środa, 5 lutego 2014

Kiełbasa przy Ratuszowej najlepsza w lidze!

W dniu wczorajszym PZPN opublikował raport dotyczący organizacji i bezpieczeństwa na meczach ligowych rundy jesiennej 2013/14. Pod lupę wzięto trzy szczeble rozgrywek - od ekstraklasy po drugą ligę. Jest to drugie, po wiosennym ubiegłego sezonu, takie zestawienie. O ile 6 miesięcy temu próżno było szukać w czołówce wałbrzyskiego Górnika to po lekturze obecnego zestawienia czeka nas miłe rozczarowanie.
Jesienny mecz derbowym z Chrobrym, który oficjalnie oglądało 2370 widzów był rekordem frekwencyjnym rundy. W porównaniu z topowymi meczami pozostałych 4 lig liczba ta jest niezwykle skromna - dla porównania w grupie wschodniej spotkanie mieleckiej Stali z Wigrami Suwałki oglądało 4999 kibiców. Wałbrzyskie mecze Górnika przyciągnęły na trybuny łącznie 8509 kibiców, a w lidze więcej ludzi w trakcie rundy przyszło na obiekty Polonii Bytom (14292), Zagłębia, Odry, Warty i Chrobrego. Jeśli chodzi o średnią na 1 mecz to Wałbrzych legitymuje się cyfrą 945 widzów. Powyżej tysiąca osiągnęły Polonia (1588), Zagłębie, Odra, Warta i Chrobry. Najmniejszą z kolei Rozwój (211) i Polkowice (229). Średnio mecz przy Ratuszowej zabezpieczało 46 stewardów (tylko w Polkowicach, Bytomiu i Sosnowcu (75) więcej) oraz 60 policjantów (więcej w Sosnowcu i Bytomiu - ponad 70).
Jeśli chodzi o szczegóły organizacji spotkań to wciąż bardzo wysoko cenione są zdolności organizacyjne KS Polkowice, które po wycofaniu klubu przechodzą do historii. Miła dla oka jest z kolei obecność w kilku klasyfikacjach wałbrzyszan. W klasyfikacji BUFETY w grupie zachodniej Górnik został oceniony najwyżej w lidze! Organizacja, ilość, rozmieszczenie bufetów, przyjazna obsługa czy zarządzanie kolejkami ustawiającymi przed nimi - zostało ocenione na 4,78. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że za plecami wałbrzyszan znalazły się Chrobry (4,56) i KS Polkowice (4,50) , a na podium w ekstraklasie Śląsk, a w 1.lidze Miedź to śmiało można stwierdzić, że na Dolnym Śląsku element gastronomii stadionowej jest rozwinięty i zorganizowany najlepiej w kraju!
Podobnie rzecz się ma z parkingami, polityką informacyjną, sanitariatami, warunkami pracy dla mediów, ciągami komunikacyjnymi, organizacją wejść kibiców, ale w tych kategoriach próżno wałbrzyszan szukać w czołówce ligowej z różnych względów. Co ciekawe Górnik Wałbrzych wysoko został oceniony (4,67) w kategorii FURTKI EWAKUACYJNE. Obsługa wejść i wyjść stadionowych służących w celach ewakuacyjnych przez stewardów została oceniona wyżej jedynie w Chrobrym i Polkowicach, którzy byli w poprzednim zestawieniu. Równie wysoko została oceniona PROAKTYWNOŚĆ STEWARDÓW. Subtelne, delikatne wychodzenie naprzeciw określonym potrzebom kibiców, przez co kreowany jest pozytywny wizerunek klubu został oceniony na 4,56 - tak samo jak w Bytowie i Głogowie. Lepsze oceny otrzymały Polonia Bytom (4,67) i KS Polkowice (4,78).
Bogdan Skiba  wśród najlepszych spikerów
drugiej ligi wg PZPN!
 W kategorii SPIKER ZAWODÓW w grupie zachodniej aż 4 kluby zostały ocenione na 5,00. Obok mistrzów mikrofonu stadionów Calisii, Chrobrego i Polkowic tak wysoko został oceniony Bogdan Skiba ! Spiker jako członek służby informacyjnej podlega kierownikowi ds. bezpieczeństwa, przez co jednym z zadań jest więc dbanie o bezpieczeństwo uczestników meczu poprzez właściwe przekazywanie komunikatów informacyjnych. Na ocenę pracy wpłynęło styl i sposób współpracy spikera ze stanowiskiem dowodzenia, ton głosu oraz precyzyjność i charakter wygłaszanych komunikatów. Tyle o pracy i ocenie spikera możemy przeczytać w komunikacie. Jeśli bowiem wzięlibyśmy wiarygodność komunikatów dotyczących wydarzeń na boisku ocena pana Skiby zapewne nie byłaby tak wysoka. Niekiedy nie zauważył żółtej kartki (vide mecz z UKP) czy błędnie zapowiedział strzelca bramki czy przeprowadzoną zmianę. Mimo wszystko za całokształt należą się duże gratulacje!
W tej, jak i powyższych kategoriach ocen dokonywali Delegaci Meczowi PZPN, obserwatorzy sędziów, pełniący funkcję Delegatów Meczowych PZPN.
Jeśli chodzi o przyjmowanie gości GÓRNIK WAŁBRZYCH przyjął największą ilość kibiców drużyn przyjezdnych - 712. Wyprzedził m.in. Zagłębie (542) i Chrobrego (490). Ilość kibiców gości zależna była oczywiście od kalendarza rozgrywek. Prawdę powiedziawszy jesienią przyjeżdżały zespoły z największym potencjałem kibicowskim w lidze. Wiosną trudno będzie otrzymać pozycję lidera, choć na Stadion 1000-lecia zapewne przyjadą fani Rakowa czy Odry Opole, ale trudno oczekiwać autokaru z kibicami Jaroty, Rozwoju czy MKS Kluczbork. Jedynym klubem jesienią w drugiej lidze, który nie przyjmował gości była Ostrovia.
Dla zainteresowanych raport znajduje się na stronie związkowej.
 Jakie nasuwają się wnioski po lekturze tego raportu? W Wałbrzychu jesienią, za wynikami sportowymi poszedł progres organizacyjny. Sami w Wałbrzychu wiemy, ile brakuje do normalności, w niektórych stadionowych kwestiach (trybuny z brudnymi siedziskami, problem podczas deszczu przy wejściu/wyjściu na trybuny itp) to pozytywna ocena jest podstawą do optymizmu. Miejmy nadzieję, że w raporcie po rundzie wiosennej Górnik Wałbrzych pojawi się w kilku innych kategoriach, a w obecnych utrzyma wysokie noty i pozycje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz