wtorek, 1 lipca 2014

2.liga gr.zachodnia 2008-2014 cz.IV

Kto był największym brutalem w historii drugiej ligi grupy zachodniej? Byli zawodnicy, którzy swoimi faulami łamali kończyli rywalom - w Kaliszu z tego powodu na sympatię nie może liczyć Górnik Wałbrzych, a już szczególnie Marcin Morawski, za którego sprawą długo leczył złamaną nogę Bułgar Stojczew. Trudno jednak "Morasia" uznać za brutala. Najłatwiej jest więc zsumować kolorowe kartoniki. Najwięcej indywidualnych kar zobaczył Paweł Kowalczyk. Obrońca we wrześniu osiągnie wiek chrystusowy, a w latach 2005-2013 grał w Rakowie Częstochowa. Oto jego bilans w grupie zachodniej:
2008/09 - 6 żółtych i 1 czerwona
2009/10 - 8 żółtych i 1 czerwona
2010/11 - 9 żółtych i 1 czerwona
2011/12 - 9 żółtych
2012/13 - 8 żółtych i 1 czerwona.
Łącznie to 40 napomnień i 4 wykluczenia! Gdyby Jerzy Brzęczek zdecydował się na korzystanie z jego usług w minionym sezonie pewnie wynik byłby jeszcze bardziej okazalszy, bowiem Kowalczyk w trzecioligowej Skrze Częstochowa w 28 meczach upomniany został 9-krotnie.
Paweł Kowalczyk w 6 meczach przeciwko Górnikowi
zobaczył 3 żółte kartki.
W Rakowie występował inny Kowalczyk, którego można zaliczyć również do grona kolekcjonerów kartek. O 10 lat młodszy od Pawła, Łukasz Kowalczyk od wiosny 2010 do końca ostatniego sezonu zobaczył 36 żółtych i 4 czerwone kartki.
Myliłby się ten, kto sądzi, że jedynie defensorzy dostają dużą ilość kar indywidualnych. Zaprzeczeniem tej teorii jest potężny, mierzący 1,9 m wzrostu napastnik Paweł Posmyk ostatnio grający w Stilonie Gorzów. W grupie zachodniej w latach 2008 - 2012 broniąc barw Pogoni Szczecin, Polonii Słubice, Zagłębia Sosnowiec i Chojniczanki skompletował 35 żółtych i dwie czerwone kartki.
Ostatnie sezony to kartkowe żniwo wśród wałbrzyskich zawodników. Najwięcej napomnień
Adam Kłak w Górniku zobaczył  9 żółtych
i 1 czerwoną kartkę.
zebrał Grzegorz Michalak - 31 żółtych i 4 czerwone. Więcej w ogólnym zestawieniu zebrał Adam Kłak. 28-letni dziś obrońca Orkanu Szczedrzykowice przez lata grał w drugiej linii, do defensywy wycofał go dopiero Robert Bubnowicz w Górniku, gdzie grał przez sezon 2010/11. Wcześniej w 2.lidze zagrał w Miedzi Legnica (2 sezony), a Wałbrzych opuścił na rzecz Czarnych Żagań. Łącznie przez 4 lata zgromadził 33 żółte i 2 czerwone kartki.
Wśród drugoligowców znaleźli się również piłkarze o bogatym piłkarskim CV. Kadrowicze, mistrzowie, zdobywcy pucharów, królowie strzelców. Występowali mistrzowie Europy U-16 z 1993: Andrzej Bledzewski (Miedź Legnica), Artur Andruszczak (Chojniczanka) czy Tomasz Kosztowniak (Czarni Żagań). Klub Reprezentanta kadry A reprezentowali: wspomniany Bledzewski, Tomasz Jarzębowski, Mariusz Mowlik, Marcin Nowacki, Piotr Madejski (wszyscy Miedź Legnica), Grzegorz Rasiak, Maciej Scherfchen, Michał Goliński (wszyscy Warta Poznań), Paweł Skrzypek (Pogoń Szczecin), Piotr Włodarczyk (Bałtyk Gdynia), Krzysztof Bizacki (GKS Tychy), Mariusz Pawlak (Olimpia Grudziądz), Paweł Kaczorowski (Tur Turek), Krzysztof Piskuła (Polonia Słubice), Sebastian Małkowski (Bytovia).
Bodaj najbardziej utytułowanym piłkarzem ligi był Mariusz Pawlak, który z Polonią Warszawa zdobył mistrzostwo, krajowy puchar, Puchar Ligi i Superpuchar, a później PP z Dyskobolią Grodzisk Wlkp. Co ciekawe, po zakończeniu czynnej kariery piłkarskiej, po trenerskim debiucie w Zniczu Pruszków Pawlak objął Chojniczankę, którą w pierwszym roku pracy awansował do 1.ligi. Mistrzami Polski byli Piotr Włodarczyk (Bałtyk, z Legią), Zbigniew Grzybowski (Górnik Polkowice, Chrobry Głogów; z Zagłębiem Lubin), Grzegorz Kmiecik (Tur Turek; z Wisłą) i Nigeryjczyk Kelechi Zeal Iheanacho (Elana Toruń), który może pochwalić się trzema tytułami z Wisłą, tyle, że za 2004 i 2005 rok wystarczył mu jeden mecz na sezon... Puchar Polski zdobywali: Nigeryjczyk Maxwell Kalu (Nielba Wągrowiec), Radosław Biliński (Pogoń Szczecin) - trzykrotnie z Amiką Wronki, z Amiką i Lechem PP zdobywał Krzysztof Piskuła (Polonia Słubice), z Polonią Warszawa i Lechem - Paweł Kaczorowski,  z Legią - Piotr Włodarczyk, Jacek Kosmalski (Zawisza Bydgoszcz), Paweł Skrzypek (Pogoń Szczecin), z Lechem - legnicki duet Zakrzewski, Mowlik, Damian Nawrocik (Jarota Jarocin), Krzysztof Gajtkowski (Bytovia), Zbigniew Wójcik (Ślęza Wrocław), z Dyskobolią - oprócz wspomnianego wyżej Pawlaka, Marcin Nowacki (Miedź), który może pochwalić się nagrodą tygodnika Piłka Nożna Odkrycie 2003 roku.
W drugiej lidze grał król strzelców ekstraklasy - Adam Kompała (Ruch Radzionków), strzelec 19 goli w 2000 roku, z kolei Jacek Kosmalski (Zawisza) w 2007 strzelając również 19 bramek został królem strzelców 2.ligi.
Wśród trenerów największą postacią był niewątpliwie już śp. Jerzy Wyrobek. W drugiej lidze prowadził Tur Turek i Zagłębie Sosnowiec, a w przeszłości mistrz i zdobywca Pucharu Polski z Ruchem Chorzów.

2 komentarze:

  1. Byli reprezentanci, którzy grali w II lidze zachodniej to także: Sebastian Małkowski, Scherfchen, Rasiak, Piskuła, Tomasz Jarzębowski.

    OdpowiedzUsuń