środa, 5 grudnia 2012

Parol tropem Łasickiego

Piłkarzem z wałbrzyskim rodowodem, który osiągnął największy sukces w tym roku jest Igor Łasicki, który zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy U-17, co było przepustką do transferu z Zagłębia Lubin do SSC Napoli. Jak się okazuje nie jest on jedynym wałbrzyszaninem na Półwyspie Apenińskim. Przed nim pojawił się tam Patryk Parol, który z kolei w kategorii U-17 będzie próbował sięgnąć po medal kontynentalnego czempionatu.
Sylwetkę Patryka przedstawia dzisiejszy Przegląd Sportowy w cyklu "Tropimy polskie talenty".
Patryk Parol (nr 9)
Parol przestał był anonimowy w okolicach września, kiedy otrzymał powołanie do kadry U-17. Niektóre portale internetowe wymieniały słynne kluby Serie A, które są zainteresowane wałbrzyszaninem z Werony. Patryk pod koniec września w Olecku zagrał od pierwszej minuty przeciwko Litwie i już w 10 minucie pokonał Edvinasa Gertmonasa!  Mecz z Litwą (5:0) był etapem przygotowań do turnieju eliminacyjnego do ME U-17. Po tym meczu trener Robert Wójcik wybrał kadrę, wśród których znalazło się tylko trzech graczy z klubów zagranicznych: obrońca Herthy Berlin Karol Hallmann, pomocnik włoskiej Regginy Paweł Bochniewicz i Patryk Parol z Chievo. Na turnieju w Bułgarii Polacy w pierwszym meczu pokonali Bułgarię 2:1 (1:1) zdobywając bramkę w doliczonym czasie gry. Parol został zmieniony w przerwie meczu przez Dawida Kownackiego z Lecha Poznań. W drugim meczu skromnie wygrali z Azerbejdżanem 1:0, a Patryk wszedł na ostatni kwadrans w 65 minucie za Kamila Anczewskiego (Legia) i zobaczył żółtą kartkę. W tym samym czasie gospodarze pokonali faworyzowanych Hiszpanów 1:0 co niebagatelne znaczenie miało w ostatniej kolejce. Polacy przegrali z Hiszpanią 0:1 (bez Parola w składzie). Jak się okazało po meczach w Sliwen i Starej Zagorze biało-czerwoni zajęli 1.miejsce. O kolejności w grupie najpierw decydowały bezpośrednie mecze pierwszej trójki, w których Bułgarzy i Polacy zdobyli po 3 punkty, gole 2-2, a Hiszpanie też 3 punkty, bramki 1-1.Ponieważ Bułgarzy i Polacy wciąż mieli taki sam bilans, o pierwszym miejscu Polaków zadecydował fakt, że pokonali Bułgarów.
Dziś również w szwajcarskim Nyonie rozlosowano grupy II rundy eliminacji. Zwycięzcy siedmiu czterozespołowych grup w maju na boiskach w Słowacji rozegrają turniej finałowy. Z kolei 6 najlepszych zespołów z słowackich mistrzostw awansuje do mistrzostw świata, które rozegrane zostaną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Póki co piłkarze z rocznika 1996 zagrają wiosną 2013 z Czechami, Szwajcarią i Izraelem.
Miejmy nadzieję, że Patryk utrzyma się w kadrze do tego czasu. Póki co, wciąż pamięta o swoich wałbrzyskich korzeniach i śledzi na bieżąco wyniki Górnika.