środa, 5 lipca 2023

Rycerze Wiosny 2023 w Podokręgu Wałbrzych

 Geneza popularnego futbolowego pojęcia rycerze wiosny sięga drugiej połowy lat 50-tych ubiegłego stulecia. Wiosną 1957 ŁKS Łódź wygrał w Zabrzu z Górnikiem 5:1 mimo gry w dziesięciu po kontuzji obrońcy, a wówczas zmiany nie były dozwolone. Po tym triumfie łódzcy piłkarze zostali ochrzczeni przez dziennikarzy właśnie Rycerzami Wiosny. Z czasem tym mianem nazywano nie tylko łodzian, ale zespoły, które wiosną prezentowały się o wiele lepiej niż podczas meczów jesiennych.
W sezonie 2022/23 w rundzie wiosennej w podokręgu wałbrzyskim jedna drużyna wygrała wszystkie spotkania - MLKS Radków w gr. 5 B klasy. 9 meczów - 9 wygranych bramki 48:9. Najwięcej meczów wygrali Zjednoczeni Żarów - 13 (przy 2 porażkach) w okręgówce, ale daje to średnią 2,6 pkt/mecz. Podopieczni Tomasza Oleksego zdobyli najwięcej punktów w rundzie wiosennej - 39. 37 oczek uzbierali piłkarze Włókniarza Głuszyca (A klasa), Unii Złoty Stok (A klasa), Zdroju Jedlina Zdrój (klasa okręgowa) i Polonii Bystrzyca Kłodzka (klasa okręgowa).
Goryczy porażki w ligowym meczu w 2023 roku nie zaznali:
Zdrój Jedlina Zdrój (kl.O)
Włókniarz Głuszyca (A klasa)
MLKS Radków (B klasa)
Sudety Kątki (B klasa)
Venus Nowice (B klasa)
Błękitni Słotwina (B klasa)
Nysa Kłaczyna (B klasa).
Na drugim biegunie LKS Wiśniowa, Polonia Ząbkowice Śląskie z kompletem wiosennych porażek, zaledwie punkt zdobyli Grom Witków (kl.O), Granica Tłumaczów (A klasa), Zrzeszeni Niwa (B klasa), Dąb Mościsko (B klasa), a dwa oczka uzbierali Piasek Potworów (B klasa), Skałki Stolec (4.liga).
O miano Rycerzy Wiosny w Podokręgu Wałbrzych walczyły ekipy, które zanotowały największy progres po przerwie zimowej.
W B klasie progres punktowy nie był zbytnio zauważalny, choć na wyróżnienie zasługują piłkarze Zamku Trzebieszowice. W rundzie jesiennej 1 punkt w 9 meczach i 8 porażek. Wiosną bilans 9 wiosennych kolejek to 5 wygranych, remis i 3 niepowodzenia. W tabeli rundy rewanżowej dało to piłkarzom z Trzebieszowic wysokie czwarte miejsce, a w ogólnym rozliczeniu gr.5 - ósme na dziesięć.
W A klasie dwucyfrową różnicę punktową w porównaniu z jesienią wypracowało 7 ekip.
Czarni Wałbrzych (14 jesienią, 24 wiosną) z przedostatniej lokaty wdrapali się na solidną 9. Beniaminek z Tuszyna (23 jesienią, 34 wiosną) z 7 wskoczyli na ligowe podium w grupie 3. Czarni Sieniawka (4 jesienią, 18 wiosną) zakończyli sezon na spadkowym 13.miejscu, ale wobec wycofania się gry rezerw Skałek Stolec drużyna zachowa miejsce w A klasie. Ligowym rywalem był beniaminek LKS Gilów (9 jesienią, 26 wiosną), który utrzymał się na 10.miejscu, głównie dzięki dorobkowi wywalczonemu w 2023 roku. W grupie 3 sąsiadami w tabeli zarówno jesieni, tabeli wiosny i końcowej byli Zjednoczeni Ścinawka Średnia (17 pkt jesienią, 33 wiosną) i Burza Dzikowiec (17 jesienią, 32 wiosną). Duet zanotował spory progres punktowy, który zaowocował lokatami w górnej połówce tabeli.
Te wszystkie poprawy punktów blakną przy pracy wykonanej przez wałbrzyskie Zagłębie. Podopieczni Krzysztofa Śmieszka wiosną na 15 meczów wygrali tylko raz, dwa mecze zremisowali - łącznie 5 punktów, 9 punktów straty do przedostatnich Czarnych, a 10 do LKS Roztocznik zajmującego bezpieczne 12.miejsce. Wiosną Thorez najpierw przypominał zielono-czarne tornado szybko odrabiając straty, potem przyszły nawet dotkliwe porażki, ale ostatecznie Zagłębie utrzymało się w A klasie. W tabeli rundy rewanżowej na 3.miejscu za najlepszymi zespołami sezonu z Głuszyc i Walimia. Wałbrzyszanie wygrali 8 meczów, 3 zremisowali i przegrali 4. Różnica zdobytych punktów pomiędzy jesienią a wiosną to aż 22 punkty.
Zagłębie Wałbrzych dzięki kapitalnej rundzie wiosennej, w której zdobyło 27 punktów utrzymało się w A klasie.
[foto: Bartłomiej Nowak/walbrzyszek.com]
W klasie okręgowej najlepszy bilans miała Polonia Bystrzyca Kłodzka - 17 punktów (20 pkt zdobytych jesienią, 37 wiosną), 16 - Zjednoczeni Żarów.
W 4.lidze w grupie wschodniej kapitalna forma Baryczy Sułów (plus 19 na wiosnę) zaowocowała utrzymaniem w zreformowanej 4.lidze. Podobnym osiągnięciem mogą pochwalić się w Nowej Rudzie. Piast jesienią zdobył 20 oczek, wiosną już 30, co ostatecznie dało bezpieczne 6.miejsce na mecie sezonu.
W grupie zachodniej 4.ligi grali Rycerze Wiosny 2023. A niespodziewanie okazali się nimi piłkarze AKS Strzegom. W rundzie jesiennej 9 punktów po 3 wygranych i 12 porażek, co dawało odległe 14.miejsce. Zimą przyszedł trener Wiesław Urycz, wiosną przyszło aż 10 wygranych spotkań, 2 remisy i tylko 3 porażki. Lepiej punktował duet liderów Karkonosze i Polonia Środa Śląska. Ale to strzegomianie zaliczyli 23-punktowy progres, przy skromnym bilansie piłkarzy ze Środy Śląskiej (plus 4) czy Jeleniej Góry (minus 4). Krucjata AKS nie zakończyła się happy endem tak jak w przypadku Zagłębia, strzegomianie skończyli sezon na spadkowym 10.miejscu. 
Oto najlepsza trójka, która zanotowała progres po przerwie zimowej:
23 punkty - AKS Strzegom (4.liga)
22 punkty - Zagłębie Wałbrzych (A klasa)
17 punktów - Polonia Bystrzyca Kłodzka (klasa okręgowa), LKS Gilów (A klasa).
Na przeciwnym biegunie, z największą różnicą punktów zdobytych jesienią i wiosną znalazły się następujące drużyny:
minus 20 punktów Sudety Międzylesie (A klasa)
minus 17 punktów Szczyt Boguszów Gorce (A klasa)
minus 15 punktów Błękitni Niedźwiedź (B klasa).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz