piątek, 16 października 2015

Górnik poznał ewentualnych rywali w barażach

Górnik Wałbrzych lideruje stawce trzecioligowców z grupy dolnośląsko-lubuskiej. Pierwsze miejsce na mecie sezonu gwarantuje jedynie ... utrzymanie, bowiem by awansować trzeba przebrnąć przez baraże. O tym jak trudno rozstrzygnąć decydujący dwumecz by dostać się do drugiej ligi wiedzą doskonale w Świdnicy, gdzie Polonia/Sparta dwa lata z rzędu przegrywała baraże (z Czarnymi Żagań i Zagłębiem Sosnowiec).
22 ligowe mecze mają podopieczni Roberta Bubnowicza, by utrzymać fotel lidera. W przypadku powodzenia tej misji do Wałbrzycha przyjedzie mistrz grupy łódzko-mazowieckiej. Terminy meczów nie zostały jeszcze ustalone przez PZPN.
Kto może być potencjalnym rywalem biało-niebieskich?
Redaktor Skiba prognozuje dwumecz z rezerwami Legii. Legia II miała w cuglach wygrać 3.ligę w ubiegłym sezonie, a skończyło się ledwie na 10.miejscu. Kadrę stanowią  młodzi zawodnicy, zgłoszeni do Młodzieżowej Ligi Mistrzów, którzy z powodzeniem mogą występować również w Centralnej Lidze Juniorów. Obecnie legioniści są na czwartym miejscu, a spośród graczy szerokiej kadry wicemistrza kraju do tej pory grali Arkadiusz Malarz, Łukasz Broź, Jakub Rzeźniczak, Arkadiusz Piech czy Marek Saganowski. Paradoksalnie wszyscy zagrali w meczu z outsiderem Oskarem Przysucha - 4:4, mimo prowadzenia już 4:1!
Na chwilę obecną liderem jest Sokół z Aleksandrowa Łódzkiego. Najskuteczniejszym zawodnikiem, jak i całej ligi jest Michał Michałek - strzelec 10 bramek w 12 meczach, którego mogliśmy oglądać w ubiegłosezonowych meczach Górnika ze Stalą Stalowa Wola. Ponadto w obronie gra doświadczony Piotr Klepczarek (repr.juniorów, ŁKS, Bełchatów, PP z Jagiellonią), a w pomocy gra nawet były kadrowicz. Mowa o mającym dwa występy na przełomie 2007 i 2008 roku Piotrze Kuklisie. Kojarzony głównie z gry w Widzewie rozgrywający zaliczył epizody w Arce, Zawiszy i Bytovii, ale od dłuższego czasu znajduje się na równi pochyłej.
Na drugim miejscu jest obecnie Lechia Tomaszów Mazowiecki. Najskuteczniejszym zawodnikiem jest niski (164 cm) Marcin Mirecki, który podobnie jak Michałek ma na koncie 10 bramek. W obronie gra 36 letni już Paweł Magdoń, który przyszedł latem z Wisły Płock. Podobnie jak Kuklis ma na swym koncie nie tylko debiut w kadrze, ale i gol w debiucie.
Trzecie miejsce, ale z zaledwie dwoma oczkami straty do lidera, okupuje Świt Nowy Dwór Mazowiecki. Zespół ten swego czasu gościł w ekstraklasie (2003/04), jak się później okazało w okresie pełnym korupcyjnych przekrętów. W czerwcu ubiegłego roku jako najgorsza drużyna grupy wschodniej 2.ligi spadła do trzeciej, gdzie jako spadkowicz finiszowali na 7.miejscu. Próżno szukać w kadrze znanych nazwisk. Wałbrzyscy kibice mogą doszukać się nazwisk Łukasza Kominiaka i Rafała Maciejewskiego, którzy 11 miesięcy temu gościli z Legionovią przy Ratuszowej. Najgroźniejszym zawodnikiem wydaje się być ukraiński napastnik Jewhen Radionow z 7 bramkami, który latem przeniósł się z Ursusa Warszawa.
Marcin Truszkowski w barwach Siarki Tarnobrzeg 



Po 12 meczach "oczko" punktów, czyli 21 zdobyło trio najbardziej znanych firm. O rezerwach Legii już było. Polonia Warszawa, po znanych poczynaniach "dobrodzieja" Ireneusza Króla opuściła ekstraklasę, by jako MKS Polonia odbudowywać dawny blask Czarnych Koszul.Z kadry  co prawda najbardziej znaną postacią jest Radosław Majdan, ale bardziej z działalności pozaboiskowej. Prezesem jest Jerzy Engel, a szkoleniowcem Igor Gołaszewski. W kadrze znajduje się kilku znanych zawodników. Karierę wznowili m.in. Wojciech Szymanek (ponad 100 meczów w ekstraklasie w barwach Polonii, Widzewa i Podbeskidzia), czy Jacek Kosmalski (Polonia, Legia, ŁKS, Zawisza). Sukcesy klubu z Konwiktorskiej na przełomie wieków pamięta Piotr Kosiorowski. Znajdziemy również nazwiska graczy, którzy już rywalizowali z wałbrzyszanami: Michał Zapaśnik (Znicz Pruszków), Marcin Truszkowski (Siarka Tarnobrzeg), który nawet przy Ratuszowej strzelił bramkę. W kwietniu 2014 derbowy mecz Górnika w Głogowie celnym strzałem z karnego rozstrzygnął z kolei Krystian Pieczara.
W podobnej sytuacji jest Łódzki KS, dla którego jest to drugi sezon w 3.lidze po awansie z czwartoligowej otchłani. Trenerem jest klubowa legenda w osobie Marka Chojnackiego. W kadrze nie ma głośnych nazwisk, ale na przykład w przypadku ewentualnego barażu Michał Kolba grałby przeciwko Górnikowi w czwartym klubie, bowiem grał w 2.lidze w Chojniczance, Turze Turek i Calisii Kalisz.Tomasz Ostalczyk pamiętający ekstraklasowe mecze w barwach ŁKS, w Wałbrzychu swego czasu doznał kontuzji grając w Turze.Adama Patorę na murawie Stadionu 1000-lecia oglądaliśmy 4 lata temu w barwach Elany Toruń.
Wydaje się, że do walki o utrzymanie, co może w dalszej części sezonu przerodzić się również w rywalizację o awans, mogą się liczyć takie drużyny jak:
Ursus Warszawa - rok temu przegrał baraże o 2.ligę z Kotwicą Kołobrzeg (2:4, 0:1), w ub.sezonie druga ekipa, tuż za Radomiakiem.
Pelikan Łowicz - spadkowicz z 2.ligi po reformie w 2014 roku. Drużyna prowadzona przez eks-widzewiaka Bogdana Jóźwiaka. Wiele lat na Dolnym Śląsku, w Miedzi Legnica spędził Michał Żółtowski, który przeciwko Górnikowi grał jeszcze w barwach Zagłębia Sosnowiec. Bramkarz Artur Melon bronił strzały wałbrzyszan w barwach Calisii i Siarki Tarnobrzeg
Warta Sieradz - kojarzona jako jeden z klubów Roberta Warzychy, prowadzona również prze byłego gracza Widzewa - Piotra Kupkę. Obrońca Piotr Nawrocki grał przeciwko wałbrzyszanom w Bytovii i Calisii.
Wszelkie spekulacje wyjaśnione zostaną w czerwcu 2016 roku.
W innych parach spotkają się mistrzowie grup: pomorsko-zachodniej z opolsko-śląskiej, małopolsko-świętokrzyskiej z kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej i lubelsko-podkarpackiej z podlako-warmińsko-mazurskiej. Na chwilę obecną na najlepszej drodze z byłych wałbrzyszan są Tomasz Wepa (Odra Opole) i Dawid Kubowicz (Olimpia Elbląg), którzy liderują w swoich grupach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz