czwartek, 23 czerwca 2022

Ligowy wałbrzyski przegląd - sezon 2021/22

Kilka minut przed godziną 20 w niedzielę 19 czerwca sędzia zakończył mecz grupy IV B klasy pomiędzy rezerwami Zamka Kamieniec Ząbkowicki a Ślężą Ciepłowody. Był to ostatni gwizdek w sezonie 2021/22 na boiskach z udział drużyn podokręgu wałbrzyskiego. Po raz pierwszy rejon nie miał swojego reprezentanta nawet w trzeciej, więc najwyżej sklasyfikowane zespoły to czwartoligowcy. Oto krótki przegląd co się działo w ligach z udziałem zespołów z podokręgu Wałbrzych.
[źródło tabel: www.90minut.pl, strzelcy – www.laczynaspilka.pl].

CZWARTA LIGA – ZACHÓD
Szósty rok z rzędu dolnośląska 4.liga rywalizowała w dwóch grupach. Przez 4 lata rodzynkiem na zachodzie ze wschodniej części województwa był AKS Strzegom, a po roku nieobecności po raz kolejny los przydzielił do rywalizacji z ekipami z podokręgów legnickiego i jeleniogórskiego przedstawiciela z podokręgu Wałbrzych. Granit Roztoka jeszcze 5 lat temu rywalizował w Łażanach, Mrowinach czy Jaroszowie w A klasie. Po zajęciu drugiej lokaty w wałbrzyskiej okręgówce latem 2021 Roztoka witała się z 4.ligą. Zespół Kamila Ordy nie przeprowadził wielkich transferów, na pewno na uwagę zasługuje sprowadzenie z Gromu Witków Jakuba Smutka, ale nie on był głównym bohaterem roztoczan, którzy stali się jesienią prawdziwą rewelacją rozgrywek – na zimową przerwę Granit wybierał się będąc na 3.miejscu z taką samą ilością punktów co lider Mewa Kunice i drugi Chrobry II Głogów. Co więcej beniaminek z Roztoki legitymował się najmniejszą ilością porażek (dwie). Na pewno tonowano w klubie nastroje o ewentualnym awansie. Zimą pożegnano Michała Krynickiego, utalentowanego napastnika z Bogaczowic, który brutalnie został zweryfikowany na tym szczeblu. Zimą po stronie nabytków można zauważyć 2 nazwiska z … outsiderów wałbrzyskiej okręgówki: Cypriana Polonieskiego (Pogoń Pieszyce, wcześniej m.in. junior Górnika Wałbrzych) i Mateusza Wirchniańskiego (Venus Nowice). Wiosna w wykonaniu Granitu była już o wiele gorsza – w 14 meczach przytrafiło się 5 porażek, zespół zdobył 21 punktów i w tabeli za 2022 rok w gr. zachodniej zajął 6.miejsce ze stratą aż 19 punktów do najlepszego wiosną Apisu Jędrzychowice (40 pkt w 14 meczach tylko 1 remis przy 13 wygranych!). Mimo wszystko piąte miejsce na mecie sezonu należy uznać za sukces. Trzech zawodników zdobyło ponad 10 bramek (13 – Przemysław Grosiak, 11- Damian Danaj, 10- Jakub Smutek), a mimo to można mieć uwagi do skuteczności, bowiem spośród zespołów, które się utrzymały w lidze tylko Górnik Złotoryja zdobył mniej bramek od roztoczan. W najbliższym sezonie podokręg Wałbrzych w grupie zachodniej 4.ligi będą reprezentować dwie drużyny – obok Granitu Roztoka wraca AKS Strzegom.
 
CZWARTA LIGA –WSCHÓD


Najlepsi strzelcy: 27- Grzegorz Rajter (Polonia Trzebnica), 25- Łukasz Szczepaniak (Słowianin Wolibórz), 21- Marcin Orłowski (Lechia Dzierżoniów)
Największa niespodzianka: Lechia Dzierżoniów – Bielawianka (0:1 w 22.kolejce)
Największe rozczarowanie: 10.miejsce AKS Strzegom
 
6 lat grupy wschodniej 4.ligi to najpierw dominacja zespołów z obecnego podokręgu wrocławskiego, gdy dwukrotnie grupę wygrała Foto-Higiena Gać, a potem Śląsk II Wrocław. Następnie był triumf Polonii-Stali Świdnica, a rok temu Lechii Dzierżoniów. Co więcej, nie tylko całe podium (Lechia, AKS, Bielawianka), ale w TOP6 znalazły się aż 4 zespoły z podokręgu wałbrzyskiego (6.miejsce Piasta Nowa Ruda). W Dzierżoniowie po przegranych barażach o 3.ligę z Karkonoszami Jelenia Góra nie załamano rąk tylko dokonano kolejnych wzmocnień – latem byli to Michał Ciarkowski (Sokół Kleczew), Kamil Juraszek (Chrobry Głogów), Adrian Szady i Mateusz Jaros (Stal Brzeg), a zimą Jan Rytko i Kamil Sadowski (AKS Strzegom). Każde z tych nazwisk to pewniak to gry w każdym zespole tej ligi. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Zespół Pawła Sibika zaliczył pod względem liczb kosmiczny wręcz sezon – 21 kolejnych zwycięstw! Pierwsza strata nastąpiła w 22.kolejce w derbowym meczu z Bielawianką 0:1, a później do końca sezonu 7 wygranych i 1 porażka. Co ciekawe również bielawianie przerwali sezon wcześniej (2020/21) rekordową serię kolejnych wygranych dzierżoniowian po 17 kolejnych kompletach punktów. Lechia w sezonie 2021/22 nie miała sobie równych w lidze i przystępowała do decydujących baraży w roli faworyta. W międzyczasie zdobyła PP na szczeblu DZPN pokonując w finale faworyzowaną Ślęzę Wrocław (3.liga). W barażach tymczasem lechiści nie zdobyli bramki w żadnym z obu spotkań (0:0 w Pieszycach i 0:1 w Głogowie) z rezerwami Chrobrego. W rewanżu przez praktycznie cały mecz (wykluczenie dla obrońcy Chrobrego II w 2.minucie) w przewadze nie potrafili znaleźć sposobu na pokonanie młodego goalkeepera rywali. Mocnym punktem był Marcin Orłowski (21 goli), który powoli sposobi się do roli trenera, 15 bramek strzelił Brazylijczyk Elton, a 12 Bartosz Rzepski. Biorąc pod uwagę ambicje w Dzierżoniowie, gdzie remontuje się stadion, gdy uda się utrzymać kadrę, to również trzeba uważać zespół Pawła Sibika jako faworyta w najbliższym sezonie.
Podobnie jak sezon wcześniej podium należał do drużyn wałbrzyskich, co więcej w TOP6 znalazło się 5 ekip przedzielonych Polonią Trzebnica (rok wcześniej na 5.miejscu). Trzebniczanie to przede wszystkim król strzelców Grzegorz Rajter z 27 bramkami, który wyprzedził Łukasza Szczepaniaka z Słowianina Wolibórz. Beniaminek spod Nowej Rudy finiszował na drugiej pozycji. Prowadzeni przez
Dwaj byli koledzy z czasów gry w Górniku Wałbrzych
i AKS Strzegom - od lewej Mateusz Krzymiński 
(Słowianin Wolibórz) i Kamil Sadowski (Lechia
Dzierżoniów).
[foto: facebook Lechia Dzierżoniów]
Adama Łydkowskiego, znanego ongiś bramkarza Piasta, skompletowali praktycznie nową jedenastkę przed sezonem, gdzie niekwestionowaną gwiazdą numer 1 był wspomniany Szczepaniak. Były pierwszoligowiec mający za sobą grę w Głogowie czy Niepołomicach został nawet asystentem trenera. Ściągnięcie najlepszych graczy Nysy Kłodzko, a także kilku zawodników z Bielawy, Ząbkowic Śląskich, czy znanego z gry w Górniku Wałbrzych, czy Foto-Higienie Gać Mateusza Krzymińskiego uzupełnionych solidnymi obcokrajowcami dało naprawdę ciekawą mieszankę. Jednym z nielicznych niezadowolonych zawodników Słowianina z pewnością jest Seweryn Sarkowicz – król strzelców klasy okręgowej sezonu 2020/21 z 38 bramkami. Nękany urazami zaliczył zaledwie 1 występ w pełnym wymiarze czasowym i 5 goli na pewno nie jest rezultatem satysfakcjonującym samego zawodnika jak i kibiców z Woliborza.
Beniaminek wyprzedził o punkt spadkowicza z 3.ligi ze Świdnicy. Trener Grzegorz Borowy przed sezonem stanął przed dylematem znanym dla szkoleniowców spadkowicza – jak uzupełnić braki kadrowe po odejściu armii zaciężnej. W Świdnicy postawiono na szerokie otwarcie na młodzież, ale wciąż najwięcej zależało od zawodników, którzy grają od kilku lat dla Polonii-Stali. Najbardziej efektownym zawodnikiem był Szymon Tragarz, który wielokrotnie udowadniał, że jest czołowym zawodnikiem całej ligi. 12 bramek pomocnika to solidne osiągnięcie i latem można się spodziewać propozycji z lepszych drużyn. Odżył Wojciech Szuba, którego wizytówką ponownie stały się stałe fragmenty gry i strzały z dystansu (10 goli). Biorąc pod uwagę wręcz plagę kontuzji i przymusowe sięganie po świdnicką młodzież trzecie miejsce to prawdziwy sukces trenera Borowego, którego na boisku można było oglądać w … klasie okręgowej w barwach Karoliny Jaworzyna Śląska.
Orzeł Ząbkowice Śląskie w ciągu roku zanotował skok z 11 na 4.miejsce. Trener Rafał Markowski nie tak dawno osiągał sukcesy w Świdnicy (awans do 3.ligi),a w Orle udowodnił, że jest jednym z lepszych szkoleniowców w podokręgu wałbrzyskim. Sama młodzież nie osiągnęła by dobrego rezultatu, gdyby nie solidni zawodnicy w osobach Michała Łaskiego, Łukasza Maciejewskiego, Marcina Buryło, Igora Wargina czy Dawida Kuriaty, którzy udowodnili, że na tym szczeblu potrafią sobie znakomicie radzić.
Szóste miejsce Bielawianki może tylko w teorii rozczarować (w ub.sezonie miejsce 3). Zbigniew Soczewski musiał latem praktycznie budować nowy zespół, gdy z Bielawy wyjechało 7 podstawowych zawodników z supersnajperem Patrykiem Drożyńskim (król strzelców 4.ligi) na czele. Pierwsza wygrana dopiero w 5.kolejce, jesienią w 8 domowych meczach zaledwie 4 punkty. Wiosna wyglądała już nieco lepiej i Bielawianka przesunęła się z 10 na 6.miejsce. Aż 15 bramek strzelili Brazylijczycy (8- Italo Rocha de Oliveira, 7- Marcos Pauli Baumgarten).
10.miejsce AKS Strzegom to największe rozczarowanie sezonu. Strzegomianie od czasu podziału rywalizacji w 4.lidze na grupy zajmowali następujące miejsca:
2016/17 – 4.miejsce
2017/18 – 2.miejsce
2018/19 – 1.miejsce
2019/20 – 2.miejsce
2020/21 – 2.miejsce.
Przed sezonem drużynę Roberta Bubnowicza opuścili bracia Wasilewscy (KS Legnickie Pole), ale nie byli oni kluczowymi graczami. Początek sezonu był prawdziwym szokiem – po 7 kolejkach AKS miał bilans 3 remisów i 4 porażek! Do końca rundy udało się wygrać 4 spotkania i opuścić strefę spadkową. Zimą do lidera przenieśli się Rytko z Sadowskim, ale w ich miejsce wypożyczono 3 graczy z trzecioligowych Karkonoszy Jelenia Góra, przyszedł Ukrainiec Rudakov, uzupełnieniem był 37-letni Traczykowski z Victorii Świebodzic. Mimo lepszej gry wiosną strzegomianie sezon zakończyli na 10.miejscu. Najskuteczniejszym zawodnikiem był Roland Emeka (10 goli), a później Adrian Zieliński (8). Widać, że formuła Roberta Bubnowicza zastosowana w Strzegomiu już się wyczerpała. Po sezonie pożegnano się ze szkoleniowcem i jego grającym asystentem Marcinem Morawskim (4 gole), a nowe porządki będzie wprowadzał Przemysław Malczyk.
Malczyk pracował ostatnio w Nowej Rudzie. Piast, który w ub.sezonie zaprezentował się obiecująco (6.miejsce), w bieżącym do ostatniej kolejki musiał walczyć o ligowy byt. Stało się to przez … trzecioligowców. W myśl regulaminu rozgrywek DZPN, w przypadku gdy z 3.ligi spadną trzy zespoły wówczas IV ligę opuszczą drużyny z 12. miejsca obydwóch
grup 4.ligi. Ostatnim bezpiecznym miejscem było 11, które Piast zapewnił sobie dopiero w ostatniej kolejce. Mocnym punktem okazał się 40-letni już Damian Jaroszewski, który wybronił kilka meczów noworudzianom. 13 goli strzelił Mateusz Poświstajło, ale więcej oczekiwano od Bartosza Chabrowskiego (5 goli). Chimeryczną postawę prezentowali Brazylijczycy, od których lepiej radzili sobie wiosną Ukraińcy Yevheni Belych (5 goli) i Serhii Makarenko (3 gole). Karierę zakończył kapitan Piasta Ernest Polak. Nowym szkoleniowcem został Jacek Fojna, który na tym szczeblu prowadził z sukcesami Górnika Wałbrzych oraz nie zdołał utrzymać Orła Lubawka.
 
SALLER KLASA OKRĘGOWA
Najlepsi strzelcy: 51 – Damian Chajewski (Górnik Wałbrzych), 30 – Piotr Satanowski (Skałki Stolec), 23 – Marcin Gerlach (Zamek Kamieniec Ząbkowicki)
Największa niespodzianka: Górnik Wałbrzych – Venus Nowice 1:1 (14.kolejka) 
Największe rozczarowanie: wycofanie się z rozgrywek Venus Nowice
 
Przed sezonem w gronie faworytów wymieniano Górnika Wałbrzych i ten nie zawiódł. Mimo, że rywale zbliżali się na bliską odległość, to bezapelacyjnie podopieczni Marcina Domagały potrafili się z nimi rozprawić. Awans do 4.ligi przypada dwóm zespołom, a tym drugim do pary wałbrzyszan liczono na któregoś ze spadkowiczów lub na Zjednoczonych Żarów. Wszystkich pogodziły Skałki Stolec. Drużyna prowadzona przez Piotra Kupca osiągnęła historyczny sukces, ale nie ma w tym przypadku. Przed sezonem do Skałek dołączyło kilku zawodników z czwartoligową przeszłością w Unii Bardo i Orle Ząbkowice Śląskie, szeroka kadra pozwoliła na manewry nazwiskami w I zespole oraz zapewnienie frekwencji na meczach rezerw w B klasie. Równolegle inwestowano w infrastrukturę i w Stolcu, jedynym obiekcie w podokręgu, rozgrywano regularnie mecze przy sztucznym świetle. Gwiazdą zespołu był skuteczny Piotr Satanowski, doświadczeni Piotr Wiśniewski, Damian Stanny, bramkarz Paweł Kot. W Wałbrzychu na pewno zapamiętano Kacpra Dominika, którego rzuty rożne przyczyniły się do porażki lidera w Stolcu. Z kolei w Skałkach chcą zapomnieć o wiosennym domowym meczu z Nysą, gdzie kłodzczanie rozjechali gospodarzy 6:1.
Trzecie miejsce w klasie okręgowej przypadło Zamkowi z Kamieńca Ząbkowickiego, gdzie kontynuowana jest dobra praca trenera Grzegorza Czachora. Siła ofensywna była oparta na trójce Marcin Gerlach (23 gole), Tomasz Robak (15), Krystian Burczak (10). W defensywie pewniakiem był Marcin Kolasa. Zamek za wyjątkiem rywalizacji z Górnikiem z drużynami z czołówki zanotował korzystny bilans dwumeczów. Czwarte miejsce LKS Bystrzyca Górna można oceniać w kategorii małego rozczarowania. Spadkowicz do sezonu przystąpił praktycznie w niezmienionym składzie, zespół Jerzego Żądło zbudował prawdziwą twierdzę w Bystrzycy Górnej, bo tylko 4 zespołom udało się nie przegrać na boisku LKS, a wałbrzyskiego Górnikowi jako jedynemu udało się wygrać. Gorzej wiodło się na wyjazdach. Wiosną nie pomogło przyjście nestora ligi, a zarazem najgłośniejszego nazwiska tej klasy rozgrywkowej Jarosława Lato. Zjednoczeni Żarów jesień zakończyli na drugim miejscu i byli jedyną ekipą, która ograła Górnika (3:0). Wiosną żarowianie zaczęli gubić punkty na boiskach teoretycznie słabszych drużyn (Wojbórz, Świebodzice, Pieszyce), jedynie w Kłodzku Zjednoczeni wygrali. Na uwagę zasługuje ofensywny duet skrzydłowych: Ukrainiec Roman Khvostenko (18 bramek) i Damian Uszczyk (17). Podobnie jak w przypadku Zamku, czy LKS nie zawsze wszyscy zawodnicy byli do dyspozycji trenera Adama Ciupińskiego. W środku tabeli uplasowało się trio z Kotliny Kłodzkiej. Krzysztof Konowalczyk opanował kryzys w Nysie po spadku i odejściu najlepszych zawodników, głównie do Słowianina Wolibórz. Wiosną tylko Górnik i Zamek lepiej punktowały w lidze. Na pewno nie bez znaczenia było sprowadzenie zimą ogranych na tym szczeblu zawodników (Ziarko, Grudzień, Tracz). Włókniarz Kudowa Zdrój to najbardziej międzynarodowa drużyna ligi – w bramce Brazylijczyk z hiszpańskim paszportem, w obronie ograny w Jedlinie Zdroju i Nowej Rudy Czech, a później Brazylijczycy. Piłkarze z kraju kawy czarowali, często decydowali o korzystnym wyniku, a i tak najskuteczniejszym snajperem został Paweł Matecki (12 goli), a szybkością i dryblingiem imponował Paweł Myrdacz w taki sposób, że tak jak w Wałbrzychu w ostatniej kolejce, część obserwatorów widziała w nim zawodnika z Ameryki Południowej. Polonia Bystrzyca Kłodzka w roli beniaminka zakończyła w połowie stawki. Najwięcej pochwał zbierał Kamil Dymek (8 goli, etatowy wykonawca stałych fragmentów gry), Bartosz Wojtyła (14 bramek), Brazylijczyk Leonardo Siqueira (12). Warto przyglądać się 18-letniemu Jakubowi Mulskiemu, który już był na testach w Górniku Zabrze, a w okręgówce pokazał się z niezłej strony wśród seniorów i zdobył 3 gole. Polonia posiadała największą liczbę zawodników, którzy wpisali się na listę strzelców – 17 (nie licząc strzelców samobójczych bramek rywali)
Idealnie równy bilans osiągnęła Karolina Jaworzyna Śląska – po 10 zwycięstw, remisów i porażek oraz bramki 47:47. Przed sezonem Karolina przejęła sekcję piłkarską Darboru Bolesławice i głównie piłkarze z drużyny Marcina Miśkiewicza tworzyli zespół. Sporo młodzieży debiutowało, ale z drugiej strony najskuteczniejszym został były król strzelców okręgówki Grzegorz Ignatowicz (7 trafień) z rocznika 1982. Dużym minusem sezonu jest fakt, że futboliści z Jaworzyny Śląskiej są jedynymi, którzy przegrali z Venus Nowice.
Kryształ Stronie Śląskie to zwycięzca klasyfikacji PRO JUNIOR SYSTEM w wałbrzyskiej Saller Klasie Okręgowej. Trener Paweł Adamczyk nie bał się stawiać na młodzież. Najcenniejszym wynikiem stronian było ogranie Skałek aż 4:0
Victoria Świebodzice po sezonie żegna się z trenerem Danielem Ganderą, który należał do grupy grających szkoleniowców (Konowalczyk, Gorząd, Lato, Kupiec). Im dłużej trwał sezon tym było gorzej. Zimą wycofano z rozgrywek B klasy rezerwy Victorii, coraz gorzej było z frekwencją a apogeum nastąpiło w ostatnim meczu w Bystrzycy Górnej, gdzie LKS rozniósł świebodziczan 11:0, a wśród przyjezdnych mocno głębokie rezerwy plus kilku debiutantów. MKS Szczawno Zdrój wrócił do klasy okręgowej po dwuletniej przerwie. Beniaminek rozpoczął sezon z przytupem od 6 kolejnych zwycięstw! Później było nieco gorzej, piłkarze Rafała Siczka boleśnie przegrali w Kamieńcu Ząbkowickim (1:6) i Wojborzu (1:4) i ostatecznie przezimowali na ósmym miejscu. Wiosną Mineralni grali o wiele gorzej ponosząc aż 9 porażek w 14 kolejkach. Obrona dopuściła w 2022 roku do utraty aż 45 bramek – najwięcej w lidze. Ostatnie zwycięstwo MKS odniósł pod koniec kwietnia (2:1 z Gromem), a później było 6 porażek i remis w ostatniej kolejce ze zdegradowanym ATS.
Dobrze przepracowana zima i ambitna gra wiosną dały utrzymanie niedawnemu czwartoligowcowi z Pieszyc. Drużyna braci Gorządów jesienią wyprzedzali w tabeli jedynie Venus. Wiosną zdecydowanie uszczelniono defensywę, w tabeli wiosny Pogoń zajęła 9.miejsce, a finalnie trzynaste, które na skutek braku spadkowiczów z 4.ligi do klasy okręgowej dało utrzymanie.
Beniaminek ATS Wojbórz już przed sezonem typowany był jako główny kandydat do spadku i jak życie pokazało nie było pomyłki. Rzuty karne Macieja Wnenta, wolne Marcina Wacławika to zdecydowanie za mało. 85 goli straconych goli nie wystawia najlepszego świadectwa. Gdy ATS oddał walkowerem ostatni domowy mecz ligowy z Zamkiem spodziewano się kolejnego w ostatniej kolejce w Szczawnie Zdroju, ale piłkarze z Wojborza honorowo się pożegnali z ligą remisując 3:3.
Grom Witków jesienią punktował lepiej jedynie od Pogoni Pieszyc i Venus Nowice, wiosną lepiej od ATS, ale okazało się to za mało na tę klasę rozgrywkową. Zimą namówiono do współpracy trenera Jacka Fojnę, ale nie poszły za tym wzmocnienia kadry i skończyło się bolesnym spadkiem. Fojna, mimo nabycia niechlubnej degradacji do trenerskiego CV, przeniósł się do Piasta Nowa Ruda, a Grom musi odbudować się w A klasie. W Nowicach jesienią zaledwie w 3 meczach Venus nie poniosła porażki – oprócz wygranej z Karoliną, sensacyjne remisy w Wałbrzychu i Szczawnie Zdroju. Kto wie czy latem znajdą się chętni do gry od szczebla B klasy.
 
A KLASA GRUPA 1
Najlepsi strzelcy: 44- Patrick Rangel Mendes  (Włókniarz Głuszyca), 33- Bartosz Ogrodnik (Iskra Witków Śląski), 28- Radosław Łatka (Iskra Witków Śląski), Konrad Zwolenik (Zdrój Jedlina Zdrój).
Największa niespodzianka: Górnik Boguszów-Gorce na własnym boisku – 1 porażka (1:2 z Błękitnymi Owiesno), jedyny zespół, który nie przegrał z Górnikiem Nowe Miasto (0:0, 2:2)   
Największe rozczarowanie: spadek Unii Bogaczowice.
 
Sezon w wałbrzyskiej grupie A klasy to rywalizacja dwóch zespołów, które grą i wynikami nie pasowały do tego towarzystwa. Wydawało się, że o awansie zadecydują wydarzenia pomiędzy 15:00 a 15:05 2 kwietnia 2022 roku. Wówczas przy Ratuszowej Górnik Nowe Miasto podejmował liderującego lepszym bilansem bramkowym Zdrój Jedlina Zdrój. Podopieczni Wojciecha Błażyńskiego w ciągu pierwszych 5 minut aż trzykrotnie pokonali bramkarza Łukasza Guta! Zdrój mimo, że do przerwy zdobył 2 gole, ostatnie 20 minut grał z przewagą zawodnika nie zdołał zremisować i stracił bezpowrotnie przodownictwo w tabeli. Nerwowo było w Jedlinie do przedostatniej kolejki, do czasu, gdy nie nadeszły znakomite wieści z … Nowej Rudy. Gdy okazało się, że tamtejszy Piast utrzymał się i nikt nie będzie spadał do klasy okręgowej, to w sezonie 2022/23 grono drużyn okręgówki uzupełnione będzie nie tylko przez mistrzów grup A klas, ale najlepszych wicemistrzów, a jedlinianie posiadali imponujący bilans. Dla podkreślenia skuteczności niech świadczy blisko 160 goli zdobytych i aż 8 zawodników z dwucyfrową liczbą bramek.
Najskuteczniejszy obcokrajowiec w podokręgu Wałbrzych
Brazylijczyk Patrick Rangel Mendes (Włókniarz Głuszyca).
[foto: Bartłomiej Nowak/walbrzyszek.com]
W Głuszycy po udanym ubiegłym sezonie postanowiono kontynuować eksperyment w rytmie samby co zaowocowało koroną króla strzelców dla Patricka Rangela Mendesa. W Walimiu wciąż mogliśmy oglądać nieśmiertelnego Roberta „Jugola” Rzeczyckiego i odnalazł się Kamil Śmiałowski (5 goli) mający za sobą grę w drugoligowym Górniku Wałbrzych. Beniaminek z Witkowa Śląskiego 2/3 dorobku bramkowego zawdzięcza niezwykle skutecznemu duetowi Bartosz Ogrodnik – Radosław Łatka.
Niezwykle emocjonująca była walka o utrzymanie – przed ostatnią serią spotkań nie było wiadomo kto spadnie, a kto zostanie w A klasie.  Ostatecznie mimo dotkliwych porażek utrzymały się Sudety Dziećmorowice, Błękitni Owiesno i wałbrzyskie Zagłębie. Najbliższy sezon w B klasie spędzą Zieloni Mrowiny i Unia Bogaczowice, co w drugim przypadku stanowi niespodziankę. W trakcie sezonu barwy zespołu z Bogaczowic reprezentowały głośne w regionie nazwiska Piotra Kałonia (14 goli), Adriana Mrowca (3 gole), Oskara Winiarskiego, zimą doszli byli juniorzy Górnika Wałbrzych – Kamil Reczulski, Mateusz Biskup (3 bramki, a jesienią grał w okręgówce w Górniku), Mateusz Drążek, wrócił z Roztoki Michał Krynicki (zaledwie jedna bramka wiosną).
 
A KLASA GRUPA 2
Najlepsi strzelcy: 26- Krzysztof Goździejewski (Cukrownik Pszenno), 22- Karol Bohajczuk (Piławianka Piława Górna), Mateusz Poziemski (Kłos Lutomia)
Największa niespodzianka: 25.kolejka LKS Zryw Gola Świdnicka – Cukrownik Pszenno 4:2 (1:2) – goście dwukrotnie obejmowali prowadzenie, ale to miejscowi schodzili w glorii zwycięzców. Konsekwencją porażki drużyny Jacka Filipczaka było powiększenie straty z punktu do 4 do Piławianki, co oznaczało w praktyce pogrzebanie szans na wygranie rywalizacji.     
Największe rozczarowanie: postawa Boxmetu na wyjeździe (1 punkt)
 
Podobnie jak w grupie wałbrzyskiej, tak w świdnickiej grupie A klasy sprawa walki o awans toczyła się pomiędzy dwoma drużynami. Piławianka prowadzona przez doskonale znanego w Wałbrzychu, Świdnicy czy Jaworzynie Śląskiej Tomasza Idziaka rozpoczęła od 6 kolejnych zwycięstw, a najcenniejsze było to pierwsze – na boisku w Pszennie 4:3 (3:1). Gdy już świętowano mistrzostwo jesieni kubeł zimnej wody wylali właśnie piłkarze Cukrownika. W rozegranej awansem 16.kolejce w Piławie Górnej spadkowicz z okręgówki wygrał 3:2 (1:0) i przewaga przed rewanżami piławian wynosiła 3 punkty. Wiosną Piławianka przegrała tylko jeden mecz, ale za to w jakich rozmiarach. Okupujące dolne rejony tabeli rezerwy Lechii Dzierżoniów zmiotły lidera w stosunku 6:0 po golach Ciarkowskiego 2, Zatwarnickiego, Eltona, Orłowskiego i Aldeira, a oprócz Paweł Sibik skorzystał jeszcze z Juraszka, Jarosa, Łazarowicza, Chrapka, Rzepskiego i innych graczy I zespołu. Nie przeszkodziło to w ostatecznym rozrachunku w osiągnięciu pierwszej lokaty, mimo, że na własnym boisku Piławianka nie potrafiła ograć żadnego z 4 czołowych zespołów. Wiosną Cukrownik przegrał z kolei dwa mecze i do lidera zabrakło mu 5 punktów. Na pochwałę zasługuje wiosenna postawa LKS Marcinowice – po jesieni dalekie 10.miejsce, wiosną w 14 meczach 10 zwycięstw i 2 remisy, lepiej punktowa tylko Piławianka. Nie bez znaczenia było wzmocnienie trójką zawodników zza wschodniej granicy (Strilets, Konovalov, Kopytsyn) oraz skuteczność Michała Matuszaka (21 goli). Ostatecznie zespół z Marcinowic przesunął się na niezłą piątą lokatę. Ciekawostką jest fakt, że największe w gr.II zwycięstwo odniósł przedostatni zespół z Roztocznika, który w 7.kolejce rozgromił Boxmet Piskorzów 14:1 (5:0), a 5 goli zanotował Maksymilian Palej.
 
A KLASA GRUPA 3
Najlepsi strzelcy: 48-  Łukasz Gargała (Iskra Jaszkowa Dolna), 45- Krzysztof Wiśniewski (KS Polanica Zdrój), 37- Grzegorz Jankowski (Sparta Ziębice)
Największa niespodzianka: wiosenne zrywy Sudetów Międzylesie (jesienią 7 punktów, wiosną 22), LKS Bierkowice (jesienią 3 punkty po 3 remisach, wiosną 20 punktów)
Największe rozczarowanie: wiosna bez Krzysztofa Wiśniewskiego
 
Pierwszym liderem w sezonie została Iskra Jaszkowa Dolna, która na przywitanie rozgrywek odniosła najwyższe zwycięstwo w sezonie (12:0 nad Cisem Brzeźnica). Prowadzenie utraciła po 4.kolejce, gdy rywale wykorzystali remis z Trojanem Lądek Zdrój. Przodownictwo w wyścigu o okręgówkę w grupie kłodzkiej objął KS Polanica Zdrój z niesamowicie skutecznym Krzysztofem Wiśniewskim. Piłkarze z uzdrowiska po 8 kolejkach legitymowali się kompletem zwycięstw i przewagą 4 oczek nad Iskrą. W połowie października przyszedł domowy remis z Unią Złoty Stok (1:1),a tydzień później porażka w Tłumaczowie (3:4), co oznaczało, że na fotel lidera wskoczyła Iskra, która nie oddała przodownictwa do końca sezonu. Jedyną porażkę poniosła w Złotym Stoku, a tak skutecznego trio (104 bramki!) mogą pozazdrościć chyba wszystkie zespoły, nie tylko w podokręgu wałbrzyskim (48 goli - Łukasz Gargała, 32-Kamil Dawiec, 24-Jarosław Drobek).
O popularnym Wiśni z Polanicy Zdrój zrobiło się głośno w całym kraju, gdy był w absolutnej czołówce najskuteczniejszych ligowców. Niestety, konflikt z działaczami spowodował, że A-klasowe granie w sezonie 2021/22 zakończył w marcu po 18.kolejce kompletując i tak pokaźną liczbę trafień – 45. Tylko w 4 meczach nie potrafił pokonać bramkarzy rywali, pięciokrotnie zdobywał po 5 goli w jednym meczu, raz 4, dwukrotnie 3. Bez niego KS wiosną mizernie wyglądał zwłaszcza na własnym obiekcie, gdzie zaledwie raz wygrał.
Rycerzami wiosny okazali się piłkarze Trojana Lądek Zdrój. Jesienią 8.miejsce i strata 18 punktów do lidera, wiosną 13 wygranych w 14 meczach (porażka jedynie na boisku w Jaszkowej Dolnej 1:5), lider tabeli wiosny i ostatecznie trzecie miejsce w lidze. Nie byłoby to możliwe bez rodziny Poświstajło – Marcin strzelił 26 goli, Michał 25.
Na uwagę zasługuje również wiosenna postawa jesiennych outsiderów z Międzylesia i Bierkowic. LKS na pierwsze w sezonie zwycięstwo odniesione na boisku czekał aż do 3 kwietnia (2:0 z Cisem) i mimo ambitnej postawy zabrakło dwóch punktów do utrzymania. Może gdyby udało się pokonać w ostatniej kolejce Pogoń w Dusznikach Zdrój (0:1)?
Towarzyszem niedoli stała się Czermna z Kudowy Zdrój. Jesienią w miarę bezpieczne 12.miejsce, ale wiosną komplet wyjazdowych porażek, u siebie tylko 5 punktów i po 3 latach kończy się przygoda Czermnej z A klasą.
 
B KLASA GRUPA 1

Zgodnie z regulaminem rozgrywek awans do klasy A uzyskują mistrzowie poszczególnych grup klas B oraz w przypadku mniejszej ilości mistrzów w celu uzupełnienia A klasy może awansować wicemistrz lub wicemistrzowie z najwyższą średnią, obliczoną z liczby zdobytych punktów do rozegranych meczów. Na chwilę obecną pewni promocji są mistrzowie grup, a ostateczne rozstrzygnięcia zostaną podane przez wałbrzyski podokręg po weryfikacji.
Najlepsi strzelcy: 26- Piotr Markiewicz (Sokół Kostrza), 18- Przemysław Koszyka (Podgórze Wałbrzych), 17- Paweł Krawczyk (Szczyt Boguszów), Paweł Lubczyński (Huragan Olszany)
Największa niespodzianka: KP MCK Mieroszów – Podgórze Wałbrzych 1:4
Największe rozczarowanie: wycofanie się z rozgrywek Victorii II Świebodzice
 
Gdy się okazało, że mieroszowian nikt nie zdoła dogonić to nastąpiło rozprężenie w KP MCK. W 20.kolejce drużyna Krystiana Sierockiego doznała pierwszych strat w sezonie – Filip Fonfara w 88.minucie meczu w Jaroszowie przepuścił strzał Kamila Czapli i Unia sensacyjnie zremisowała 3:3. Tydzień później przyjechał do Mieroszowa wicelider z Wałbrzycha i dzięki skuteczności Damiana Sysiaka (3 gole) wygrał aż 4:1. Mała ilość drużyn spowodowała, że komplet jesiennych punktów oznaczał brak emocji wiosną. Podgórze mimo powrotu wiosną Michała i Marcina Hertmanowiczów oraz Damiana Moczadłowskiego nie zdołało dogonić lidera, zwłaszcza, że zdarzył się kryzys w postaci porażek z Nysą Kłaczyna i Unią Jaroszów. Drugi pod Podgórzu ex-uczestnik rozgrywek A klasy Orzeł Witoszów Dolny wiosną zaliczył spory zjazd za sprawą kompletu wiosennych porażkach na wyjazdach. Oznaczało to osunięcie z 3 na 7 pozycję. Na najniższym miejscu podium finiszował Szczyt z Boguszowa. Na pewno więcej spodziewano się po rezerwach Granitu Roztoka, które mogły liczyć na wsparcie czwartoligowców. Organizacyjnie skompromitowano się w Świebodzicach, gdzie zimą postanowiono wycofać zespół rezerw.
 
B KLASA GRUPA 2
Najlepsi strzelcy: 36- Łukasz Krzeczowski (Błekitni Słotwina), 25- Paweł Wysota (Tęcza Bolesławice), 18- Mariusz Baziak (Zjednoczeni II Żarów)
Największa niespodzianka: Grom Panków – Zjednoczeni II Żarów 3:2 (1:0) w 20.kolejce – oznaczające koniec marzeń o awansie żarowian
 
Po rundzie jesiennej LKS Wiśniowa prowadziła dwoma punktami nad Zjednoczonymi II Żarów i 11 wiosennych meczach ten stan się nie zmienił. Debet rezerw powiększył się po porażce w Słotwinie z Błękitnymi (0:3 w 15.kolejce), ale nadzieje wróciły po wygranej w meczu na szczycie w Wiśniowej, który miał niecodzienny przebieg. Do przerwy gospodarze prowadzili 1:0, a goście wyrównali po samobójczym trafieniu Marcina Zbocha. W 81.minucie żarowianie wyszli na prowadzenie 2:1 po drugim samobójczym golu (tym razem pechowcem okazał się Łukasz Prześlica),a wynik na 3:1 ustalił Mateusz Kołodziej. Zjednoczeni II zbliżyli się na 2 punkty. Tymczasem 10 dni później było praktycznie po sprawie –rezerwy pojechały do Pankowa, gdzie przegrały z teoretycznie słabiutkim Gromem 2:3 (0:1) i przewaga urosła do 5 punktów. Na osłodę pozostaje drugie miejsce i prymat w Żarowie, bowiem oba derbowe pojedynki z Silesią rozstrzygnęli na swoją korzyść (7:3 jesienią i 3:2 wiosną). Silesi nie pomogły występy Brazylijczyka Douglasa Venancio Ramosa, który strzelił łącznie 8 goli.
Padły 5 dwucyfrowe wyniki, ale tylko jeden z udziałem lidera z Wiśniowej – 11:1 z Spartą Przełom Pastuchów, ale za to najefektowniejszy występ zaliczył Patryk Prześlica – zdobywca 6 goli. Fatalnie wiosenne granie będą wspominać w Łażanach, gdzie nie udało się wywalczyć nawet punkciku…
 
B KLASA GRUPA 3
Najlepsi strzelcy: 27- Krzysztof Duma (Płomień Makowice), 24- Wael Mouaddeb (Gryf Burkatów), 22- Aleksander Olejko (LKS II Bystrzyca Górna), Bartosz Sikora (Victoria Tuszyn)
Największa niespodzianka: Victoria Tuszyn – Piast Jaźwina 3:3 w 2.kolejce – Victoria u siebie tylko 2 mecze zremisowała, resztę wygrywając. Ten remis w pierwszym domowym meczu miał jednak opłakane skutki, bowiem właśnie tych dwóch punktów brakło do zajęcia 1.miejsca w lidze.
 
W tej grupie zagrały drużyny, które reaktywowały się po wycofaniu się z rozgrywek klasy okręgowej – Victoria Tuszyn i Płomień Makowice. W tych zespołach upatrywano zwycięzcę rywalizacji w grupie 3. Wiadomo, że mocnym rywalem będą rezerwy LKS Bystrzyca Górna, ale nikt nie spodziewał się, że wszystkich pogodzi LKS Gilów. Drużyna Ryszarda Ciemskiego swój najlepszy okres w historii klubu przeżywała właśnie w A klasie w latach 2017-19, gdzie grała przez 2 sezony. Jesienią gilowianie w 10 meczach odnieśli 9 zwycięstw i ulegli u siebie Victorii Tuszyn 1:4. Wiosną role się odwróciły, to piłkarze z Tuszyna stracili punkty w jednym meczu (2:2 u siebie z LKS II Bystrzyca Górna). LKS Gilów wiosną oprócz przegranej w Tuszynie (0:4) również zremisowali u siebie z rezerwami z Bystrzycy Górnej (1:1), ale w ostatecznym rozrachunku ich wiosenne straty były mniejsze (łącznie 5 punktów) niż jesienne debety Victorii (8 oczek).
 
B KLASA GRUPA 4
Najlepsi strzelcy: 42- Kamil Olejarnik (Ślęża Ciepłowody), 25- Bogdan Dechnik (Znicz Lubnów), 19- Mateusz Gołdyn (Przedborowianka Przedborowa)
Największa niespodzianka: Skałki II Stolec – Spartakus Byczeń 2:4 (0:2) -17.kolejka, nie licząc porażki z niepokonaną Ślężą to jedyny mecz, które Skałki u siebie nie wygrały. Gospodarze zagrali w optymalnym składzie, na nic zdało się szybkie wyrównanie tuż po przerwie, Spartakus umiejętnie kontrował odnosząc tym samym drugie wyjazdowe zwycięstwo w sezonie.
 
Kamil Olejarnik - 42 gole w 17 
występach co daje średnią 
2,47 gola/mecz.
[foto: Andrzej Kułaga/Zamek Kamieniec Ząbk]

Na Dolnym Śląsku Odra Malczyce, na Mazowszu Wisła III Płock (grupa pięciodrużynowa), na Górnym Śląsku Fortuna Wyry, na Warmii i Mazurach Dąb Kadyny, a Zachodniopomorskim ZPN Vineta II Wolin. Co łączy wymienione zespoły ze Ślężą Ciepłowody? Ta elitarna szóstka na szczeblu B klasy nie straciła nawet punktu w sezonie 2021/22!
Ostatnie lata w Ciepłowodach do prawdziwy rollercoaster. W sezonie 2018/19 po rundzie jesiennej wydawało się, że Ślęża włączy się do walki o awans do klasy okręgowej. Przesłankami była tylko jedna porażka, 4 punkty straty do liderującego Płomienia Makowice, którego dwukrotnie pokonała w trakcie rundy (2:1 w lidze i 3:2 na wyjeździe w Pucharze Polski). Niestety, zimowe problemy sponsora spowodowały odejście zdecydowanej większości zawodników. Efekt – wiosną 3 remisy, 12 porażek i spadek na 9.miejsce. Sezon później przedostatnie miejsce w covidowym sezonie zakończonym w połowie rywalizacji. W ubiegłym roku Ślęża wystartowała już w B klasie, ale zajęła 5.miejsce, w obecnym nie miała sobie równych. Klasą samą w sobie był Kamil Olejarnik mający za sobą grę w 4.lidze w Orle Ząbkowice Śląskie i Unii Bardo. W 7 meczach 27-latek nie wpisywał się na listę strzelców, ale za to 6 razy w jednym meczu pokonał bramkarza Victorii Dębowiec, 5 razy Wieży Rudnica, trzy razy trafiał czterokrotnie w meczu. Za Ślężą uplasowały się dwie drużyny rezerw przedstawicieli okręgówki. O sile Skałek II niech świadczy fakt, że na listę strzelców wpisało się aż 28 zawodników! Szkoleniowiec I zespołu Skałek Piotr Kupiec zdobył 16 bramek.
 
B KLASA GRUPA 5
Najlepsi strzelcy: 24- Jakub Niemiro (Burza Dzikowiec), 18- Daniel Kruk (Sparta Stary Waliszów), 10- Patryk Borkowski (Tom-Dar Ludwikowice)
Największa niespodzianka: Zamek Trzebieszowice - Sparta Stary Waliszów 1:0 (0:0) - w 6.kolejce waliszowianie przegrali jedyny mecz w sezonie po bramce Przemysława Toczka.
 
Sparta Stary Waliszów jesienią tylko raz się potknęła, a tak zaliczyła komplet zwycięstw w pozostałych 8 spotkaniach. Czteropunktową przewagę powiększyła wiosną do 10 kontrolując przebieg wypadków w grupie 5. Na uznanie zasługuje wiosenny progres Zamku Gorzanów. Jesienią zero wygranych, ledwie 2 punkty, a wiosną aż 5 wygranych i 1 remis w 9 spotkaniach, co przebiło się na siódme miejsce. Odwrotny trend zauważyć można było w Niwie, gdzie Zrzeszeni (7 punktów jesienią) wiosną uciułały zaledwie punkcik…
Najskuteczniejszy snajper grał w Dzikowcu - Jakub Niemiro w Płonicy (6:0) zdobył 5 goli, a dwukrotnie zaliczył strzelecką karetę (4 gole w jednym meczu). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz