sobota, 1 kwietnia 2023

MARZEC 2023 W PODOKRĘGU WAŁBRZYCH

1 - nie dają o sobie zapomnieć kibice wałbrzyskiego Górnika. Na meczu koszykarzy przez pewien czas w ramach protestu nie prowadzą dopingu, rozwiesili transparent skierowany do władz miasta, a także rozdawane były ulotki dotyczące kłopotów finansowych piłkarskiego Górnika.

3 - wychowanek Górnika Nowe Miasto Jakub Raciniewski oficjalnie zostaje wypożyczony ze Stali Rzeszów do trzecioligowej Wisłoki Dębica. Popularny Casi półtora roku temu wyemigrował spod Chełmca do Trójmiasta, gdzie terminował w rezerwach Lechii Gdańsk. Przed bieżącym sezonem trafił do rzeszowskiej Stali, która z końcem lutego postanowiła skrócić jego wypożyczenie i związać się z Jakubem w ramach transferu definitywnego. Jak wałbrzyscy statystycy Górnika Nowe Miasto wyliczyli Raciniewski junior rozegrał w barwach GNM 296 meczów strzelając aż 61 bramek.

4 - inauguracja rozgrywek 4.ligi dolnośląskiej. Strzelcem pierwszej ligowej bramki dla zespołu z podokręgu wałbrzyskiego był Dawid Kuriata - nowy piłkarz Skałek Stolec, który w kapitalnym stylu otworzył wynik meczu przeciwko Piastowi Żmigród (na filmie od 1:25)

Swoją pierwszą bramkę w ekstraklasie izraelskiej zdobywa Patryk Klimala. Na boisku pojawił się dopiero w 77.minucie, a po 7 minutach zdobywa gola w meczu z Hapoelem Hadera na 2:0. Ostatecznie zespół Klimali Hapoel Beer Szewa wygrał 3:0.

5 - ruszyła również 3.liga, gdzie dochodzi w grupie III do arcyciekawego meczu Chrobrego II Głogów ze Stalą Brzeg.  Broniący się przed spadkiem brzeżanie udanie rozpoczęli rozpaczliwą walkę o utrzymanie trzecioligowego bytu. Wygrali wydawałoby się przegrany mecz w Głogowie. Rezerwy Chrobrego prowadziły 2:0, 3:1, ale za każdym razem Stal doprowadzała do remisu. W 80.minucie gol nr 4 dla gospodarzy wydawałoby się zapewni im sukces, ale 7 minut później druga żółta kartka i w konsekwencji wykluczenie dla Jaszczyka spowodowało, że goście wyczuli szansę odwrócenia losów meczu. Bramki w 88 i 90+3.minucie dały trzy punkty. Spory udział miał w tym Dominik Bronisławski, zdobywca dwóch bramek z rzutów karnych, co zostało również docenione przez Piłkę Nożną, która wybrała Deco do Jedenastki Kolejki.

Dominik Bronisławski
6 - w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki odbywa się media day przed startem rozgrywek Retro Ligi. Wśród uczestników byli przedstawiciele klubów, Ekstraklasy SA, czy były selekcjoner Andrzej Strejlau. Dolny Śląsk, a konkretnie podokręg wałbrzyski będzie mocno reprezentowany w retrofootbalowej lidze. Grać będą Lechia Lwów (Dzierżoniów), Czarni Lwów (Wałbrzych) oraz Pogoń Lwów Retro Liga (Żarów/Strzegom).
Wałbrzyscy Powidlaki i Andrzej Strejlau
7 - tygodnik Piłka Nożna podsumowuje luty w Europie i Polsce. W Jedenastce Lutego w 1.lidze dwóch wychowanków klubów z podokręgu wałbrzyskiego. Kamil Dankowski (Nysa Kłodzko, dziś ŁKS Łódź) i Janusz Gol (Polonia Świdnica, dziś Arka Gdynia). W uzasadnieniu wyborów dziennikarzy czytamy o popularnym Danku: fantastyczny gol z rzutu wolnego z Chrobrym był podsumowaniem dobrego miesiąca w jego wykonaniu. Natomiast o Golu – pomimo upływu lat nadal potrafi robić różnicę, co potwierdził w minionym miesiącu.
W Jedenastce dublerów znalazło się miejsce dla Igora Łasickiego (wychowanek Górnika Boguszów-Gorce, dziś Wisła Kraków)

W Aqua Zdrój odbyło się pierwsze Wałbrzyskie Spotkanie Biznesu. Byli przedsiębiorcy, byli przedstawiciele niektórych klubów, ale czy z tego coś wyniknie dla wałbrzyskiego sportu?

10 - prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej ogłasza dokumentów dotyczące wyłonienia wykonawcy remontu stadionu na Nowym Mieście.

11 - inauguracja rozgrywek w wałbrzyskiej klasie okręgowej. Nie obyło się bez zamieszań organizacyjnych. Z powodów trudnych warunków atmosferycznych mecz Victorii Świebodzice z Górnikiem Nowe Miasto przeniesiono ze Świebodzic do Wałbrzycha,  natomiast Zjednoczeni Żarów  podejmowali Grom Witków w Strzegomiu. Włókniarz Kudowa Zdrój jako jedyny zespół niewiele zrobił, aby rozegrano mecz ze Zdrojem Jedlina Zdrój jednocześnie zapraszając na swoim facebookowym profilu rywali na … wycieczkę do Kudowy Zdrój. Poczucia humoru nie podzieliły władze związkowe przyznając piłkarzom z Jedliny Zdrój walkower.

12 - ruszyła również A klasa.  Z grona 48 zespołów siódmego poziomu rozgrywkowego wiadomo, że sezon ukończy co najwyżej 47. Zimą w grupie II z rywalizacji zrezygnował Koliber Uciechów. W grupie I dochodzi do derbów Wałbrzycha, w których Podgórze ulega Czarnym 0:2.

Pierwsze mecze rundy rewanżowej to również pierwsza okazja, aby zobaczyć nowe twarze w zespołach po zimowych transferach. W A klasie na miano hitów transferowych zasługują przede wszystkim zmiany barw klubowych jesiennych czwartoligowców. Piotr Satanowski (Skałki Stolec), który w ubiegłym sezonie walczył o koronę króla strzelców klasy okręgowej wiosną będzie strzelał gole dla Unii Złoty Stok, a w Delcie Słupice występować będzie były rozgrywający m.in. Górnika Wałbrzych czy Piasta Nowa Ruda Norbert Pierzga, który jesienią występował w barwach Granitu Roztoka.

Norbert Pierzga w czerwonej koszulce Delty Słupice.

15 - SSC Napoli nie tylko lideruje we włoskiej Serie A, ale znakomicie radzi sobie w Europie. W rewanżowym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów pokonuje Eintracht Frankfurt nad Menem 3:0, a wynik ustalił wychowanek Orła Ząbkowice Śląskie Piotr Zieliński. Skutecznie wykonany rzut karny był jego golem nr 4 w ósmym meczu bieżącej edycji LM.

18 - rzadki widok na piłkarskich boiskach. Jeśli żegna się ze swoją funkcją zarząd, to często kończy się jedynie na komunikacie prasowym. W MKS Szczawno Zdrój uhonorowano Pawłów Danielaka i Pilarczyka przed ligowym meczem, na zielonej murawie. Brawo!
Paweł Pilarczyk (#6) i Paweł Danielak (#10) pożegnani przez MKS Szczawno Zdrój

W 4.lidze blisko pierwszej ligowej wygranej w sezonie był Zamek Kamieniec Ząbkowicki, który remisuje w Stolcu ze Skałkami 1:1. Warto nadmienić, że setną bramkę w barwach Zamka zdobył Krystian Burczak.

24 - na nowym stadionie w Sosnowcu Arcelor Mittal Park w ramach Elite League reprezentacja Polski do lat 21 uległa Czechom 0:1. W wyjściowym składzie drużyny Miłosza Stępińskiego wybiegł były junior Polonii/Sparty Świdnica, Górnika Wałbrzych czy Górnika Nowe Miasto Radosław Cielemęcki. Obecnie grający w Płocku pomocnik został zmieniony w przerwie meczu.

Radosław Cielemęcki (nr 11) w środku, z lewej Daniel Dudziński, z prawej Marek Icha
Wieczorem w Pradze w meczu pierwszych reprezentacji Czech i Polski również okazali się lepsi nasi południowi sąsiedzi. Cały mecz rozegrał Piotr Zieliński, a Krzysztof Piątek przesiedział cały mecz na ławce rezerwowych.

26 - w hiszpańskiej Galicji, w przerwie ligowego meczu Deportivo La Coruna - Celta Vigo B rozlosowano grupy czerwcowego turnieju Regions Cup, gdzie występować będzie reprezentacja Dolnego Śląska.

Rundę wiosenną rozpoczęły 3 z 5 grup B klasy. Zimą zrezygnował z gry Zryw Łażany grający w grupie II. Wśród zimowych transferów do drużyn ósmej ligi na uwagę zasługuje przejście Roberta Myrty z czwartoligowej Polonii-Stali Świdnica do Błyskawicy Kalno.  Jeszcze dwa lata temu 26-letni napastnik strzelał bramki na poziomie trzeciej ligi...
Robert Myrta (na zdjęciu z Mateuszem Krzymińskim obecnie grającym w Woliborzu) po 6 latach gry opuścił Świdnicę.
27 - reprezentacja młodzieżowa Polski w Turcji rozegrała towarzyski mecz z Albanią wygrywając 2:0. Wynik ustalił Szymon Włodarczyk w 81.minucie gry, który pojawił się na boisku zaledwie 4 minuty wcześniej.

W Warszawie w eliminacyjnym meczu do EURO 2024 Polska wygrała z Albanią 1:0. Był to jubileuszowy 80.mecz Piotra Zielińskiego w kadrze A. Krzysztofowi Piątkowi ponownie przypadła rola rezerwowego.

28 - nowe władze wybrała Pogoń Pieszyce. Na kolejną kadencję wybrano Sebastiana Penara. Pierwsze Walne Zebranie Zarządu, które odbyło się 5 dni wcześniej nie przyniosło wyboru nowych władz i przed stowarzyszeniem pojawiło się widmo jego rozwiązania. Na szczęście wtorkowe zebranie przyniosło wybór nowych władz.

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w trakcie 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana", organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” Piotr Zieliński został odznaczony medalem św. Alberta za utworzenie domów dziecka i utrzymywanie wsparcia tych instytucji w ramach stowarzyszenia „Piotruś Pan”.