piątek, 11 grudnia 2015

Drzazga z 3.ligi do ekstraklasy.

Biorąc pod uwagę dorobek jesiennych królów strzelców w trzecich ligach to w grupie dolnośląsko - lubuskiej mamy do czynienia z nie lada fachowcami. Aż w trzech z ośmiu grup zaledwie 10 goli wystarczyło do przodownictwie na liście snajperów. W gr. kujawsko - pomorsko -wielkopolskiej  - Michał Ciarkowski (Warta Poznań), Łukasz Cichos (Sokół Kleczew) i Krystian Tomaszewski (Elana Toruń), w opolsko-śląskiej - Damian Zdolski (BKS Stal Bielsko-Biała), w małopolsko-świętokrzyskiej duet Paweł Cygnar (Soła Oświęcim) - Paweł Czajkowski (KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski). Niewiele więcej strzelił najskuteczniejszy duet w łódzko-mazowieckiej Michał Michałek (Sokół Aleksandrów Łódzki) i Marcin Mirecki (Lechia Tomaszów Mazowiecki) - po 12 goli. W grupie podlasko-warmińsko - mazurskiej najskuteczniejszym jest Paweł Piceluk (Olimpia Elbląg) z 15 golami, a w lubelsko - podkarpackiej Wojciech Białek (Avia Świdnik) trafił 19 razy.
21 bramek Krzysztofa Drzazgi i 17 Marcina Orłowskiego naprawdę wygląda na tym tle imponująco.
Już w trakcie rundy mówiło się o zainteresowaniu popularnym Drzagą ze strony klubów z wyższych lig. Ostatnio nowy szkoleniowiec Śląska Wrocław Romuald Szukiełowicz mówił o nim, jako o ewentualnym zimowym transferze WKS. Snajpera z Polkowic zapamiętał z meczu Foto-Higiena Gać - KS (1:2), gdzie Krzysztof strzelił obie bramki, a Szukiełowicz był wówczas trenerem gospodarzy. Jednak najbardziej zdeterminowana w pozyskaniu Drzazgi okazała się krakowska Wisła, z którą ostatecznie najskuteczniejszy trzecioligowiec w Polsce podpisał dwu i pół letnią umowę.
Krzysztof Drzazga - wczoraj 3.liga dziś już ekstraklasa
Transfer z trzeciej ligi, czyli czwartego poziomu rozgrywek, do najwyższej klasy rozgrywkowej jest rzadkością. Z 3.ligi dolnośląsko-lubuskiej, istniejącej od sezonu 2008/09 niewielu udało się przebić trzy klasy wyżej:
Łukasz Sierpina (Górnik Polkowice 2008/09) - z Polkowicami awansował do 1.ligi, gdzie trafił do Korony Kielce, gdzie gra, z przerwą na występy w Ząbkach, do dzisiaj zbliżając się do pół setki występów w ekstraklasie.
Kamil Sylwestrzak (Ilanka Rzepin 2008/09 - 2010/11) - przez drugoligowe zespoły z Głogowa i Chojnic trafił w 2013 r. do ekstraklasowej Korony Kielce,gdzie zapracował na miano jednego z najsolidniejszych obrońców ligi.
Konrad Forenc (Wulkan/MKS Oława 2008/09) - co prawda Konrad występował w 3.lidze również w bieżącym sezonie, ale z Oławy trafił do Lubina, gdzie przyszło mu grać na wypożyczeniach w Stróżach, Świnoujściu i Kaliszu. Po powrocie do Zagłębia tej jesieni udało mu się zadebiutować w ekstraklasie.
Paweł Zieliński (Orzeł Ząbkowice 2008/09-09/10; Bielawianka 2011/12-12/13; Ślęza Wrocław 2013/14j) - brat Piotra, kadrowicza z Serie A, dopiero po przeprowadzce do Wrocławia wystarczyła jedna dobra runda w Ślęzie by został zauważony przez bogatego sąsiada. W Śląsku zagrał ponad 60 meczów, zadebiutował w europejskich pucharach. Do tej pory bodaj najbardziej udany bezpośredni transfer z trzeciej ligi dolnośląsko-lubuskiej do ekstraklasy.
Daniel Ciach (Pogoń Świebodzin 2008/09) - trafił bezpośrednio do ekstraklasy do Polonii Warszawa, gdzie w ciągu 3 lat gra trzy razy w najwyższej klasie rozgrywkowej. Grał również w GKP Gorzów, Warcie Poznań i Radomiaku. Wiosną tego roku wrócił do trzeciej ligi do Stilonu Gorzów, obecnie ten 25-letni obrońca zarabia w niemieckim FC Einheit Rudolstadt
Konrad Kaczmarek (Chrobry Głogów 2009/10w- 10/11) - wychowanek UKS Głogów, z rodzinnego miasta trafił okrężnie przez Polkowice, Grudziądz do Śląska Wrocław. Od jesieni'14 zagrał 11 razy w ekstraklasie, głównie produkując się w trzecioligowych rezerwach,
Paweł Oleksy (Chrobry Głogów 2010/11j) - wałbrzyszanin zaliczył w trzecioligowym Chrobrym zaledwie 8 meczów, by zimą przenieść się dwie klasy wyżej do Polkowic, potem był Zawisza i debiut w ekstraklasowym Piaście Gliwice. Obecnie 24-letni obrońca reprezentuje barwy Ruchu Chorzów.
Mateusz Machaj (Chrobry Głogów 2010/11) - głogowianin wrócił do Chrobrego po grze w Amice, Lechu (gdzie zadebiutował w ekstraklasie), Słubicach, Turku i Gorzowie. Latem 2011 przechodzi do ekstraklasowej Lechii Gdańsk, gdzie spędza 2,5 sezonu, po czym przenosi się do Śląska Wrocław. Mimo, że jest w najlepszym piłkarsko wieku, jego kariera mocno ostatnio wyhamowała. Zbliża się do setki występów w ekstraklasie.
Michał Masłowski
Michał Masłowski (Lechia Dzierżoniów 2010/11) - okrzyczany najbardziej przepłaconym ligowcem. Z Lechii trafił do pierwszoligowego Zawiszy, z którym wywalczył ekstraklasową promocję, a potem Puchar Polski i Superpuchar. Od bieżącego roku zakłada koszulkę Legii Warszawa, z którą zdobył Puchar Polski, wicemistrzostwo Polski i grał w eliminacjach Ligi Europy.Trzykrotny reprezentant Polski.
Jarosław Jach (Lechia Dzierżoniów 2011/12w-12/13j) - wychowanek Pogoni Pieszyce w wieku 18 lat debiutuje w trzecioligowej Lechii, gdzie szybko zauważony zostaje przez Zagłębie Lubin. Od wiosny 2014 gra w I zespole, obecnie również kadrowicz reprezentacji młodzieżowej.
Krzysztof Piątek (Lechia Dzierżoniów 2012/13j) - podobna droga jak w przypadku Jacha - transfer do Zagłębia, gra w Młodej Ekstraklasie,rezerwach, w końcu debiut w I zespole i awans do kadry młodzieżowej.
Piotr Okuniewicz (Formacja Port 2000 Mostki 2013/14-2014/15j) - wychowanek Czarnych Żagań, gdzie debiutował w 2.lidze. W Mostkach zagrał dwa lata, gdzie po znakomitej jesieni (15 goli w 17 meczach) przeszedł do ekstraklasowego Górnika Łęczna. Zaliczył debiut w doliczonym czasie meczu z Koroną Kielce, a jesienią wypożyczony do drugoligowego GKS Tychy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz