piątek, 20 września 2013

Debiut Łasickiego w Lidze Mistrzów !

W tym roku UEFA zainaugurowała rozgrywki młodzieżowej Ligi Mistrzów (UEFA Youth League). Drużyny, które będą rywalizować w fazie grupowej Ligi Mistrzów wystawiają swoje młodzieżowe drużyny U-19 i grają w takim samym zestawie jak starsi koledzy. Ośmiu zwycięzców grup oraz ośmiu wiceliderów awansuje do fazy pucharowej. Odmiennie niż w Lidze Mistrzów, w tej rundzie rozgrywane będzie tylko jedno spotkanie, zaś mecze półfinałowe oraz finał odbędą się na terenach neutralnych.
Europejska federacja powieliła pomysł od południowoamerykańskiej siostry, która prowadzi podobne rozgrywki Copa Libertadores U-20. Obecny sezon należeć będzie, podobnie jak następny, do okresu próbnego. W premierowej edycji zabraknie polskich drużyn, ale nie zabraknie polskiego akcentu. Co więcej, naszym jedynakiem w tej rywalizacji jest urodzony w Wałbrzychu Igor Łasicki. Kadrowicz reprezentacji U-19 od roku reprezentuje barwy SSC Napoli i grał w młodzieżowej lidze Primavera. Seniorzy z Neapolu w tym roku debiutują w Lidze Mistrzów i są uznawani za czarnego konia rozgrywek, mogącym pokrzyżować plany faworytom. Boleśnie przekonał się o tym finalista tegorocznej edycji Borussia Dortmund, która pod Wezuwiuszem przegrał 1:2.
Igor Łasicki.
Do Dortmundu w minorowych nastrojach wracała również młodzieżowa drużyna BVB. W debiucie w UEFA Youth League Napoli wygrało 1:0. Trener włoskiej drużyny Giampaolo Saurini obdarzył zaufaniem Igora, który wybiegł w podstawowym składzie na boisko Stadio Augusto Bisceglia w Aversa. Co ciekawe był jedynym stranierim w neapolitańskim zespole. Dla porównania trener Dortmundu Marc Meister wysłał w bój Kameruńczyka Moise Mbende - jedynego piłkarza nieposiadającego niemiecki paszport. Samo spotkanie dostarczyło niewiele mniej emocji niż potyczka zespołów prowadzonych przez Beniteza i Kloppa. Już w 15 minucie wspomniany Mbende sfaulował kapitana gospodarzy Gennaro Tutino za co został wyrzucony z boiska, a arbiter podyktował rzut karny, który na bramkę zamienił sam poszkodowany. Na przerwę Niemcy schodzili z debetem już dwóch zawodników, bo za dwie żółte kartki wyleciał w 40' Stenzel.  W drugiej połowie Napoli grające 11 na 9 nie potrafiło wykorzystać swojej przewagi, co więcej siły stopniowo zaczęły się wyrównywać. Po 10 minutach gry za drugą żółtą kartkę wyleciał z boiska Guardiglio, a już w doliczonym czasie gry jego los podzielił Romano. Ogółem chorwacki arbiter oprócz 4 czerwonych pokazał 13 żółtych kartek. W 89 minucie na tę niechlubną listę wpisał się Igor Łasicki. Na szczęście dla włoskiej drużyny wynik nie uległ zmianie i 3 punkty mogło sobie dopisać SSC Napoli.
Gennaro Tutino strzela z 11 m- Napoli-BVB 1:0
Po pierwszej serii spotkań liderem została młodzieżowa drużyna Arsenalu Londyn, która rozbiła na wyjeździe Olympique Marsylia 4:1, a gospodarze jedyne trafienie zawdzięczają niefortunnej interwencji bułgarskiego bramkarza Kanonierów Deyana Ilieva.
Drugiego października Łasickiego i jego włoskich kolegów czeka wyjazdowy mecz właśnie z Arsenalem. Na Meadow Park w Borehamwood Igor będzie się starał zatrzymać najskuteczniejszego obecnie w grupie snajpera (2 gole wbite Marsylii) ciemnoskórego Serge Gnabry'ego - Niemca, który w ub. roku zadebiutował w I zespole Arsenalu w Lidze Mistrzów, czy Anglika Alexa Iwobi (1 gol).