a może truskawką) na torcie były derby, które przy Ratuszowej po wyrównanym meczu wygrały rezerwy Górnika 2:0. Zagłębie potwierdziło w tym spotkaniu dobrą dyspozycję w bieżącym sezonie. Oprócz tego niepowodzenia podopieczni Marka Carewicza pogromcę znaleźli w Sokole Kostrza, który wypunktował Thorez przy Dąbrowskiego 3:0, dzięki hat-trickowi Dariusza Górowskiego.
Najskuteczniejsi strzelcy (po 13 kolejkach):
19 bramek - Jarosław Jagła (1987, Zieloni Mrowiny)
15 bramek - Robert Koźlak (1984, MKS II Szczawno Zdrój)
11 bramek - Jan Gałka (1992,Tęcza Bolesławice), Patryk Krzeczowski (1983,Karolina II Jaworzyna Śląska), Adrian Mrowiec (1983, Górnik II Wałbrzych).
Adrian Mrowiec
[foto:walbrzych24.com]
Rekordowe zwycięstwo jesienią, biorąc pod uwagę wszystkie grupy B klasy OZPN Wałbrzych, odniósł Górnik II gromiąc w ostatnim meczu listopadowym outsidera Huragan Olszany 14:0. Przegrani nie mieli szczęścia na wyjazdach, bowiem przegrali wszystkie 7 spotkań, a dwa ostatnie zakończyły się stratą 27 bramek!
Wśród najgłośniejszych nazwisk w gr.I przoduje oczywiście Adrian Mrowiec - były repr. Polski juniorów, mający za sobą grę w polskiej ekstraklasie, litewskiej, szkockiej oraz w europejskich pucharach.
Grupa II świdnicka rozgrywała rundę jesienną pod dyktando reaktywowanych rezerw Bielawianki, które po jesieni sezonu 2012/13 wycofały się z rozgrywek klasy okręgowej. Na zapleczu ekstraklasy występował z kolei grający trener rezerw MKS Szczawno Zdrój  Jarosław Borcoń. W ubiegłym sezonie Zryw Gola Świdnicka wycofała się po jesieni z okręgówki, by po pół roku powrócić do rywalizacji seniorów od B klasy. Absolutnym debiutantem są Sudety Kątki, które w ciągu całej rundy raz wygrały (w Grodziszczu ze Zgodą), a 12 razy schodząc pokonani. Rezerwy z Bielawy jesień zakończyli ze średnią 6 zdobytych bramek na mecz. Lider tylko w dwóch meczach nie wygrała, w tym 4:4 w Zebrzydowie z Flamenco, gdzie przysłowiowy dzień konia miał zawodnik Flamenco Robert Adamowicz strzelec 4 bramek. Drugą stratę punktów zanotowali remisując u siebie 1:1 z Orłem Witoszów (3.miejsce), który z kolei na wyjazdach nie przegrał, a u siebie zanotował wpadkę z LKS II Bystrzyca Górna.  Wśród B-klasowych obcokrajowców najczęściej pojawiał się Koreańczyk Sang kyonn Lee, choć pojawiają się zawodnicy innych nacji (np. Gruzin Dzhybladze z Witoszowa).
Najskuteczniejsi strzelcy (po 12 kolejkach):
14 bramek - Dominik Brzeźny (1986, Sparta Oleszna)
11 bramek - Szymon Bronowicki (1986, Błękitni Owiesno), Tomasz Jaworski (1991, Gryf Burkatów), Michał Szewczyk (1998, LKS II Bystrzyca Górna).
Najbardziej medialną drużyną ósmej ligi stał się Piasek Potworów. Strony internetowej, aktywności w mediach społecznościowych mogą zazdrościć choćby w Wałbrzychu. Dzięki twitterowi i humorystycznym podejściu do rzeczywistości w jakiej muszą poruszać się amatorskie zespoły o Piasku stało się głośno nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całym kraju.
Najwięcej bramek padło w meczu rezerw MKS Szczawno Zdrój z Sokołem Kostrza (I gr. świdnicka) - 22, miejscowi wygrali 19:3 (9:0) wykorzystując przyjazd gości w 9 osobowym składzie, a Robert Koźlak trafił aż 8 razy.
Wśród zawodników pojawili się urodzeni już w roku 2001, a wśród najstarszych, urodzonych w latach 60-tych ubiegłego wieku, są: Grzegorz Żołądek (1959, Płomień Dobromierz), Marek Pyc (1960, Piasek Potworów), Bogumił Hołówko (1961, Czarni Braszowice), Mieczysław Bucki (1966 Płomień Dobromierz), Zenon Sotoła (1966, Orzeł Mąkolno), Zenon Szyszka (1966, LKS II Bystrzyca Górna), Adam Duź (1967, Zgoda Grodziszcze), Józef Cwanek (1968, Przedborowianka Przedborowa), Marek Stanny (1968, Czarni Braszowice), Arkadiusz Dulanowski (Czarni Braszowice), Mariusz Lis (1969, Igliczna Wilkanów), Piotr Popielarz (1969, Dąb Mościsko), Jan Sztangret (1969, Spartakus Byczeń).

3 komentarze:

  1. Rekordowe zwycięstwo miały rezerwy MKSu Szczawno Zdrój 19:2 z Sokołem Kostrza!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba 19:3 https://www.laczynaspilka.pl/rozgrywki/mecz/mks-szczawno-zdroj-ii,sokol-kostrza,1720953.html

      Usuń