niedziela, 2 grudnia 2018

Jesień w 4.lidze dolnośląskiej - grupa zachodnia

Jesień w obu grupach 4.ligi dolnośląskiej w kwestii pierwszego miejsca zakończyła się bliźniaczo - zarówno na wschodzie i zachodzie prym wiodą rezerwy występującego na szczeblu centralnym większego klubu tuż przed przedstawicielem okręgu wałbrzyskiego, który jako jedyny ograł lidera, rundę zakończył bez porażki.
Na zachodzie sezon 2017/18 zakończył sporym rozczarowaniem. Kampania toczyła się pod dyktando Apisu Jędrzychowice i AKS Strzegom. W bezpośrednich pojedynkach minimalnie lepsi byli zawodnicy z granicznej wsi (1:0, 2:3), ale strzegomianie przez większość rundy wiosennej prowadzili, by wywrócić się z hukiem w ostatnim meczu na boisku zdegradowanego Górnika Boguszów-Gorce. Apis po wygraniu ligi skompromitował się w barażach z mistrzem grupy wschodniej - w Gaci pogrom 1:7, a z organizacji rewanżu w Zgorzelcu zrezygnowano. Mimo to, wciąż pośród tych dwóch zespołów upatrywano faworyta. Bardzo dobrze wiosną'18 radziły sobie Chrobry II, Odra Ścinawa i Sudety Giebułtów, które wiosną zanotowały komplet domowych zwycięstw. Tymczasem w lipcu z rozgrywek wycofują się piłkarze z Giebułtowa, którzy nie dysponowali stadionem spełniającym wymogi licencyjne. Powstało małe zamieszanie, bo po kilkunastu dniach podobną decyzję podjęto w Kowarach. O ile na nieszczęściu Sudetów skorzystał MKP Wołów, spadkowicz z grupy wschodniej, to Nysa Zgorzelec, Górnik Boguszów-Gorce, Olimpia Kamienna Góra w sierpniu rozpoczęły sezon w klasach okręgowej.Sudety Giebułtów jesień 2018/19 spędziły w B klasie (10.miejsce na 13 drużyn), Olimpia Kowary w A klasie (5.miejsce na zespołów).
Ostatecznie jesień w 4.lidze grupie zachodniej rozpoczęło 15 drużyn, jedna pauzuje co kolejkę.
Pierwsze miejsce wywalczył Chrobry II, który z 14 meczów wygrał aż 13! Ten jedyny przegrany mecz miał miejsce na boisku wicelidera - w Strzegomiu Roland Emeka, Marcin Morawski po dwa razy i Kamil Sadowski pokonali 17-letniego Michała Bołdyna. Był to jeden z nielicznych spotkań, gdzie trener głogowian Jakub Wolny tak skromnie skorzystał z bezpośredniego zaplecza I zespołu. Niemal etatowym zawodnikiem rezerw stał się Przemysław Trytko (b.reprezentant Polski juniorów, zdobywca PP z Arką, Superpucharu z Jagiellonią, 133/26 goli w ekstraklasie), oprócz niego grywali m.in. Damian Sędziak, Michał Pawlik, Michał Michalec, Bartosz Machaj, Sławomir Janicki, Maciej Kona, Jakub Bach, Łukasz Zejdler,Przemysław Stolc, Sergiej Napolov, Marek Wasiluk, Szymon Drewniak. Dodajmy do tego zdolnych juniorów, wychowanków głogowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Najskuteczniejszymi było trio Bach-Filipowicz-Trytko, które solidarnie strzeliło po 6 bramek. Na pewno jest ogromny potencjał rezerw,które są faworytem nr 1 w rundzie rewanżowej.
Kacper Słowik  - rocznik 1999.
[foto: fanpage AKS Strzegom]
Robert Bubnowicz długo nie rozpamiętywał katastrofy z Boguszowa Gorce, zakasał rękawy i zaliczył naprawdę bardzo dobrą rundę jesienną. AKS wzmocnili Damian Migalski (Apis), Adrian Zieliński (Olimpia Kowary) oraz obcokrajowcy Dmytro Shevchenko (poprzednio Piast Iłowa, jesienią 4 gole) Yurij Shkvarlo (poprzednio Kuźnia Jawor), Thomas Argos Silva Senra, Deveirson Correiera de Assis Lima (ostatnio Karolina Jaworzyna Śląska). Zastęp stranieri pozostał w cieniu Nigeryjczyka Rolanda Emeki, który jesienią strzelił aż 13 bramek. Wciąż młodsi kibice mogą podziwiać futbolowe czary Marcina Morawskiego, szarże Kamila Sadowskiego, skuteczność Dawida Domaradzkiego. Znakomitą rundę w bramce zaliczył Kacper Słowik, który przepuścił zaledwie 5 bramek! Dostrzeżony został w okręgu, grając w reprezentacji Regions Cup. Oczywiście szczyt formy przypadł na 20 października i wspomniane wyżej 5:0 z Chrobrym II. Niestety, strzegomianom przytrafiły się remisy: w Wąsoszu, u siebie z Apisem, w Jeleniej Górze, gdzie zespół stracił jedyną bramkę w wyjazdowych meczach!
Niespodzianką in plus jest postawa Odry Ścinawa, która nie rozpieszcza na własnym obiekcie, zaledwie 6 zdobytych bramek w 6 meczach. Najlepszym zawodnikiem rundy w zgodnej opinii 22-letni Damian Cichuta autor największej ilości bramek (5) i asyst (również 5) w Odrze. Apis Jędrzychowice do nowego sezonu przystąpił nie tylko z nowym logo, ale w zmienionym składzie. Pożegnano się ze sporym zaciągiem z zewnątrz, a w ich miejsce trafili nowi gracze, główni z rozsypanego Giebułtowa.Największym sukcesem działaczy z Jędrzychowic było zakontraktowanie Mateusza Baszaka, króla strzelców poprzedniego sezonu. Baszak skuteczność potwierdził również w nowym klubie strzelając 14 bramek, co jest najlepszym rezultatem w grupie zachodniej. Apis przegrał w rundzie 4 spotkania, czyli o jedno więcej niż w poprzednich rozgrywkach, strata do lidera wynosi 11 punktów i raczej wątpliwe, by udało się nadrobić.
W Jeleniej Górze z racji tradycji, historii, obiektu, możliwości miasta oczekiwania co do piłkarzy są duże. Pod wodzą Ukraińca Aleksieja Tierieszczenki, którego zluzował w drugiej połowie listopada Krzysztof Pietrzyk. KSK potrafił urwać punkty AKS, przegrał zaledwie 2 spotkania (w Głogowie i u siebie z Odrą), ale stracił punkty na boiskach outsiderów.
Solidnie prezentował się Górnik Złotoryja, który wiosną stoczył heroiczną walkę o utrzymanie. Skuteczny nadal był Bartosz Haniecki (8 trafień), który mógł liczyć na wsparcie Kamila Zielińskiego (6 goli), który przyszedł z Apisu Jędrzychowice.
Z beniaminków najlepiej wypadła Sparta Rudna. Zespół, który półtora roku temu świętował mistrzostwo A klasy jesień zakończył na 10.miejscu. Bramkę na koncie mają tacy weterani dolnośląskich boisk jak Robert Malawski, 45-latek mający na koncie aż 7 awansów, w tym 3 z Polkowicami na szczeblu centralnym czy Albert Muzeja, 8 lat młodszy, grający przed laty w Głogowie. Tyle samo punktów co Sparta (14), zdobył drugi z beniaminków BKS Bobrzanie Bolesławiec, który po wycofaniu się z baraży o utrzymanie latem 2016 zanotował dwa kolejne awanse. Punkt mniej zdobyła Prochowiczanka, która 4 lata temu po spadku z 3.ligi nie przystąpiła do rozgrywek 4.ligi tylko A klasy. Doskonale znany w regionie trener Jarosław Pedryc nie bał się dać szansę gry nastolatkom: Krzysztofowi Cieślakowi (rocznik 2002), Jakubowi Kędziorowi (2001), Maciejowi Małkowi (2001), Marcelowi Matusiakowi (2003). Hitem przygotowań zimowych będzie wyjazd Prochowiczanki na zgrupowanie do tureckiego Belek.
Największym rozczarowaniem jest postawa outsiderów. Sparta Grębocice wywalczyła 9 punktów w 14 meczach, by po 11 kolejkach legitymować się zerowym bilansem! Ostatnie 3 kolejki i komplet zwycięstw. Włókniarz Mirsk katastrofalnie spisywał się na wyjazdach (wygrana w Grębocicach +6 porażek, zaledwie 3 gole zdobyte). Latem do nazwy klubu dołączył sponsor 3KF -ale nie poszły za tym transfery, jak kilkanaście lat wcześniej, gdy w Mirsku pojawili się Turkowski, Morawski, Radziemski, Matuszak czy Nowomiejski. Po rundzie jesiennej z funkcją trenera seniorów pożegnał się po 7,5 roku Jarosław Wichowski, który już w trakcie trwania rundy zrezygnował, ale po namowach podjął się próby ratowania wyników Włókniarza.
Tabelę zamyka beniaminek Victoria Ruszów, który osiągnął historyczny sukces wygrywając klasę okręgową. Oparty głównie na piłkarzach zagranicznych, bez zaplecza wychowanków, wygrał jeden mecz (2:1 z Prochowiczanką) i jeden zremisował (0:0 z Karkonoszami). 5 wyjazdów to 5 porażek i dodatkowo oddany walkowerem mecz w Strzegomiu. Nie będzie większego zaskoczenia, gdy zespół zrezygnuje z wiosennej walki o utrzymanie.
DZPN zaprosił na konsultacje kadry na mistrzostwa Regions Cup kilku zawodników z czwartoligowych klubów. Z grupy zachodniej powołania otrzymali:
bramkarz Kacper Słowik, pomocnik Dawid Domaradzki, pomocnik/napastnik Kamil Sadowski (wszyscy AKS Strzegom), napastnik Mateusz Baszak (Apis Jędrzychowice), pomocnik Oskar Giziński (Karkonosze Jelenia Góra), pomocnik/napastnik Paweł Niemienionek (Włókniarz Mirsk)
Wiosną czeka kibiców pasjonujący pościg AKS za Chrobrym II, oczekiwanie na potknięcie faworytów,hit w Głogowie w 26.kolejce. Walka o utrzymanie, bowiem nikt z drużyn dołu tabeli nie złożył broni, nie pogodził się z losem. Zapewne zimą znów będziemy świadkami również ciekawych transferów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz