wtorek, 16 lutego 2016

Zimowy czas powrotów

Najgłośniejsze zimowe transfery w trzeciej lidze dolnośląsko-lubuskiej przeprowadził KS Polkowice. Niestety dla klubu są to ubytki - Krzysztof Drzazga trafił do ekstraklasowej Wisły Kraków, a Kamil Wacławczyk zasilił pierwszoligową Bytovię. Jeśli chodzi o nabytki to na największy hit długo zapowiadało się zesłanie do rezerw wrocławskiego Śląska Portugalczyka Flavio Paixao, który ostatecznie przeniósł się do Lechii Gdańsk. Tym samym na chwilę obecną trzecioligowym królem polowania wydaje się być gorzowski Stilon. Do zespołu znad Warty wrócił bowiem doświadczony, blisko 36-letni Krzysztof Kaczmarczyk, który jesienią dopiero zadebiutował w ekstraklasie w Termalice Nieciecza (rozegrał łącznie 3 mecze). Jeden z najstarszych ekstraklasowych debiutantów, w Gorzowie ma nie tylko wspomóc Stilon w walce o utrzymanie, ale i pomóc rozwinąć miejscową akademię piłkarską, w czym ma mu pomóc doświadczenie z podobnego projektu w Słubicach. Innym nabytkiem gorzowian jest 20-letni obrońca Zawiszy Bydgoszcz Mateusz Mazalon, któremu nie udało się jesienią zadebiutować w pierwszej lidze. Szlak z Bydgoszczy do Gorzowa już latem przetarli mu Gołdyn z Chyrkiem, więc nic dziwnego, że trener Dariusz Borowy z chęcią wykorzystał możliwość wypożyczenia piłkarza z bezpośredniego zaplecza ekipy popularnej Zetki.
Najskuteczniejszego jesienią w lidze Drzazgę w Polkowicach ma zastąpić Patryk Bobkiewicz z KP Brzeg Dolny, który w grudniu awizowany był m.in. przez Słowo Sportowe na treningach wałbrzyskiego Górnika.
Oprócz zmian wśród piłkarzy w lidze dokonano roszad szkoleniowych. W Gaci Romualda Szukiełowicza zmienił Marcin Dymkowski jesienią trenujący Polonię-Stal Świdnica, z kolei świdniczan objął niedawny szkoleniowiec KP Brzeg Dolny Piotr Bolkowski.  Rezerwy Zagłębia poprowadzi za Pawła Karmelitę Andrzej Turkowski.
Dariusz Filipczak
[foto:regionfakty.pl]
W Świdnicy liczą na skuteczną walkę o utrzymanie ligowego bytu. Na chwilę obecną Polonia-Stal zajmuje 11.miejsce ze stratą 12 punktów do siódmego, bezpiecznego na chwilę obecną Stilonu. Zarówno sztab szkoleniowy, jak i kadrę trzecioligowca ma wzmocnić Dariusz Filipczak. Jest on jednym z symboli świdnickiego klubu, a w minioną sobotę skończył 42 lata!
Wychowanek Polonii jesienią 1997 zadebiutował na zapleczu ekstraklasy w barwach Górnika Wałbrzych, skąd szybko i w atmosferze małego skandalu przeszedł do Śląska Wrocław, z którym awansował do ówczesnej pierwszej ligi. Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym rozegrał 41 meczów i strzelił 3 gole. Po wypożyczeniach do Żagania, Łodzi i Radomska klub z Oporowskiej pożegnał na rzecz Polaru Wrocław. Potem po rocznym epizodzie w Odrze Opole od 2007 związał się z rodzimą Świdnicą. Z Polonią/Spartą dwukrotnie przegrał baraże o drugą ligę, a w trzeciej lidze występował do jesieni 2011 roku. Jeśli wiosną Piotr Bolkowski da mu szansę gry popularny Filip stanie się jednym z najstarszych w historii graczy trzeciej ligi dolnośląsko-lubuskiej. Oto zestawienie najstarszych ligowców tej grupy:
Marek Siemiątkowski  -44 lat Polonia Trzebnica 2012
Paweł Adamczyk         -43 lat Orzeł Ząbkowice 2010
Arkadiusz Paszkowski -41 lat Lechia Dzierżoniów 2012
Piotr Jawny                   -41 lat Motobi Kąty Wrocławskie 2012
Piotr Przerywacz          -41 lat GKS Kobierzyce 2013
Ireneusz Mamrot          -40 lat Polonia Trzebnica 2010
Grzegorz Kopernicki    -39 lat Promień Żary 2013
Wojciech Aksamitowski -39 lat Sprotavia 2013
Sławomir Cuper           -39 lat Chrobry Głogów 2009
Maciej Zdrojewski       -39 lat Motobi Kąty Wrocławskie 2014
Grzegorz Sajewicz       -39 lat GKS Kobierzyce 2014
Tomasz Idziorek           -39 lat Pogoń Oleśnica 2010
Zbigniew Antosiewicz  -39 lat Prochowiczanka 2013
Jacek Sorbian                -39 lat Foto-Higiena Gać 2014
Daniel Chęciński           -38 lat Bielawianka 2015
Część z nich (Adamczyk, Mamrot, Kopernicki) wystawiła się sama do składu, bowiem pełniła wówczas funkcję I trenera. Wśród tej piętnastki większość związana była z klubami z byłego województwa wałbrzyskiego, a część grała nawet w Wałbrzychu. Marek Siemiątkowski z KP Wałbrzych awansował z trzeciej do drugiej ligi, a wcześniej z powodzeniem bronił w Lechii Dzierżoniów. Paweł Adamczyk, wychowanek Nysy Kłodzko, w ekstraklasie rozegrał ponad 200 meczów i ma tytuł mistrza kraju z Wisłą Kraków, Arkadiusz Paszkowski grał w juniorach Zagłębia Wałbrzych i jest jednym z symboli Lechii, Grzegorz Kopernicki zanim wyemigrował na Ziemię Lubuską związany głównie był ze Świdnicą i zaliczył epizod w rezerwach Górnika Wałbrzych wiosną'98. Jacek Sorbian grał przy Ratuszowej w latach 1997-98.
Dariusz Filipczak występuje podczas zimowych sparingów, w przypadku wiosennego występu w lidze wskoczy na podium nestorów trzeciej ligi dolnośląsko-lubuskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz