sobota, 7 grudnia 2019

Jesień'19 - byli wałbrzyszanie na szczeblu centralnym

Mimo, że w wałbrzyskim regionie ligowe mecze możemy oglądać jedynie na co najwyżej piątym poziomie rozgrywkowym, to na wyższych szczeblach sporo zawodników z przeszłością w klubach podokręgu wałbrzyskiego.
PKO Ekstraklasa grać będzie jeszcze przez dwa tygodnie i wiele może się wydarzyć w ligowej tabeli. Na pewno in plus to postawa Śląska Wrocław, wcześniej walczącego w dolnej ósemce a dziś będącego w ścisłej czołówce. Na prawej obronie, wobec kontuzji Łukasza Brozia, ostatnio wskoczył KAMIL DANKOWSKI (wych. Nysy Kłodzko), którego dni w WKS wydawały się, jeszcze niedawno, policzone. Kadrowicz młodzieżówki za dyrektorowania Adama Matyska zapracował na wysoki kontrakt, który w tej rundzie był niewspółmierny do roli Danka w I zespole. Być może nadchodzące mecze, okres przygotowawczy zmieni pozycję defensora w zespole Vitezslava Lavićki. Znakomite recenzje zbiera Pogoń Szczecin, gdzie latem zameldował się IGOR ŁASICKI (wych. Górnika Boguszów-Gorce, później junior Górnika Wałbrzych), ale póki co w defensywie Portowców wyżej akcje stoją Bartkowskiego, Steca, Triantyfyllopoulosa, Zecha czy Matynii. Cracovia w tym sezonie mierzy wysoko, zarówno w lidze jak i Pucharze Polski, a centralną postacią jest JANUSZ GOL (wych. Polonii Świdnica). Nic dziwnego, że w październiku klub postanowił przedłużyć umowę z 34-letnim już pomocnikiem do 2022 roku. Na chwilę obecną największym ligowym rozczarowaniem jest Jagiellonia Białystok, gdzie sezon życia rozgrywa PATRYK KLIMALA (wych. Zjednoczonych Żarów, Lechia Dzierżoniów). 21-letni napastnik nie tylko trafia i asystuje w lidze, ale również w młodzieżowej reprezentacji Polski. Pochodzący w Kalna napastnik w kilku udzielonych wywiadach wspomina o piłkarskich tradycjach w rodzinie, że ojciec grywał w 1.ligowym Górniku Wałbrzych, co niestety, nie jest prawdą. Biorąc pod uwagę formę, wiek popularnego Diabła, są to najprawdopodobniej ostatnie miesiące w rodzimej lidze. Ciężki los beniaminka poznaje z autopsji KAMIL JURASZEK (wych. Piławianki Piława Górna, Polonia/Sparta Świdnica, Lechia Dzierżoniów), który zalicza 4.sezon w  ŁKS Łódź.W drugim z beniaminków, Rakowie Częstochowa, pokazał się z kolei JAROSŁAW JACH (wych. Pogoni Pieszyce, Lechia Dzierżoniów), który ostatnie półtora roku spędził za granicą (Crystal Palace Londyn, Rizespor, Sheriff Tiraspol). W Zagłębiu Lubin znikomy do tej pory bilans mają wałbrzyszanie: DAWID PAKULSKI (wych. Górnika Wałbrzych) w ekstraklasie w 2 występach skompletował 13 minut i to za kadencji poprzedników obecnego szkoleniowca Słowaka Martina Seveli. Z kolei PAWEŁ ŻYRA (wych. Górnika Wałbrzych) do tej pory nie zaliczył ani minuty na ekstraklasowych boiskach, choć pięciokrotnie był rezerwowym.
FORTUNA 1.liga w tym sezonie jest niezwykle ciekawa, bowiem awans przypadnie aż 3 zespołom. Dwa najlepsze promocję wywalczą bezpośrednio, a o trzecie miejsce w PKO Ekstraklasie walczyć będą w barażach zespoły z miejsc 3-6. Do 2.ligi spadną 3 najsłabsze zespoły. Po 20 kolejkach przodownictwo w tabeli należy do Warty Poznań i Stali Mielec. W strefie barażowej Podbeskidzie Bielsko-Biała, Radomiak, Olimpia Grudziądz i Miedź Legnica. W bielskim klubie nie ukrywają aspiracji awansowych, a pomóc ma RAFAŁ FIGIEL (Górnik Wałbrzych w 2015), uznana marka w tej lidze, zaliczył komplet występów w pełnym wymiarze czasowym dorzucając dwa celne trafienia.  Z kolei dopiero szóste miejsce legnickiego spadkowicza i 7 punktów straty do 2.miejsca jest sporym rozczarowaniem.Nastroje poprawiły wygrane w derbach regionu w Głogowie w ostatnim meczu ligowym z Chrobrym (2:0) oraz awans do 1/4 PP. Pewniakiem w przebudowanej defensywie jest 29-letni PAWEŁ ZIELIŃSKI (wych. Orła Ząbkowice Śląskie, Bielawianka). Co prawda GKS Tychy zajmuje dopiero ósme miejsce, ale zaledwie punkt od miejsca barażowego, a biorąc pod uwagę awans do ćwierćfinału PP, to można uznać jesień tyszan za udaną. 35-letni już napastnik MATEUSZ PIĄTKOWSKI (wych. Orła Piława Dolna, Lechia Dzierżoniów, Piławianka Piława Górna) w 17 meczach zdobył 5 bramek. Na pewno rozczarowaniem jest 10.lokata BrukBetu Termaliki Nieciecza, gdzie trafiło kilku zawodników z przeszłością w podokręgu wałbrzyskim. PAWEŁ OLEKSY (wych. Skalnika Czarny Bór, juniorzy Górnika/Zagłębia Wałbrzych) zagrał zaledwie 4-krotnie, MICHAŁ ORZECHOWSKI (wych. Gryfa Świdnica, juniorzy Polonii-Stali Świdnica, Lechia Dzierżoniów) - 3 epizody łącznie ponad 80 minut, ERNEST TERPIŁOWSKI (wych. Lechii Dzierżoniów) 9 meczów.
Bartosz Biel indywidualnie zaliczył udaną jesień.
[foto:gksbelchatow.com]
Po 3 sezonach niebytu w 2.lidze, na zaplecze ekstraklasy powrócił GKS Bełchatów, przed którym dramatyczne dni związane z niepewną przyszłością po ogłoszeniu braku dalszego sponsoringu przez PGE. Jednym z kluczowych graczy trzynastej drużyny Fortuna 1.ligi był BARTOSZ BIEL (wych. Baszty Wałbrzych, juniorzy Górnika/Zagłębia Wałbrzych), który w 20 meczach strzelił 5 bramek i dorzucił 1 asystę. Najmniej w 1.lidze porażek na wyjeździe doznała Puszcza Niepołomice (0:1 w Legnicy), a mimo to uplasowała się przed zimową przerwą dopiero na 14.miejscu. Nie może to dziwić skoro drużyna Tomasza Tułacza w 10 domowych meczach aż 8 razy schodziła pokonana, odnosząc ledwie jedno zwycięstwo. Powiększyła się wałbrzyska kolonia w małopolskim klubie, bowiem latem dołączył 19-letni bramkarz MATEUSZ GÓRSKI (wych. Orląt Krosnowice, juniorzy Nysy Kłodzko), który ostatnie 2 lata trenował w Ajaksie Amsterdam. Górski zagrał 3 razy w lidze, raz w pucharze, ani razu nie zachowując czystego konta, a mimo tego został zauważony przez trenera Jacka Magierę, który powołał go na mecze Elite League U-21 dając szansę debiutu w meczu z Norwegią w Bytowie (1:1). Obrońca MATEUSZ BARTKÓW (wych. AKS Strzegom) w 15 meczach raz wpisał się na listę strzelców, o czym tylko pomarzyć może MARCIN ORŁOWSKI (Górnik Wałbrzych 2012, 2014-16). Popularny Orzeł zapamiętany pod Chełmcem ze skuteczności, korony króla strzelców w sezonie 15/16, jesienią zaliczył ZERO trafień, co na grę na pozycji środkowego napastnika jest wstydliwym rezultatem. Nie może więc dziwić najmniejsza liczba trafień w lidze Puszczy (15 w 20 meczach). W kwartecie zamykającym tabelę na ostatnim bezpiecznym miejscu jest Chrobry Głogów, gdzie zadebiutował 18-letni DOMINIK PIŁA (wych. Gryfa Świdnica, juniorzy Polonii-Stali Świdnica). Świdniczanin zaliczył 6 występów, w tym 3 wychodząc w podstawowym składzie, a w meczu z Olimpią Grudziądz wpisał się na listę strzelców. Tyle samo punktów co Chrobry ma Odra, która katastrofalnie rozpoczęła sezon (11 meczów ligowych bez wygranej!). Posadą za wyniki zapłacił trener Mariusz Rumak.
meczów. Pewnym punktem w drugiej linii był wyróżniający się przede wszystkim wzrostem MIŁOSZ TROJAK (wych. Górnika Wałbrzych), który w 16 meczach zdobył jedną bramkę, a w PP jego trafienie w 90.minucie gry dało sensacyjną wygraną z Arką Gdynia 1:0. Niestety, po zakończeniu rundy Miły stał się bohaterem mediów z niezbyt chlubnego zachowania, za które grozi mu do 5 lat ograniczenia wolności. Sprawa jest rozwojowa i być może klub ze względów wizerunkowych niebawem pożegna się z Trojakiem.Z kolei doświadczony napastnik ARKADIUSZ PIECH (wych. Polonii Świdnica) latem pożegnał się ze Śląskiem Wrocław i po nieudanych próbach znalezienia klubu za granicą w połowie października rozpoczął treningi w zespole Piotra Plewni.Jego jesienny bilans to 6 meczów i 1 gol.
Zmiana zasad awansów i spadków dotyczy również drugiej ligi, gdzie podobnie jak szczebel wyżej 2 miejsca awansowe zapewniają sobie dwa najlepsze zespoły (po jesieni Widzew i Górnik Łęczna), a o trzecie walczyć w barażach będzie kwartet ekip z miejsc 3-6. Na miejscu barażowym jest spadkowicz GKS Katowice, gdzie wałbrzyszanin Dominik Bronisławski kuruje się po zerwaniu więzadła krzyżowego w lipcu i jeszcze nie wrócił do treningów. Udaną jesień zaliczyła Resovia - 4.miejsce barażowe, 4 punkty do wicelidera. Podporą defensywy jest DAWID KUBOWICZ (wych. Górnika/Zagłębia Wałbrzych, Górnik Wałbrzych 2012), który latem odszedł ze zdegradowanej Siarki Tarnobrzeg. Kuba zagrał w 18 na 20 możliwe spotkania, strzelił 2 gole. Dwukrotnie za dwie żółte kartki wyleciał z boiska, co jest rekordem w lidze. Elana Toruń rozgrywa drugi sezon po powrocie do 2.ligi i zmaga się z syndromem kolejnego sezonu po awansie. MICHAŁ NOWAK (wych. Górnika Wałbrzych) po tym jak za trenerem Rafałem Górakiem do Katowic przeniósł się rywal do bramki Bartosz Mrozek mógł się spodziewać, że zostanie bramkarzem nr 1. Tymczasem Nowak zagrał w 7 meczach (ani razu nie zachowując czystego konta) przegrywając rywalizację z Jakubem Knutem rocznik 2000. DAMIAN LENKIEWICZ (Górnik Wałbrzych 2015) zagrał 11 meczów i w wygranym meczu na boisku wicelidera z Łęcznej zdobył bramkę - pierwszą od czerwca 2018.
Dominik Radziemski po 2 latach powrócił
na boiska drugiej ligi.
[foto: Ewa Jakubowska]
Dolnośląski beniaminek Górnik Polkowice uplasował się na 12.miejscu, dwa punkty przewagi nad miejscem spadkowym. Wałbrzyszanin DOMINIK RADZIEMSKI (wych. Baszty Wałbrzych, Górnik Wałbrzych) zagrał w 18 meczach raz wpisując się na listę strzelców. Warto dodać, że Radziem obecnie występuje na boku bloku obronnego. Na miejscu spadkowym (16) jest obecnie Skra Częstochowa z 22 punktami. Zaledwie 3 punkty więcej ma jedenasta Garbarnia Kraków, a dwa Górnik Polkowice, co świadczy jaki tłok jest w dole tabeli. Pod Jasną Górą liczą na skuteczność DAMIANA NIEDOJADA (wych. Pogoni Pieszyce, Lechia Dzierżoniów). Damiana po skutecznej grze w Dzierżoniowie zaczęto porównywać z Krzysztofem Piątkiem, ale w swoim premierowym sezonie w 2.lidze w Rozwoju Katowice zaledwie trzykrotnie wpisał się na listę strzelców. Po letniej przeprowadzce do Skry w 17 meczach strzelił 2 gole i musi nastąpić poważny progres w skuteczności, by częstochowianie nie drżeli o ligowy byt.
Trzecia liga, czyli czwarty poziom rozgrywkowy. Cztery grupy podzielone według klucza geograficznego. W grupie I prowadzi Sokół Ostróda z 4 punktami przewagi nad trójką zespołów: Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Legia II Warszawa, Sokół Aleksandrów Łódzki. Faworytem są rezerwy Legii, czyli stołeczna młodzież plus 33-letni Radosław Pruchnik i oczywiście "spady" z I zespołu. Drugą już rundę w legijnej dwójce zalicza RADOSŁAW CIELEMĘCKI (wych. Górnika Wałbrzych, juniorzy Gryfa Świdnica, Polonii/Sparty Świdnica, Górnika Nowe Miasto Wałbrzych). 16-latek aż 15-krotnie pokazał się na boiskach 3.ligi (2 gole), a do tego 3 mecze w Pucharze Polski, gdzie zespół Piotra Kobiereckiego zakończył grę w 1/8. Sporo pisało się o jesiennym debiucie Szymona Włodarczyka (1 mecz w PP - 20 minut i asysta przeciwko Odrze Opole 1:0 oraz 21 minut w Łowiczu w lidze). Włodar jr, podobnie jak jego ojciec Piotr, były gracz Zagłębia i KP Wałbrzych, urodził się w Wałbrzychu, ale ani nigdy nie trenował w żadnej wałbrzyskiej drużynie.
Tuż za czołową piątką znajduje się Pelikan Łowicz, gdzie występuje KRYSTIAN STOLARCZYK (Górnik Wałbrzych 2015). Jego jesienny bilans to 7 meczów i aż 5 żółtych kartek.
W grupie II lideruje KKS 1925 Kalisz przed Radunią Stężyca (jedyna drużyna bez porażki w całej trzeciej lidze!), Świtem Skolwin i Kotwicą Kołobrzeg. Tabelę zamyka z kolei Bałtyk Gdynia, który padł ofiarą oszusta pochodzącego z ... Kotliny Kłodzkiej.
W grupie III przoduje Śląsk II Wrocław, który kilka miesięcy temu o awans walczył z Górnikiem Wałbrzych. Za kilka miesięcy być może oba zespoły będą dzielić 4 poziomy rozgrywkowe... W zespole lidera (6 punktów przewagi nad zasłużonym duetem Ruch Chorzów - Polonia Bytom) grali m.in. KAMIL DANKOWSKI - 8 meczów, MIKOŁAJ ŁAZAROWICZ (wych. Nysy Kłodzko) - 1 mecz (16 minut), SZYMON KROCZ (wych. Orła Ząbkowice Śl.) - 9/2 gole. Po dwóch kolejnych degradacjach wydawało się, że MKS Kluczbork dopisze kolejny spadek w czerwcu br., ale przez wycofanie się Rozwoju Katowice zespół przystąpił do rozgrywek i jesień zakończył na solidnym piątym miejscu. Wśród zawodników MKS byli - piłkarski obieżyświat, 37-letni już BARTOSZ SZEPETA (Górnik Wałbrzych 2014) czy o 17 lat młodszy ŁUKASZ SZUKIEŁOWICZ (wych. Piasta Nowa Ruda, juniorzy Nysy Kłodzko, Lechia Dzierżoniów).
Dominik Więcek (Zagłębie II Lubin)
[foto: e-legnickie.pl]
Oprócz rezerw Śląska w czołowej 10 próżno szukać dolnośląskich ekip, choć dobre okresy miały Foto-Higiena czy tradycyjnie Ślęza.  Zespół Grzegorza Kowalskiego przez całą jesień oscylował pomiędzy ósmym a czwartym miejscem, by wylądować na 11. Ale zaledwie 3 punkty dzielą od piątego Kluczborka. W bramce debiut zaliczył KACPER KOZIARZ (wych. Polonii-Stali Świdnica) młodzieżowiec z rocznika 2000, 13/2 gole to bilans filigranowego MACIEJA MATUSIKA (wych. Śnieżnika Domaszków), 15/1 gol i rekordowe 8 żółtych kartek - MACIEJ TOMASZEWSKI (wych. Gryfa Świdnica, Lechia Dzierżoniów). Blado wygląda bilans SZYMONA TRAGARZA (wych. FILIP BARSKI (wych. Championu Bielawa, Lechia Dzierżoniów), KACPER CZAJKOWSKI (wych. Championu Bielawa, Bielawianka) 16/1 gol, MICHAŁ BARTKOWIAK (wych. Górnika Wałbrzych) 15/3 gole, MARCIN BURYŁO (wych. Unii Jaroszów, AKS Strzegom, Lechia Dzierżoniów) 16/5 goli, JAN JAKACKI (wych. Górnika Wałbrzych) 3/0, WIKTOR NAHREBECKI (wych. Gryfa Świdnica) 16/0, MATEUSZ SAWICKI (wych. Górnika Wałbrzych) 7/0, Ukrainiec JEHOR TARNOV (Polonia-Stal Świdnica 2015-16) 15/3 gole. Czternaste miejsce Stali Brzeg musi dziwić wobec przedsezonowych zapowiedzi walki o awans, w październiku zmiana trenera i Stal opuściła dno tabeli. Bramkarz AMIN STITOU (wych. Polonii/Sparty Świdnica, Lechia Dzierżoniów) opuścił jesienią tylko jeden mecz i to z powodu kontuzji, w obronie MARIUSZ KRUPNIK (wych.Granitu Roztoka, Victoria Świebodzice, AKS Strzegom, Lechia Dzierżoniów) zagrał 10 razy, z kolei DAMIAN CELUCH (Polonia/Sparta Świdnica 2012) został najskuteczniejszym zawodnikiem z 5 trafieniami. Ostatnie bezpieczne miejsce, czyli 15 zajmują rezerwy Miedzi, co jest sporym rozczarowaniem biorąc pod uwagę potencjał zespołu, w którym oglądaliśmy obok Wojciecha Łobodzińskiego, Grzegorza Bartczaka, Marcina Warcholaka m.in. FILIPA SAMKA (UKS Lechia, Lechia Dzierżoniów) rocznik 2001 - 3 występy, ALEKSANDRA ROKOSZA (wych. Górnika Wałbrzych) - 4/0, MICHAŁA POJASKA (wych. Gryfa Świdnica) 15/1 gol, IGORA LEWANDOWSKIEGO (wych. Baszty Wałbrzych) 6/0, RAFAŁA ADAMSKIEGO (wych. Zielonych Łagiewniki, Lechia Dzierżoniów) 4/0. Trio spadkowe tworzą zespołu z Żmigrodu, Lubina i Starowic Dolnych. Piast już po rundzie pożegnał brazylijskiego trenera Ediego. Jeden z bohaterów Regions Cup 2019 MATEUSZ JAROS (Polonia/Sparta Świdnica 2013-16) zdobył tylko jedną bramkę, powracający z półrocznego wypożyczenia z Lechii Dzierżoniów OSKAR MAJBRODA 9/0 i OSKAR TRZEPACZ 12/0 nie mają również powodów do zadowolenia. Jedno zwycięstwo, aż 10 remisów i 6 punktów straty do bezpiecznego miejsca to bilnas wstydu rezerw Zagłębia. PAWEŁ WITSANKO (1998, wych. Orła Ząbkowice Śl.) -10/0, JAKUB SYPEK (2001, Orzeł Ząbkowice Śl.) 16/2 gole, DAMIAN KASPRZAK (2001 wych. Gryfa Świdnica, Polonia-Stal Świdnica) 3/0, DAWID PAKULSKI (1998, wych. Górnika Wałbrzych) 3/0, DOMINIK WIĘCEK (wych. Górnika Wałbrzych) 16/1 gol,  PAWEŁ ŻYRA (1998, wych. Górnika Wałbrzych) 7/2 gole.
Gryfa Świdnica, Polonia-Stal Świdnica, Górnik Wałbrzych), który w 16 występach nie potrafił ani razu pokonać bramkarza rywali. Tyle samo punktów co Ślęza zdobyła Foto-Higiena Gać, która do połowy rundy plasowała się na pozycji wicelidera! 5 ostatnich meczów bez zwycięstwa zespołu Jacka Fojny spowodowały, że gacianie przezimują na 12.miejscu. W drużynie spod Oławy aż roiło się od zawodników z klubów wałbrzyskich:
Szymon Stec
Z kolei beniaminek z Opolszczyzny LZS Starowice Dolne boleśnie przekonał się, że trzecioligowe granie to za wysokie progi dla nich. Nie pomogło sprowadzenie aż 13 nowych graczy. O obsadę bramki zadbać miał duet z wałbrzyskimi korzeniami: KACPER MAJCHROWSKI (ur.w Wałbrzychu wych. Włókniarza Głuszyca, Lechia Dzierżoniów 2019) i SZYMON STEC (wych. Gryfa Świdnica, Górnik Wałbrzych 2018/19). Abonament zdobył ten pierwszy - efekt w 17 meczach 43 puszczone bramki. Młodszy o 2 lata Stec zaliczył jedynie 3 mecze w okręgowym PP (2 puszczone strzały w meczu z LZS Skorogoszcz) i 4 spotkania w A klasowych rezerwach. Po zakończeniu rundy LZS nie przedłużył wypożyczenia Steca z Zagłębia Lubin. W poprzednich sezonach ostoją defensywy był PRZEMYSŁAW CICHOCKI (Górnik Wałbrzych 2015/16), ale jesienią z powodu urazu zaliczył jedynie 3 ostatnie mecze, w których Starowice straciły aż 17 bramek! Oprócz ww. zawodników w ekipie outsidera grali m.in. MARCIN RZEPKA (wych. Orła Ząbkowice Śl., Lechia Dzierżoniów) 3/0, DAMIAN SZYDZIAK (Orzeł Ząbkowice Śl. 2011-13, 2015-16, Unia Bardo 2016, Lechia Dzierżoniów 2017-19) 16/0.
Z kolei w IV grupie 3.ligi toczyć się będzie najbardziej zażarta walka o awans. Po rundzie jesiennej na prowadzeniu Korona II Kielce, Hutnik Kraków i Motor Lublin, a o kolejności decyduje tzw.mała tabela oparta na wynikach bezpośrednich meczów pomiędzy zainteresowanymi zespołami. Co więcej czwarta Wólczanka Wólka Pełkińska ma zaledwie punkt straty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz