niedziela, 8 września 2013

125 lat najstarszej ligi na świecie

Słoneczne sobotnie popołudnie 8 września 1888, godz.15.30 wtedy właśnie rozpoczęto pierwsze mecze The Football League. Mecz pierwszej kolejki zaczynały się od 15.30 po 16.25. Jedynie mecz pomiędzy Blackburn Rovers a Notts County rozegrany został tydzień później. Meczem inauguracyjnej kolejki był pojedynek na boisku Pikes Lane pomiędzy Boltonem Wanderers a Derby County. Gospodarze objęli prowadzenie po strzale w 2 minucie skrzydłowego Kenny'ego Davenporta, który stał się strzelcem historycznego pierwszego ligowego gola. Derby przegrywali trzema bramkami, a mimo to wygrali 6:3! W 1.kolejce doszło do pierwszego derbowego pojedynku - hrabstwa Lancashire gdzie Preston North End pokonał Burnley 5:2. Bohaterem meczu był kapitan miejscowych Fred Dewhurst, który otworzył wynik meczu w 2.minucie czym uszczęśliwił ponad sześciotysięczną widownię. Rekord frekwencji kolejki - ponad 10 000- to mecz na Anfield w Liverpoolu, gdzie Everton (mający swoją siedzibę obecnie po drugiej stronie Stanley Park wówczas grał w miejscu obecnie jednoznacznie kojarzonym z FCL) pokonał Accrington 2-1.
Tabela historycznego 1.sezonu ligowego 1888-89
Na Dudley Road w meczu Wolverhampton Wanderers - Aston Villa (1:1) padła pierwsza historyczna bramka samobójcza, autorstwa Gershoma Coxa (Aston Villa).
Oczywiście ówczesne mecze wyglądały inaczej niż dziś. I nie chodzi tu o otoczkę medialną.  Sędzia stał przy środkowej linii, liniowi wyznaczeni byli przez kluby i jak oni się nie zgadzali to wtedy główny arbiter rozstrzygał konflikt. Piłkarze nie mieli numerów na koszulkach, bramkarze ubrani byli tak jak koledzy z pola, nie było rezerwowych, ani siatek w bramkach. Podczas przerwy pięciominutowej zawodnicy nie opuszczali placu gry. Dość długo trwały batalie o ... ustalenie systemu punktacji, bowiem część zespołów optowała za brakiem punktu w przypadku remisu. Koniec końców wygrana punktowana była za dwa punkty i remis za jeden. Na Wyspach 3 punkty za wygraną wprowadzono dopiero w 1981.
Pierwszym mistrzem został Preston North End, który nie dość, że okazał się najlepszy to w dodatku
Pierwszy mistrz Preston North End
podczas całych rozgrywek nie znalazł pogromcy! W tym sezonie Preston sięgnął również po Puchar Anglii stając się pierwszym w historii klubem - zdobywcą krajowego dubletu. Zdobyli tym samym przydomek "The Invincibles" (Niepokonani), a zapracowali na to 22 ligowymi występami (4 remisy) i 5 pucharowymi, w których dodatkowo nie stracili gola. Drugą drużyną, która sezon ligowy w Anglii zakończyła bez przegranej był Arsenal Londyn w sezonie 2003/04.
Przez lata zmieniły się przepisy gry, stadiony, boiska, nazwiska bohaterów, pokolenia kibiców, praktycznie wszystko co związane jest z futbolem. Dziś liga angielska wciąż jest jedną z najlepszych na świecie, gdzie płaci się najwięcej piłkarzom, a telewizja płaci najwięcej za prawa do oglądania.