wtorek, 28 listopada 2023

GNM - 17 mgnień jesieni

Górnik Nowe Miasto Wałbrzych debiutował na szczeblu 4.ligi. Biorąc pod uwagę filozofię klubu, polegającą na pracy z wychowankami, zawodnikami z Wałbrzycha i najbliższych okolic kibice nie mogli liczyć na spektakularne transfery. Zresztą na nie również nie pozwalał budżet klubowy. Nowymi twarzami zostali powracający byli zawodnicy. 16-letni Bruno Augun z juniorów Ślęzy Wrocław,  16-letni Oliwier Łabiak z juniorów FC Wrocław Academy, 18-letni Jakub Nowomiejski wrócił z Górnika Wałbrzych, 18-letni Igor Sadowy z SP Szczyt Boguszów-Gorce i najstarszy z tego grona 20-letni Szymon Kaczmarek, który wrócił po grze w klubach Wielkopolski (Warta Poznań, AP Reissa Poznań, GKS Dopiewo). W zgodnej opinii obserwatorów ligowych zmagań czwartoligowców kadrowy potencjał podopiecznych Wojciecha Błażyńskiego oceniony został na ... jeden z najgorszych. GNM miał od początku do końca rozgrywek okupować miejsca w dole tabeli.
Jak to wyglądało jesienią?
1.kolejka
Wałbrzych, MOTO-JELCZ Oława 0:2 (0:1)
15.miejsce
★Fabian Chrebela broni dwa rzuty karne! Historyczny pierwszy występ w 4.lidze i od razu bój z jednym z faworytów ligi. MJO prowadzi Zbigniew Smółka pracujący w przeszłości w ekstraklasie, Janusz Gancarczyk ma za sobą grę w reprezentacji Polski. Wałbrzyszanie zagrali bez kompleksów, za co byli chwaleniu przez wyżej wspomnianego Smółkę. Gdyby Misiułajtys miał w I połowie lepiej nastawiony celownik... Bohaterem całej kolejki był bramkarz wałbrzyszan, który z 11 metrów nie dał się pokonać ani Pawłowi Kohutowi, ani Krzysztofowi Gancarczykowi.
2.kolejka
Międzybórz, ZENIT Międzybórz 1:6 (1:4)
⚽Piotr Jankowski
▊Alex Szymski
★Historyczny pierwszy wyjazd rozpoczął się najlepiej jak mógł. Już w 1.min. Piotr Jankowski zdobył historyczną pierwszą bramkę dla Górnika Nowe Miasto na boiskach 4.ligi. Później nie było już tak różowo. Zenit, również beniaminek, wyrównał po 4 minutach, a w doliczonym czasie I odsłony dwukrotnie znalazł sposób na Chrebelę. Skończyło się na pogromie  wałbrzyszan aż 1:6.
Wykluczenie Alexa Szymskiego w Międzyborzu. GNM prowadził 1:0 by ulec 1:6.
17.miejsce
3.kolejka
Wałbrzych, PROCHOWICZANKA Prochowice 0:4 (0:1)
★Na Ratuszową przyjechała Prochowiczanka, która podobnie jak GNM po dwóch meczach miała zero punktów. Mimo ambitnej gry miejscowych bardziej doświadczeni prochowiczanie brutalnie wypunktowali podopiecznych Wojciecha Błażyńskiego.
17.miejsce
4.kolejka
Wałbrzych, ISKRA Księginice 2:1 (0:1)
⚽Sebastian Francus karny, Alex Szymski
Historyczne pierwsze zwycięstwo i pierwsze punkty w 4.lidze. Przyjazd beniaminka, który tydzień wcześniej pokonał pogromcę GNM z Międzyborza, nie wróżył końcowego sukcesu. Zwłaszcza, że do przerwy prowadził 1:0. Na 20 minut przed końcem z rzutu karnego wyrównuje Francus, a po 5 minutach prowadzenie zapewnia Szymski. W tym meczu po raz pierwszy w sezonie zagrali Filip Fonfara w bramce i Krzysztof Worski, a od pierwszej minuty Sylwester Wasilewski i Mateusz Wroczyński. Rotacje w składzie to okaże się znakiem firmowym Wojciecha Błażyńskiego.
16.miejsce
5.kolejka
Łomnica, KS Łomnica 2:1 (0:0)
⚽Oliwier Łabiak, Adrian Gębski
★Beniaminek w jeleniogórskiej okręgówki jedyne punkty w sezonie zdobył do tej pory dzięki walkowerowi. W GNM kolejne rotacje w porównaniu z poprzednim meczem: w ogóle na murawie nie pojawili się m.in. Wasilewski, Fijałkowski, Szydłowski, a ligowy debiut zalicza Szymon Kaczmarek. Wszystkie bramki padły w ostatnim kwadransie gry. W łomnickim zespole zabrakło duetu Gorczyca-Grygiel, który latem dołączył z Górnika Wałbrzych. Po raz pierwszy wałbrzyszanie opuścili strefę spadkową i barażową
11.miejsce
6.kolejka
Wałbrzych, BARYCZ Sułów 1:3 (0:0)
⚽Oliwier Łabiak
★Pojedynek Dawida z Goliatem, bowiem Barycz z Januszem Kudybą na trenerskiej ławce, a w składzie z Piotrem Grzelczakiem i grupą niedawnych trzecioligowców pozyskanych z Ślęzy Wrocław jest jednym z głównych faworytów do awansu. Aż do 54.minuty GNM udało się utrzymać czyste konto. Gola zdobyli jednak goście, a mimo to ambitnie walczący gospodarze wyrównali w 85.minucie. Niestety, końcowe minuty to zapłacone frycowe - brak doświadczenia przy stałym fragmencie gry, potem faul w doliczonym czasie gry we własnym polu karnym. Wynik 1:3 poszedł w świat, choć gra młodych wałbrzyszan była bardzo obiecująca.
14.miejsce
7.kolejka
Bolesławiec, BKS BOBRZANIE Bolesławiec 0:0
★BKS to triumfator Pro Junior System w dolnośląskiej 4.lidze w ubiegłym sezonie. W bieżącym do spotkania z GNM zaledwie 1 punkt. Po tym spotkaniu po raz pierwszy, mimo zdobyczy punktowej, w Wałbrzychu można było powiedzieć o zawodzie.
14.miejsce
8.kolejka
Wałbrzych, PIAST Żmigród 0:1 (0:1)
★Goście to jeden z wielkich przegranych ubiegłego sezonu, gdy nie udało im się wrócić do 3.ligi. W Wałbrzychu sięgnęli po komplet punktów po rzucie karnym, który według niektórych podyktowany został zbyt pochopnie. Cóż, wciąż GNM musi płacić frycowe...
14.miejsce
9.kolejka
Złotoryja, GÓRNIK Złotoryja 1:3 (0:1)
⚽Mateusz Wroczyński
★Przed tym meczem imiennik ze Złotoryi zamykał ligową tabelę, więc w Wałbrzychu liczono na zdobycz punktową. Tymczasem podopieczni Krzysztofa Kaliciaka przełamali się pewnie wygrywając 3:1. Alex Szymski po raz drugi w sezonie wylatuje z boiska, Sebastian Francus w trzecim z rzędu meczu ogląda żółtko. Pierwszą bramkę w sezonie zdobywa popularny Papaj, jeden z najskuteczniejszych zawodników GNM w ostatnich latach, czyli Mateusz Wroczyński.
14.miejsce
10.kolejka
Wałbrzych, LECHIA Dzierżoniów 1:5 (0:2)
⚽Grzegorz Popowicz
★Pierwszy mecz w 4.lidze z innym przedstawicielem podokręgu wałbrzyskiego. Lechia, która w poprzednich latach finiszowała w ścisłej czołówce w tym sezonie zawodzi - zaledwie 7 punktów, tyle samo co podopieczni Wojciecha Błażyńskiego. Przy Ratuszowej Lechia jednak dała beniaminkowi lekcję futbolu brutalnie wykorzystując potknięcia w defensywie. Do przerwy wałbrzyskiej publiczności przypomniał się Marcin Orłowski, goleador swego czasu wałbrzyskiego Górnika w 2. i 3.lidze. Obchodzący w dniu meczu 35.urodziny Orzeł dwukrotnie pokonał Filipa Fonfarę. Ozdobą meczu był jednak kapitalny gol Popowicza. W końcówce meczu był kuriozalny samobój Fonfary i ładna bramka Oskara Nowaka, który latem przeniósł się z Górnika Wałbrzych do Lechii Dzierżoniów. Gol na 5:1 był premierowym golem Oskara w drużynie Pawła Sibika.
15.miejsce
Bolesna lekcja futbolu od Lechii, w roli nauczyciela wystąpił Marcin Orłowski.
11.kolejka
Nowa Ruda, PIAST Nowa Ruda 1:5 (0:3)
⚽Jakub Fijałkowski
★Piast można śmiało uznać za prawie wałbrzyski, bowiem zarówno trener (Jacek Fojna), jak i kilku zawodników ma za sobą grę pod Chełmcem (Jaroszewski, Sawicki, Rytko, Rewers, Tragarz, Młodziński, Pawłowski). Gospodarze wykonywali aż 3 jedenastki, ale tylko jeden strzał zdołał obronić Filip Fonfara. 3 dni wcześniej właśnie w konkursie jedenastek Piast odpadł z Pucharu Polski. Porażka spowodowała, że GNM osunął się do strefy spadkowej.
16.miejsce
12.kolejka
Wałbrzych, ŁUŻYCE Lubań 1:4 (0:2)
⚽Adrian Gębski
▊Sebastian Misiułajtys
★Do bramki wraca Chrebela, a na ławce rezerwowej lądują Kostko, Jankowski, Misiułajtys czy Worski. Zmiany na niewiele się zdadzą, bo GNM rozgrywa jeden ze słabszych spotkań w tej rundzie. Prawdziwym katem wałbrzyszan okazuje się Damian Buzała strzelec czterech bramek, w tym 2 z karnych. Gospodarze odpowiadają również trafieniem z 11 metrów. Wojciecha Błażyńskiego musi martwić forma defensywy - ostatnie 4 spotkania to aż 17 straconych bramek.
16.miejsce
13.kolejka
Legnica, MIEDŹ II Legnica 0:2 (0:1)
★Wizyta u spadkowicza z 3.ligi to okazja gry na głównej płycie stadionu Miedzianki. Dzielna postawa gości, niewykorzystany rzut karny przez najmniejszego zawodnika ligi, czyli Marcina Garucha. Większych argumentów GNM nie miał i dzięki dwóm trafieniom Szymona Skrzypczaka rezerwy Miedzi wygrywają 2:0. Trener Błażyński przeprowadza tylko 2 zmiany i to w ostatnich 10 minutach gry. Alex Szymski w swoim 11.występie zobaczył siódmą żółtą kartkę w sezonie. Strata do miejsca barażowego wynosi już 4 punkty, a przewaga nad ostatnim BKS zaledwie punkt.
16.miejsce
Fabian Chrebela jesienią stanął do obrony 7 rzutów karnych - pokonany został 3 razy, obronił również trzy strzały, a w Legnicy wykonawca nie trafił w bramkę.
14.kolejka
Wałbrzych, SŁOWIANIN Wolibórz 0:5 (0:2)
★Słowianin przyjechał po 2 meczach, w których nie strzelił gola, więc spotkanie z beniaminkiem było znakomitą szansą. Dodatkowo po niespodziewanym remisie lidera Baryczy Sułów z Piastem Nowa Ruda 3:3 woliborzanie w przypadku wygranej zrównaliby się punktami z przodownikiem tabeli. Fabian Chrebela po raz trzeci w sezonie broni rzut karny, ale i tak pięciokrotnie musi sięgać po piłkę do siatki. Ze Słowianinem przyjechała trójka byłych zawodników Górnika Wałbrzych - Wojciech Szuba był pechowym egzekutorem jedenastki, Mateusz Krzymiński wszedł na końcowy kwadrans, ale z rzutu wolnego zdobył gola nr 4, a Kamil Sadowski cały mecz spędził na ławce rezerwowych. Po tej przegranej strata GNM do miejsca barażowego wynosiła już 7 punktów.
16.miejsce
Po tym spotkaniu Górnik Nowe Miasto zakończył współpracę z trenerem Wojciechem Błażyńskim. Nowym tymczasowym szkoleniowcem został Sebastian Raciniewski.
15.kolejka
Głogów, CHROBRY II Głogów 0:5 (0:3)
★Rezerwy pierwszoligowca były podrażnione wysoką porażką 0:4 w Międzyborzu. Spotkanie w Głogowie, podobnie jak w Legnicy, rozegrano na głównej płycie. Wałbrzyszanie nie postawili wymagających warunków - Chrobry II odniósł najwyższe w tym sezonie zwycięstwo, po raz pierwszy nie tracąc bramki.
16.miejsce
16.kolejka
Wałbrzych, POLONIA Środa Śląska 1:5 (1:2)
⚽Sebastian Misiułajtys
★Mecz, który miał przynieść po 8 porażkach zdobycz punktową, był debiutem Sebastiana Raciniewskiego w domowym meczu w 4.lidze. Szybko stracona bramka nie podłamała beniaminka, który zaliczył bardzo solidne pół godziny dobrej gry. Udokumentowana została golem Misiułajtysa. Niestety, już na przerwę goście schodzili z prowadzeniem, które podwyższono po zmianie stron. Po wygranej BKS nad Łużycami 1:0 GNM spada na przedostatnie miejsce w tabeli.
17.miejsce
17.kolejka
Świdnica, POLONIA-STAL Świdnica 1:4 (0:2)
★Ostatni mecz przyniósł porażkę w Świdnicy, gdzie główne skrzypce grali wałbrzyszanie, byli zawodnicy Górnika. Damian Chajewski zdobył dwa gole i został wybrany piłkarzem meczu, Adam Niedźwiedzki dorzucił jedną bramkę i dwie asysty. Pierwszy mecz pod wodzą trenera Raciniewskiego, w którym GNM nie traci 5 bramek - czy to jest jednak powód do optymizmu?
17.miejsce

LICZBY GÓRNIKA NOWE MIASTO
⚽1.miejsce po rundzie jesiennej zajmuje GNM w klasyfikacji Pro Junior System w 4.lidze dolnośląskiej. Wałbrzyszanie zdobyli aż 10 454 punkty. Drugi w tabeli BKS Bobrzanie - 6187, a 3.Polonia-Stal - 4010. 14 młodzieżowców wystąpiło w jesiennych spotkaniach, ale do tej pory punktowało 7 (Francus, Nowomiejski, Szymski, Łabiak, Stefański, Worski, Augun). Blisko limitu (5 spotkań oraz co najmniej 270 minut) są Puzdrowski i Dąbrowski. PZPN mylnie zalicza występ bramkarza Martina Barańskiego w meczu z Polonią Środa Śląska, podczas, gdy faktycznie Chrebelę zmienił Fonfara.
⚽Beniaminek zdobył 12 bramek, mniej skuteczny był tylko KS Łomnica (9 goli). Trzech zawodników w lidze zaliczyło więcej trafień niż cały GNM. 2 gole na swoim koncie mają Adrian Gębski, Piotr Jankowski i Oliwier Łabiak, po 1 -  Jakub Fijałkowski, Sebastian Francus, Sebastian Misiułajtys, Grzegorz Popowicz, Alex Szymski, Mateusz Wroczyński.
⚽Dwójka trenerów w 17 meczach ligowych skorzystała z usług aż 29 zawodników. W 17 zagrali Francus i Popowicz, 16- Kostko, Rosiński, 14-Misiułajtys, 13- Gębski, Jankowski, Kaczmarek, Łabiak, Szymski, natomiast zaledwie raz na boisku pojawili się Warchał i Wojciechowski.
⚽33 razy sędziowie pokazywali wałbrzyszanom żółte kartki. Najwięcej, bo aż 8 razy oglądał je Alex Szymski. 3 razy wykluczeni byli piłkarze GNM - dwukrotnie Szymski i raz Misiułajtys.
⚽GNM wygrał tylko dwa razy (najmniej w lidze, tyle samo razy co BKS Bobrzanie i KS Łomnica). Były to mecze z beniaminkami - Iskrą Księginice (2:1) w Wałbrzychu i tydzień później w Łomnicy (również 2:1)
⚽Tylko jeden remis zaliczyli wałbrzyszanie - 0:0 w Bolesławcu. W lidze KS Łomnica, Prochowiczanka grali jesienią bezkompromisowo ani razu nie dzieląc się punktami.
⚽14 porażek - najwięcej, wraz z ostatnim KS Łomnica porażek. Seria 10 przegranych z rzędu jest najgorszą w lidze.
⚽9 domowych meczów to bilans 1 wygrana i 8 porażek (gorzej prezentował się beniaminek z Łomnicy komplet 8 porażek). Zaledwie 6 bramek zdobytych u siebie (mniej tylko KS Łomnica - 2), 30 straconych (KS Łomnica - 31).
Na wyjeździe GNM zdobył 4 punkty (1 wygrana i 1 remis). To lepszy bilans niż BKS Bobrzanie (2 punkty po 2 remisach) i Iskra Księginice (zaledwie punkt w 8 meczach). 6 wyjazdowych trafień to najgorszy rezultat w lidze, 26 straconych to z kolei lepszy jedynie od 3 drużyn.