sobota, 25 czerwca 2022

Awans Górnika Wałbrzych w liczbach

– tyle minut rozegrał w Górniku Wałbrzych Łukasz Kalka. 30-letni pomocnik latem przybył na Ratuszową i miał być reżyserem poczynań biało-niebieskich. Kibice w grze mogli go jedynie zobaczyć w lipcowym sparingu z Kryształem w Świebodzicach, niestety kontuzja kolana wykluczyła go z całych rozgrywek. Generalnie trener Domagała nie miał komfortu pracy, bowiem w trakcie rozgrywek z różnymi dolegliwościami zmagali się Bartkowiak, Niedźwiedzki, Orzech, Sobiesierski, Smoczyk, Kopernicki, Kubiak.
Tyle porażek wałbrzyszanie ponieśli na własnym boisku. Górnik jedyną drużyną klasy okręgowej bez domowej porażki.
- tyle meczów w Wałbrzychu nie zakończyło się wygraną Górnika Wałbrzych. Co ciekawe było to w jesiennym meczu z najgorszą drużyną rozgrywek Venus Nowice (1:1). Piłkarze z Nowic zimą wycofali się z rozgrywek.
Również tyle meczów Górnik zakończył bez zdobytej bramki – oczywiście chodzi o jesienne 0:3 w Żarowie.

- tyle porażek ponieśli wałbrzyszanie w sezonie: obie wyjazdowe, solidarnie po jednej w rundzie (0:3 w Żarowie, 1:2 w Stolcu).
Tyle razy wyjazdowe mecze Górnika odbyły się poza macierzystą lokalizacją rywala – jesienny mecz z Gromem Witków rozegrany został w Wałbrzychu, a wiosenny z Kryształem Stronie Śląskie w Kłodzku.
Tyle awansów wywalczył Górnik pod wodzą Marcina Domagały. Tym samym wyrównane zostało osiągnięcie Roberta Bubnowicza (2008/09⇨3.liga, 2009/10 ⇨4.liga).

– liczba remisów wałbrzyszan w lidze. Nie licząc kompromitującego 1:1 z Venus pozostałe mecze, rozgrywane na wyjeździe charakteryzowały się dramatycznymi końcówkami. W Szczawnie Zdroju wałbrzyszanie przegrywali już 0:2, a wyrównującą bramkę zdobyli w doliczonym czasie gry, natomiast role odwróciły się wiosną w Kłodzku, gdzie Nysa wyrównała w końcówce i miała jeszcze doskonałą szansę na zdobycie zwycięskiego gola.

- na tylu boiskach Górnik gościł swoich rywali podczas domowych spotkań. Ten historyczny rezultat stał udziałem płyt:
🔸 Stadionu 1000-lecia (11 meczów), 
🔸naturalnej na bocznym boisku kompleksu Aqua Zdrój (jesienny mecz z LKS Bystrzyca Górna), 
🔸sztucznej Aqua Zdrój (wiosenny z Victorią Świebodzice) 
🔸Stadionu Miejskiego im. Ludwika Paluszaka w Świebodzicach (wiosenne z MKS Szczawno Zdrój i ATS Wojbórz).

- na tyle kolejek przed końcem sezonu wałbrzyszanie świętowali awans. Przed rokiem wałbrzyszanie zapewnili sobie triumf w A klasie po 23 serii spotkań, ale do rozegrania pozostało 4 mecze w skróconym przez pandemię sezonie.
- tylu w sezonie 21/22 debiutowało w zespole seniorów Górnika Wałbrzych. Oprócz pozyskanego z WKS Wierzbice Mateusza Kopernickiego, Meksykanina Edwina Valencia Rodrigueza byli to zawodnicy dotychczas grający w zespołach juniorów Górnika: Hubert Gorczyca, Krystian Kacprzyk, Oktawian Koniec, Eryk Migacz, Jakub Nowacki i Alan Raczyński.

– tyle rzutów karnych wykonywali piłkarze Górnika. 12 razy skutecznie (10 – Chajewski, 2 – Sobiesierski). W czerwcu dwukrotnie wałbrzyszanie zmarnowali jedenastki: uderzenie Konrada Korby obronił Łukasz Brzeziński (Kryształ Stronie Śląskie), a strzał Chajewskiego odbił się od poprzeczki.

- tyle lat minęło od poprzedniego triumfu w wałbrzyskiej klasie okręgowej ligowca z ulicy Ratuszowej. Jest wiele podobieństw pomiędzy obecnym awansem Górnika, a promocją sprzed lat. Górnik/Zagłębie, grając również jako beniaminek, w sezonie 2003/04 doznał tylko jednej porażki, także w swoich szeregach miał króla strzelców, który swój wyczyn powtórzył po wcześniejszych fajerwerkach strzeleckich w A klasie. Górnik/Zagłębie punktował ze średnią 2,56 pkt/mecz (w tym 2 walkowery), a obecny Górnik 2,6 pkt/mecz (1 walkower).

– tylu zawodników pokonywało bramkarzy Górnika Wałbrzych Szymona Steca i Sebastiana Kubiaka. Jedynie Filipowi Brzezińskiemu z MKS Szczawno Zdrój udało się to trzykrotnie – raz jesienią w Szczawnie i dwukrotnie wiosną podczas meczu rozgrywanego w Świebodzicach. Kapitan popularnych Mineralnych również w ubiegłym sezonie, w A klasie zdobył bramkę w rywalizacji z biało-niebieskimi. Co ciekawe Brzeziński jest byłym zawodnikiem Górnika i w latach 2016-17 rozegrał 20 spotkań w I zespole seniorów, w których nie udało mu się strzelić nawet jednej bramki…
 
- w tylu spotkaniach wpisywał się na listę strzelców Damian Chajewski. Chajo dwukrotnie zdobył 5 goli w jednym meczu (wiosenne 5:2 z Polonią Bystrzyca Kłodzka i 7:1 z Gromem Witków), trzy razy strzelił 4 gole (jesienią z Pogonią Pieszyce 6:0, Skałkami Stolec 4:0 i wiosną w Kłodzku z Kryształem 6:1), cztery razy zdobył 3 gole podczas 90 minut gry, pięciokrotnie 2 gole i 7 razy po jednym trafieniu.

 - tyle wynosi różnica wieku między najstarszym zawodnikiem kadry Górnika Wałbrzych, a najmłodszym, którzy wystąpili w minionym sezonie. Nestorem jest przedstawiciel rocznika 1980 Krzysztof Michalak. W lidze zaledwie kilku graczy było starszych od niego - Paweł Adamczyk (1967, Kryształ), Jarosław Solarz (1973, Grom), Sebastian i Sławomir Gorządowie (1974, Pogoń Pieszyce), Arkadiusz Wtulich (1974, MKS Szczawno Zdrój), Jarosław Lato (1977, Venus, LKS Bystrzyca Górna). W Wałbrzychu na drugim biegunie wiekowym Alan Raczyński urodziny w 2006 roku.

– z tylu zawodników skorzystał trener Marcin Domagała podczas sezonu 2021/22. We wszystkich 29 meczach (spotkanie nr 30 to walkower po wycofaniu się Venus) wystąpili tylko Chajewski i Krawczyk. 28 razy zagrał Grudziński, 27 – D.Michalak, 26 – Stec, 25- Kopernicki, Orzech, Rosicki, Smoczyk, 24-Kobylański, 21- Rzeszotko, Sobiesierski, 17-Gorczyca, Edwin Valencia 16-Korba, 15-Bartkowiak, 8-K.Michalak, Nowacki, 3-Pawłowski, 2- Migacz.
Tylko jesienią grali: Biskup – 12 razy, Frączek – 7, G.Michalak - 4
Tylko wiosną: Kubiak – 8, Kacprzyk, Koniec, Raczyński – 1. Tylko 3 zawodników swoje występy zaliczyli w pełnym wymiarze czasowym: Orzech, Pawłowski i Smoczyk. Z kolei Biskupowi, Frączkowi, Kacprzykowi, Końcowi, Grzegorzowi i Krzysztofowi Michalakom, Migaczowi, Nowackiemu, Raczyńskiemu oraz Valenci ani razu nie udało się zaliczyć występu w wymiarze 90 minut.
 
– tyle żółtych kartek wałbrzyszanie zobaczyli. Rekordzistami była trójka Kobylański, D.Michalak i Rosicki po 5, po 4 Korba i Orzech, 3- Bartkowiak, Kopernicki, 2- Biskup, Chajewski, Grudziński, Sobiesierski, 1- Gorczyca, Koniec, G.Michalak, K.Michalak, Niedźwiedzki, Rzeszotko, Smoczyk, Stec i Valencia.
 
– tyle bramek w historii ligowych występów ma na swoim koncie Marcin Smoczyk. 39-letni już NAJSKUTECZNIEJSZY W HISTORII KLUBU OBROŃCA swojego premierowego gola w seniorach zdobył jesienią 2001, gdy Górnik/Zagłębie wycofało się z 4.ligi, a wyniki z udziałem wałbrzyszan zostały anulowano. Na dorobek ponad pół setki trafień złożyły się bramki na poziomie A klasy (16 goli), klasy okręgowej (15), czwartej ligi (19) i trzeciej (1).
Tyle goli zdobył Damian Chajewski co dało mu koronę króla strzelców. Blisko połowa ligowej stawki nie potrafiła zdobyć przez cały sezon tyle bramek…
 
– tyle goli Górnik zdobył w sezonie. Na ten dorobek złożyły się 104 trafienia wałbrzyskich piłkarzy (51– D.Chajewski, 9- M.Bartkowiak, 8- A.Niedźwiedzki, 6- M.Sobiesierski, 5- M.Kopernicki, D.Michalak, M.Smoczyk, 3- M.Kobylański, P.Krawczyk, D.Rosicki, 2- S.Orzech, 1- M.Grudziński, O.Pawłowski,
E.Rodriguez Valencia, P.Rzeszotko) oraz 3 za walkower w meczu z Venus Nowice.
 
– tyle punktów zdobył Górnik w klasyfikacji PRO JUNIOR SYSTEM wałbrzyskiej klasy okręgowej. Dało mu to dopiero ósme miejsce wśród drużyn dających szansę gry zawodnikom urodzonym w 2003 roku i młodszych. To kryterium spełniali Gorczyca, Kacprzyk, Koniec, Korba, Migacz, Nowacki, Pawłowski, Raczyński. Dla nich priorytetem była gra w zespole juniorów starszych lub młodszych, a mimo to wiele doświadczenia zyskali pod okiem starszych kolegów w okręgówce. Najchętniej w Saller klasie okręgowej na młodych zawodników stawiał trener Kryształu Paweł Adamczyk (8739 pkt). Drugie miejsce przypadło Nysie Kłodzko (8299), a trzecie Zjednoczonym Żarów (5022). Od wałbrzyszan lepsi w tej klasyfikacji były zespoły Victorii, Karoliny, Polonii i Pogoni. Nie licząc wycofanej po jesieni Venus Nowice tylko LKS Bystrzyca Górna nie zdobył ani jednego punktu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz