piątek, 7 stycznia 2011

Podsumowanie dekady - część I

Z końcem 2010 roku minęła pierwsza dekada XXI wieku. Niestety należała ona do najgorszej w historii wałbrzyskiego futbolu. Po pierwsze żaden z wałbrzyskich klubów nie osiągnął znaczących sukcesów – najwyższa klasa rozgrywkowa to trzeci poziom, tak jak obecnie druga liga, w której występuje Górnik PWSZ Wałbrzych.  Oto mój subiektywny ranking najważniejszych wydarzeń piłkarskich lat 2001-2010:
 2001 – wiosna to spadek z III ligi Górnika/Zagłębia/Wałbrzych, ale też rekordowe 7:1 z Odrą II Opole, jesień to męczarnie w IV lidze, gdzie na wyjazdach wałbrzyszanie zdobywają 0 (słownie zero) punktów. Paradoksalnie wałbrzyski futbol w 2001 roku odniósł największy sukces - 4.miejsce juniorów Górnika/Zagłębia w MPJ 2001 – mimo organizacji turnieju finałowego w Wałbrzychu podopieczni Bogdana Przybyły zajęli ostatnie miejsce ustępując zielonogórskiej Lubuskiej Szkole Piłkarstwa Młodzieżowego, zabrskiemu Górnikowi i warszawskiej Polonii. Na pocieszenie Sebastian Bąk został uznany najlepszym technikiem. W większości wałbrzyszanie trafili do seniorów, ale do dziś gra jedynie Grzegorz Michalak, a oprócz niego grali m.in. Michno, Kochanowski, Kłosowski, Bąk, Nadzieja, M.Smoczyk, Broszkowski. 
 2002 – w lutym wycofanie się z rozgrywek IV ligi co było już trzecim w historii wstydliwym ruchem wałbrzyskim działaczy (1992 i 1998-wycofanie z 2.ligi), po letniej reaktywacji  podopieczni Ryszarda Mordaka wywalczyli mistrzostwo A klasy tracąc punkty dopiero w ostatniej kolejce (0:0 z Białym Orłem Mieroszów).
 2003 – wiosną awans do klasy okręgowej, Tomasz Sikorski królem strzelców A klasy (m.in. historyczne 4 gole w meczu z Sudetami Dziećmorowice), a Damian Michno przez 15 kolejnych meczy zachowuje czyste konto. Jesienią w klasie okręgowej 1 porażka (w Kudowie Zdrój 2:4), derby z Akropolem (1:0 przy 1500 widzach) i 1.miejsce tuż przez Victorią Świebodzice.
 2004 – aż 4 mecze wyjazdowe Górnika/Zagłębia w klasie okręgowej nie odbyły się w pierwotnie wyznaczonych miejscowościach z powodu strachu gospodarzy przed wałbrzyskimi kibicami! O ile Nysa Kłodzko, Niemczanka Niemcza przeniosły mecze do Wałbrzycha to Trojan Lądek Zdrój, Victoria Świebodzice oddają mecze walkowerem. Derby na boisku Akropolu (zwycięstwo Górnika/Zagłębia 4: 0) przynoszą piękną oprawę na trybunach i świętowanie drugiego awansu z rzędu i po raz drugi z rzędu tytuł króla strzelców rozgrywek dla Tomasza Sikorskiego. Jesienią debiut w IV lidze po wzmocnieniu aż 7 powracającymi wychowankami klubu. Po jesieni zespół trzeci w tabeli za Gawinem Królewska Wola (rekordowa porażka 2:8) i Orłem Ząbkowice.
 2005 – nie udało się namówić do powrotu Adama Jaworskiego (Łużyce Lubań), ale za to przed rundą  oprócz Roberta Borkowskiego wracają do klubu Kochanowski, Kubowicz, Pyrdoł, Broszkowski co łącznie daje liczbę 11 nowych graczy w sezonie! Niestety przychodzą porażki w Prochowicach, Oławie, Wojcieszycach (z Woskarem Szklarska Poręba), Trzebnicy. Na mecie 4.miejsce ale aż 18 punktów straty do Gawina. Przegrana w ostatniej kolejce u siebie 0:3 ze Spartą Świdnica kończy passę 46 meczy bez przegranej w Wałbrzychu. Po zwycięstwie 3:1 z Piastem Nowa Ruda Górnik/Zagłębie zdobywa PP OZPN Wałbrzych.  W półfinale dolnośląskim wałbrzyszanie pokonują Chrobrego Głogów 2:1, a w finale przegrywają w Zgorzelcu z Nysą 2:3. Rezerwy zespołu trenowane przez Artura Torbusa wygrywają A klasę i awansują do klasy okręgowej. W PP na szczeblu centralnym wałbrzyszanie przegrywają w Nowej Soli z Arką 0:2 po dogrywce. Zespół przed sezonem opuszczają Kochanowski,Kubowicz, Marcin Wojtarowicz a w zamian przychodzi duet z Kamiennej Góry Lepucki – Poręba oraz doświadczeni Juraszek z Nowej Rudy i Przerywacz mający blisko roczną przerwę. Po klęsce w Świdnicy z Polonią/Spartą 0:3 Bogdana Przybyłę zmienia Ryszard Mordak i wałbrzyszanie kończą jesień na 4.miejscu. Udaną jesień w klasie okręgowej mają Czarni Wałbrzych, którzy liderowali aż do 14.kolejki, a w ostatniej po porażce w derby miasta z AZS PWSZ 1:2 (gol Waldemara Poręby w 90 min.) spadli na 3.miejsce za Bielawianką i AZS PWSZ.
 2006 – zimą pierwsze w tej dekadzie zgrupowanie seniorów Górnika/Zagłębia w Świeradowie. Przybył z Czarnych Łukasz Bębeniec a odeszli Lepucki, Borek, Sobczyk, Jaworski. Górnik/Zagłębie potrafi wygrać z Łużycami Lubań 7:0, ale przegrać 0:3 w Ząbkowicach, 2:3 w Brzegu Dolnym czy 3:4 u siebie z Polonią/Spartą Świdnica choć prowadził 2:0…Na mecie 5.miejsce. Po zwycięstwie w finale PP OZPN  6:0 nad Spartą w Ziębicach wałbrzyszanie na szczeblu dolnośląskim wygrywają z Miedzią Legnica 1:0 a w finale w Nowogrodźcu z Chrobrym 3:1 gdzie w roli trenera debiutuje (w zastępstwie) Robert Bubnowicz. W klasie okręgowej w derby Wałbrzycha Czarni Wałbrzych przegrywają z AZS PWSZ 1:3 a na mecie meldują się na 8.miejscu, podczas gdy podopieczni Artura Torbusa na drugim tuż za Spartą Ziębice.Latem czwarto ligowca opuszcza Pyrdoł z Traczykowskim. Nowe twarze to wychowankowie Łukasz Jaworski czy b.gracz Zagłębia Lubin Stanisław Dziekan. W PP na szczeblu centralnym po pokonaniu  GKS Pniówek Pawłowice 1:0 przychodzi porażka z drugoligowym Podbeskidziem Bielsko-Biała 1:2. Po kiepskim początku wałbrzyszanie jesień kończą na przyzwoitym 4.miejscu ze stratą 12 punktów do Orła Ząbkowice. W klasie okręgowej AZS PWSZ w derby pokonuje Czarnych aż 5:0 i kończą rundę na 8.miejscu, podczas gdy rywale na spadkowym 15.
 2007 – Górnik/Zagłębie opuszczają Marek Wojtarowicz, Jaśkiewicz, Jarosiński, Poręba a w zamian przychodzą Masiel, Traczykowski i Sławomir Radziemski. W finale PP OZPN porażka w Dzierżoniowie z Lechią 1:3. Czwarte miejsce na mecie sezonu ze stratą 9 punktów do Orła Ząbkowice. W klasie okręgowej spadek Czarnych (15.miejsce) i 5.miejsce AZS PWSZ Wałbrzych, który wygrywa czwarte derby z rzędu (3:1). Latem w Bułgarii Piotr Broszkowski z dolnośląskimi kolegami zdobywa mistrzostwo Europy amatorów –Regions Cup.  Po turnieju opuszcza wałbrzyski klub podobnie jak Michno, Łukasz Jaworski, Grzesiak czy Krzysztof Radziemski. Nowy twarzami Rafał Pasiut, Adrian Moszyk oraz powracający Marek Wojtarowicz i Sobczyk. Po 3.kolejce i klęsce w Oławie Ryszarda Mordaka zmienia Robert Bubnowicz.  Górnik/Zagłębie wygrywa po raz pierwszy dopiero w 6.kolejce, a na wyjeździe w 13. Jesień kończy na miejscu 11.miejscu po raz pierwszy od chwili awansu z ujemnym stosunkiem bramkowym na który złożyły się dotkliwe porażki w Polkowicach (2:5), Wrocławiu (0:5 z Śląskiem II) czy Kątach Wrocławskich (0:4). AZS PWSZ Wałbrzych kończy jesień w klasie okręgowej na 5.miejscu, a decyzją zarządu klubu wycofuje się z rozgrywek.
 2008 – Wałbrzyski czwarto ligowiec zmienia nazwę na Górnik PWSZ co nie uchroni go od degradacji z czwartej klasy rozgrywkowej. Przed wiosną zespół opuszczają Błażyński, Walusiak, Sobczyk a przychodzi doświadczony Majka z Górnika Polkowice oraz Udod z czeskiego Nachodu. Domowe mecze wiosenne to nie tylko szok dla wałbrzyskich kibiców (0:4 z Prochowiczanką, 0:2 z MKS Oława, 0:0 z Górnikiem Złotoryja, 0:1 ze Świdnicą, 2:3 ze Śląskiem II,0:0 z Nysą Zgorzelec, 1:2 z Karkonoszami) 9 kolejnych meczy bez zwycięstwa spowodowało że wiosnę zespół kończy na dalekim 11.miejscu. W finale PP OZPN w Wałbrzychu Górnik PWSZ okazał się gorszy w rzutach karnych od Orła Ząbkowice. Latem rewolucja przed rozgrywkami w nowej IV lidze – aż 8 nowych graczy co przynosi skutek – zero porażek i lider  po jesieni. Seniorzy Zagłębia Wałbrzych reaktywuje się od B klasy i mimo kilku porażek na półmetku zajmuje 5.miejsce.
 2009- Górnik PWSZ pewnie wygrywa IV ligę oraz sięga po PP OZPN Wałbrzych (2:0 z Polonią/Spartą Świdnica). W PP DZPN świeżo upieczony beniaminek 3.ligi pokonał Zagłębie II Lubin 2:1 a w finale w Chojnowie uległ Motobi Kąty Wrocławskie 1:2. Zagłębie Wałbrzych w premierowym po reaktywacji sezonie zajął 4.miejsce. Latem przed startem w 3.lidze zespół Górnika PWSZ opuścił Maciej Udod a wrócił z Zagłębia Lubin Michał Łaski. Jako beniaminek wałbrzyszanie sięgają po mistrzostwo jesieni 3.ligi dolnośląsko-lubuskiej! Wałbrzyskie Zagłębie zmobilizowane pewnie pokonuje kolejnych rywali w B klasie – w tym rekordowe 11:1 z Płomykiem Borówno.
 2010 – Górnik PWSZ wygrywa rywalizację w 3.lidze, a Zagłębie w B klasie. Obu zespołom nie idzie już tak dobrze w wyższych klasach rozgrywkowych, ale i tak zajmują bezpieczne miejsce w tabeli. Górnik reaktywował po raz kolejny rezerwy, które zdecydowanie prowadzą w B klasie. Kornel Duś jedynym w tej dekadzie graczem drużyny seniorów, który został powołany do reprezentacji Polski – zaliczył połówkę przegranego meczu w Wycombe z Anglią (0:3).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz