piątek, 3 grudnia 2010

Zagłębie Wałbrzych - podsumowanie jesieni

Swego czasu wygranie rywalizacji A klasy dawało szansę walki o drugą ligę - wtedy zaplecze ekstraklasy. Teraz przepaść między wspomnianymi klasami rozgrywkowymi jest o wiele większa i dużo wody upłynie w Pełcznicy aby doszło do ligowych derbów pomiędzy najbardziej znanymi wałbrzyskimi zespołami Górnikiem a Zagłębiem. Zielono-czarni jako beniaminek właśnie A klasy wreszcie rozgrywali wszystkie mecze na historycznym dla nich obiekcie przy ul.Dąbrowskiego. Z drugiej strony remont przy Ratuszowej wykluczał jakąkolwiek alternatywę. Celem przed startem sezonu podopiecznych Eugeniusza Piechockiego było oczywiście wygranie jak największej liczby spotkań i miejsce w górnej połowie tabeli. Terminarz nie sprzyjał niejako Zagłębiu, bowiem faworyci ligi w drużynach Sudetów czy Skalnika podejmowali Thorez na własnym boisku. Ale po kolei. Oto telegraficzny skrót jesieni w wykonaniu piłkarzy Zagłębia Wałbrzych:
1. Unia Jaroszów 2:1 (Borowiak 2) - tak jak w kultowym serialu młodzieżowym "do przerwy 0:1" - a gola zdobył najskuteczniejszy potem snajper ligi Marcin Dobrowolski, po przerwie bohaterem zostaje Artur "Babcia" vel "Grzybek" Borowiak, który przed sezonem przybył z Podgórza Wałbrzych, a wcześniej czarował kibiców Szczawna Zdrój czy Świebodzic. Oprócz niego debiutuje po przerwie wychowanek Zagłębia Piotr "Chińczyk" Jankowski (ostatnio Gwarek Wałbrzych). W tabeli Thorez na 4.miejscu.
2. Sudety Dziećmorowice (0:1) - mecz u jubilata (60.urodziny) i jednocześnie faworyta ligi zakończył się honorową porażką 0:1. Gola co prawda nie zdobył najskuteczniejszy w historii klubu Piotr Osiecki (syn prezesa Mieczysława), ale i tak goście byli tłem dla miejscowych. Po tej pierwszej w tym sezonie porażce Zagłębie osuwa się w tabeli na 9.miejsce
3. LKS Bystrzyca Górna 2:1 (P.Suchara 2) - debiut Roberta Bródki (wiele lat w MKS Szczawno Zdrój, potem Gwarek a ostatnio Podgórze Wałbrzych). Cenne zwycięstwo nad Bystrzycą, którą co niektórzy widzieli w czubie tabeli. Zagłębie awansuje na 5.miejsce z 1 punktem do prowadzącego duetu Skalnik-Sudety.
4. Karolina Jaworzyna Śl. 1:2 (Radoń) - drugi wyjazd i druga porażka. Pierwszy wyjazdowy gol w A klasie i to z rzutu karnego. Thorez w końcówce przycisnął rywala, ale abrakło szczęścia by wyrównać. Po prostu frycowe beniaminka. Spadek na 8.miejsce
5. Venus Nowice 6:0 (Śmieszek 2, Szymaniak, Borowiak, Brudniak, Ł.Wojciechowski) - wynik mówi sam za siebie. Venus w tabeli wyprzedzał wówczas tylko Czarnych. Szkoda, że rekordowe zwycięstwo zostało odniesione w cieniu bandyckich ekscesów chuliganów w szalikach biało-niebieskich. Zagłębie -7. w tabeli.
6. Podgórze Wałbrzych 3:0 (Borowiak 3) - pierwsze z trzech derby Wałbrzycha (wszystkie jesienią na wyjeździe!). Pierwsze punkty na wyjeździe. Trzy gole Artura Borowiaka. U gospodarzy wystąpił Robert Cyrta świętujący z Zagłębiem w czerwcu awans do A klasy. W tabeli 5.miejsce - 4 punkty straty do prowadzącego duetu Skalnik-Sudety.
7. Koliber Uciechów 1:1 (Borowiak) - gol w doliczonym czasie gry zdobyty przez Kamila Boba spowodował, że Zagłębie straciło pierwsze punkty u siebie, nie wygrało trzeciego kolejnego meczu. Z kolei Borowiak uzyskał bramkę w 3.kolejnym meczu. Debiut Arkadiusza Wtulicha w bramce Zagłębia. Wcześniej grywał w Szczawnie Zdrój. Zagłębie piąte w tabeli, a w meczu gigantów ligi Sudety remisują u siebie ze Skalnikiem 4:4.
8. Zieloni Mrowiny 4:3 (Śmieszek 2, Ł.Wojciechowski, M.Gryguć) - pierwsze zwycięstwo odniesione poza Wałbrzychem. Thorez prowadził już 4:0 a w końcówce były nerwy po golu w 88 minucie. Mecz okupiony kontuzją Borowiaka. Awans w tabeli na 4.miejsce i wciąż 4 punkty straty do liderów.
9. Cukrownik Pszenno 3:2 (M.Gryguć, Radoń, Borowiak) - cenne zwycięstwo nad solidnym Pszennem. Gol stracony w 89min. znów spowodował niepotrzebne nerwy w końcówce. W lidze niespodziewana porażka Skalnika w Wałbrzychu z Podgórzem (1:2) i remis Sudetów u siebie z Jaroszowem (2:2). Zagłębie na 4.miejscu, ale ze stratą tylko dwóch punktów do Sudetów.
10. Gwarek Wałbrzych 1:4 (Radoń) - przed sezonem w meczu obu drużyn padł remis 3:3, teraz gospodarze wygrali bardzo wysoko. Trzecią w sezonie bramkę zdobywa Tomasz Radoń i po raz pierwszy nie z karnego. Tym razem trochę kuriozalny gol z 40 metrów! Gości dobił w 89min. grający trener Grzegorz Janik. Był to już piąty gol (czwarty w kolejnym meczu!) stracony w ostatnich 2 minutach meczu! Sensacją porażka Sudetów w Bystrzycy Górnej (1:3), nowym liderem Skalnik, który ma 4 punkty przewagi nad piątym w tabeli Zagłębiem.
11. Wierzbianka Wierzbna 3:3 (Radoń, Nowak, Borowiak) - iście szalony mecz w wykonaniu Zagłębia, które tym razem zdobywa decydującą bramkę w 89 minucie, choć wynik ciągle miejscowi gonili (0:2,2:3). Wszystkie gole dla gości zdobyli wałbrzyszane - samobój Borconia i 2 bramki Damiana Linowskiego (wcześniej Juventur). Mecz zweryfikowany jako walkower dla Zagłębia za grę nieuprawnionego do gry gracza gości. W lidze Gwarek pokonuje Skalnik 3:1 i awansuje na 2.miejsce tuż za piłkarzami z Czarnego Boru.
12.Skalnik Czarny Bór 0:1 - wizyta na boisku lidera, gdzie grają piłkarze z doświadczeniem (Weirauch - "stara"II liga, Pyrdoł - III liga, Poręba, Masiel - IV liga) o mały włos nie przyniosła by sukcesu w postaci punnktu. Rozstrzygnął go Zdzisława Pyrdoła w 89 minucie (szósty gol stracony w samej końcówce). Mecz w cieniu dramatu Waldemara Poręby - złamanie nogi. Thorez w tabeli na 6.miejscu, ale ze stratą już 6 punktów do Skalnika i 5 do Bystrzycy Górnej.
13. Victoria Tuszyn 4:1 (Żygało, Sawulczyk, Ł.Wojciechowski, Gryguć) - kiedyś w klasie okręgowej, gdzie słabo opłacani w Lechii Dzierżoniów gracze dorabiali sobie kopiąc piłkę w Victorii, a teraz jeden z kandydatów do spadku. Zagłębie przerywa bessę meczów bez zwycięstwa jednocześnie żegnając ligę z boiskiem przy Dąbrowskiego. Chyba nikt się nie spodziewał, że gol Michała Grygucia będzie ostatnim zdobytym w tej rundzie. W tabeli wciąż miejsce szóste i strata 6 punktów do lidera.
14. Czarni Wałbrzych 0:1 - piłkarze z ul.Wrocławskiej wygrali jesienią z wszystkimi wałbrzyskimi drużynami. Po raz siódmy Zagłębie traci bramkę w smaej końcówce. Tym razem po akcji weterana Czarnych Bartosza Kwiatka gola zdobył Grzegorz Darmochwał, który zimą wziął udział w jednym sparingu Górnika PWSZ Wałbrzych. Zagłębie spada na 7.miejsce, a wobec porażki Skalnika w Jaroszowie (1:2) nowym liderem po pokonaniu Gwarka (3:1) zostaje LKS Bystrzyca Górna.
15. Granit Roztoka 0:0 - wizyta w Roztoce (Granit czwarty od końca) przyniosła pierwszy bezbramkowy mecz w tym sezonie Zagłębia. Tymczasem w Czarnym Borze starcie gigantów Skalnik remisuje z LKS 2:2 i piłkarze z Bystrzyc Górnej zimę spędzą w fotelu lidera z 2 punktami przewagi nad Skalnikiem i Sudetami, 3 nad Pszennem, 4 nad Karoliną i 6 nad szóstym w tabeli Zagłębiem.