poniedziałek, 30 czerwca 2014

2.liga gr.zachodnia 2008-2014 cz.III

W drugiej lidze gr. zachodniej występowali zawodnicy, którzy w przeszłości grali w reprezentacji, ekstraklasie czy europejskich pucharach, ale również na tym szczeblu zaczynali swoją przygodę z futbolem, by dojść do sukcesów. Pogoń Szczecin i Zawisza Bydgoszcz z grupy zachodniej po pierwszoligowej kwarantannie, po latach oczekiwań w końcu grają w ekstraklasie. W Zawiszy drugoligową grę pamiętają Jakub Wójcicki, Andrzej Witan, a w maju w Warszawie wznosili Puchar Polski oznaczający największy piłkarski w historii klubu, będący przepustką do jesiennej grze w eliminacjach Ligi Europejskiej.
Do reprezentacji Polski po grze w drugiej lidze grupy zachodniej trafili:
Maciej Wilusz - dziś Lech Poznań i kadrowicz,
3 lata temu kapitan MKS Kluczbork.
Arkadiusz Piech (Gawin Królewska Wola), Waldemar Sobota (MKS Kluczbork), Mateusz Zachara (Raków Częstochowa), Maciej Wilusz (MKS Kluczbork).
Tytuł mistrza kraju zdobyli:
Waldemar Sobota (MKS Kluczbork, ze Śląskiem), Tomasz Mikołajczak (Nielba Wągrowiec, Chojniczanka, z Lechem), Łukasz Gikiewicz (Unia Janikowo, ze Śląskiem), Konrad Jałocha (Chojniczanka, z Legią).
Puchar Polski zdobyli, oprócz wspomnianych Witana i Wójcickiego:
Piotr Petasz (Pogoń Szczecin, z Zawiszą), Rafał Leśniewski (Nielba, z Zawiszą)
Srebrne i brązowe medale MP na szyi mogli założyć:
Arkadiusz Piech (Gawin - Ruch Chorzów), Jakub Smektała (Jarota - Ruch Chorzów), Maciej Gostomski (Zagłębie Sosnowiec, Bałtyk Gdynia, Bytovia - Lech), Bartłomiej Babiarz (GKS Tychy - Ruch), Łukasz Gikiewicz (Unia Janikowo - Śląsk Wrocław).
Liczba piłkarzy, którzy trafili do ekstraklasy jest oczywiście o wiele dłuższa.
Najwięcej w teorii można byłoby spodziewać się po królach strzelców 2.ligi gr.zachodniej. Oto ich poczet:
2008/09 - Tomasz Mikołajczak (Nielba)- 18 goli,
2009/10 - Rafał Leśniewski (Nielba) - 22 gole,
2010/11 - Rafał Leśniewski (Nielba), Piotr Ruszkul, Przemysław Sulej (obaj Olimpia Grudziądz) - po 15 goli,
2011/12 - Rafał Jankowski (Zagłębie Sosnowiec) - 19 goli,
2012/13 - Szymon Skrzypczak (KS Polkowice) - 21 goli,
2013/14 - Wojciech Okińczyc (UKP Zielona Góra) - 19 goli.
Mikołajczak skutecznością błyszczał nie tylko w 2.lidze, bowiem sezon wcześniej w trzeciej trafił do siatki 16 razy. Po udanym sezonie, latem 2009 przeniósł się do Lecha Poznań, z którym zdobył Superpuchar, a potem mistrzostwo Polski (24/4 gole). W kolejnym sezonie po transferach do mistrzowskiej drużyny dla "Laczka", jako go sympatycznie nazywano, zabrakło miejsca. Niezbyt udało mu się wypożyczenie do Polonii Bytom (4/0), po powrocie zagrał jeszcze 8 meczów dla Kolejorza. Później nie łapał się do składy, by pójść na wypożyczenie do Nielby, gdzie w 4 meczach 4 razy wpisał się na listę strzelców, by w Wałbrzychu doznać bolesnej kontuzji, która zakończyła dla niego sezon już w połowie kwietnia.Od sezonu 2012/13 gra w Chojniczance Chojnice, gdzie wywalczył awans do 1.ligi, a w minionym sezonie jego 9 bramek pozwoliło utrzymać ligowy byt.
Rafał Leśniewski grał z Mikołajczakiem w Nielbie, ale początkowo był nie tylko w jego cieniu, ale i Romana Maciejaka. Eksplozja skuteczności spotkała się z zainteresowaniem kilku klubów, najmocniej zabiegał o niego Zawisza. Do Bydgoszczy "Leśny" trafił w 2011, ale w dwóch pierwszoligowych sezonach strzelił raptem 8 goli. W minionym sezonie zagrał dla Zawiszy raz w PP, co daje mu prawo tytułowania się zdobywcą PP 2014, raz w lidze, po czym już w sierpniu wypożyczony został do drugoligowej Olimpii Elbląg, gdzie ponownie spotkał Maciejaka. 5 goli to skromny dorobek, który nie uchronił jego zespół od degradacji.
Dla Piotra Ruszkula korona króla strzelców nie stała się przepustką do ekstraklasy. Po awansie z Olimpią do 1.ligi w pierwszym sezonie strzelił 8 bramek, a w minionym ledwie trzy. Jeszcze przed końcem sezonu wiadomo było, że po 3,5 roku gry opuści Grudziądz. Nowym przystankiem będzie płocka Wisła.
Przemysław Sulej, najstarszy z tego grona, po awansie z Olimpią całkowicie zagubił się w 1.lidze. 16 występów i tylko dwie bramki to wydawałoby się początek końca poważniejszego grania Suleja. Jesień 2012 w Elanie Toruń to zerowy bilans bramkowy, wiosną przeniósł się do czwartoligowego Startu Warlubie, z którym wywalczył awans do 3.ligi. Z beniaminkiem zajął wysokie drugie miejsce za Sokołem Kleczew, a sam z 22 bramkami pod względem skuteczności zajął drugie miejsce.
Rafał Jankowski po kapitalnym premierowym sezonie w Zagłębiu, w drugim długo zawodził pod względem skuteczności. Przebudził się w ostatnich 7 meczach, kiedy to trafił do bramki rywali aż 9 krotnie i zakończył z przyzwoitym bilansem 13 bramek. W minionym sezonie trafił zaledwie 4 razy, w tym 3 jesienią. Klub zawiedziony takim bilansem nie przedłużył umowy, a latem "Jankes" trafił na testy do pierwszoligowej Chojniczanki.
Szymon Skrzypczak - po "oczku" w drugiej lidze, nastąpił spektakularny transfer do Górnika Zabrze. Adam Nawałka widział w nim potencjał, którego Skrzypczak nie pokazał na ligowym boisku. W ekstraklasie 3 mecze, razem niespełna godzina gry, w Pucharze Polski jeden mecz i gol, w rezerwach w 3.lidze 4 mecze bez gola. Wiosną nie widziano go w ligowej szerokiej kadrze i wypożyczono go do GKS Katowice, który miał na 50-lecie klubu awansować do ekstraklasy. Oczywiście miały temu pomóc gole Skrzypczaka. Pięć meczów bez gola i rozczarowanie. Szymon wrócił latem do Zabrza i latem będzie starał się przekonać do siebie Roberta Warzychę.
Wojciech Okińczyc - nie trzeba być skautem, trenerem, wielkim fachowcem, by zauważyć, że "Oki" przerasta swoich zielonogórskich partnerów. Po zakończeniu sezonu, w którym błysnął skutecznością spodziewano się zainteresowania klubów z wyższych lig. Tak też się stało i już w czerwcu podpisał umowę z ekstraklasowym Podbeskidziem Bielsko-Biała.

1 komentarz:

  1. Do reprezentacji Polski po grze w drugiej lidze grupie zachodniej trafił także Mateusz Zachara.

    A Bartłomiej Pawłowski chyba nie zagrał w pierwszej reprezentacji jeszcze?

    OdpowiedzUsuń