O 4 czerwcu nie sposób było nie usłyszeć. 25-lecie pierwszych demokratycznych wyborów stało się okazją do różnych podsumowań ostatniego ćwierćwiecza, również wśród wydarzeń sportowych. Największym plebiscytem był zorganizowany przez Ministerstwo Sportu, Telewizję Polską i Przegląd Sportowy był wybór Sportowca Wolnej Polski (1989-2014). Spośród 25 kandydatur zwycięzcą okazał się Adam Małysz, który wyprzedził dwóch kolejnych przedstawicieli sportów zimowych - Justynę Kowalczyk i Kamila Stocha. Dyscypliny zespołowe reprezentowali piłkarz i koszykarz. Jerzy Dudek zapamiętany został z finału Ligi Mistrzów z 2005 i triumfu z Liverpoolu po dreszczowcu z AC Milan. Czy to był jedyny sukces piłkarski w ciągu ostatnich 25 lat?
Olimpijskie srebro 1992, mistrzostwo Europy U-16 w 1993, mistrzostwo Europy U-18 w 2001, triumf w Pucharze UEFA Feyenoordu Rotterdam z Tomaszem Rząsą i Euzebiuszem Smolarkiem w składzie w 2002 i Szachtaru Donieck z Mariuszem Lewandowskim w 2009, triumf Manchesteru United z Tomaszem Kuszczakiem w Lidze Mistrzów w 2008, udana organizacja EURO 2012. A wśród kibiców panuje przekonanie, że to o wiele za mało...
A na wałbrzyskim podwórku jak wyglądał futbol w nowej, wolnej Polsce? W porównaniu z przeszłością, ostatnie 25 lat to najtrudniejszy okres najpopularniejszej dyscypliny w mieście pod Chełmcem.
1989 - historyczne wybory zbiegają się ze spadkiem Górnika Wałbrzych z ekstraklasy, jesienią w drugiej lidze dochodzi do najciekawszego od wielu, wielu lat derbowego pojedynku - na Nowym Mieście Górnik przegrywa z Zagłębiem 1:3 po bramkach Waldemara Tkaczuka, Roberta Gałkowskiego i Romana Gawrycha dla Thoreza oraz Krzysztofa Lakusa dla przegranych.
1991 - pierwsze dramaty - Górnik w 2.lidze oddaje mecz walkowerem w Częstochowie, a przeciwko Szombierkom Bytom wystawia juniorów, co kończy się wynikiem 1:9, po zakończeniu rundy jesiennej Górnik wycofuje się z rozgrywek drugiej ligi
1992-Zagłębie awansuje do ćwierćfinału Pucharu Polski po pokonaniu w rzutach karnych naszpikowanego kadrowiczami Górnika Zabrze - bohaterem bramkarz Waldemar Nowicki, jeden z najlepszych bramkarzy zaplecza 1.ligi. Kłopoty finansowe trafiają do klubu z Ratuszowej i jesienią Zagłębie mecze rozgrywa na stadionie na Nowym Mieście. Górnik reaktywuje się po półrocznej banicji, ale przygodę w 3.lidze kończy zaledwie po jednej rundzie.
1993 - w lutym dochodzi do fuzji drugoligowego Zagłębia i trzecioligowego Górnika - powstaje Klub Piłkarski Wałbrzych. Dzięki jesiennemu awansowi Zagłębia, w 1/4 PP KP Wałbrzych ulega w dwumeczu Legii Warszawa 2:1, 0:2.
1994 - spadek KP Wałbrzych do trzeciej ligi.
1996 - awans KP Wałbrzych do drugiej ligi.
1997 - powstanie Sportowej Spółki Akcyjnej w klubie i zmiana z KP na Górnik. W klubie, grającym na Stadionie 1000-lecia, pojawia się pierwszy obcokrajowiec - Białorusin Dymitrij Nazarow.
1998 - historyczny rok, bowiem wtedy wałbrzyski klub osiągnął największe sukcesy - 6.miejsce na zapleczu ekstraklasy i 4.miejsce juniorów w mistrzostwach Polski po przegranym dwumeczu o brązowe medale z Wisłą Kraków. Latem zespół zostaje wycofany z rozgrywek drugoligowych, by rozpocząć rundę jesienną w 4.lidze.
1999 - awans do 3.ligi.
2000- z powodu kłopotów finansowych wiosną Górnik oddaje walkowerem wyjazdowy mecz w Świnoujściu z Flotą. Kolejne przekształcenia organizacyjne: w miejsce Górnika pojawia się KP Górnik/Zagłębie.
2001 - spadek do 4.ligi zbiega się z organizacją turnieju mistrzowskiego mistrzostw Polski juniorów. Wcześniej Wałbrzych jest organizatorem meczu juniorów Polski i Czech. Wałbrzyszanie nie zdobywają medali zamykając stawkę 4 najlepszych zespołów. W rundzie jesiennej IV ligi dolnośląskiej Górnik/Zagłębie nie zdobywa żadnego punktu na wyjeździe!
2002 - w lutym klub wycofuje zespół z rozgrywek IV ligi - na przestrzeni dekady to czwarte wycofanie z rozgrywek! Latem zespół rozpoczyna grę od A klasy - szóstego poziomu rozgrywek. Najwyżej grającym wałbrzyskim klubem są Czarni Wałbrzych grający pod szyldem Akropolu.
2003 - awans do klasy okręgowej.
2004 - awans do IV ligi dolnośląskiej.
2007 - Piotr Broszkowski, piłkarz Górnika/Zagłębia zdobywa z repr. Dolnego Śląska złoty medal w mistrzostwach Europy amatorów Region's Cup.
2008 - 11.miejsce w IV lidze oznacza spadek na piąty poziom rozgrywek, który w wyniku przeprowadzonej reformy będzie wciąż nazywał się ...IV ligą. Od rundy wiosennej zniknęła nazwa Górnik/Zagłębie, a pojawił się z kolei Górnik PWSZ Wałbrzych. Od jesieni reaktywowana zostaje drużyna seniorów Zagłębia Wałbrzych.
2009 - awans do nowej III ligi, czyli de facto powrót na czwarty poziom rozgrywek.
2010 - awans Górnika do nowej II ligi, czyli starej 3.ligi. Zagłębie awansuje do A klasy.
2013 - spadek Zagłębia z A klasy.
Tak po krótce wygląda historia ostatniego ćwierćwiecza ważniejszych wydarzeń piłkarskich w Wałbrzychu. Zbytnio powodów do radości nie mamy. Przy wyborze piłkarza tego okresu raczej konkurentów nie miał by Piotr Włodarczyk, który miał współudział w awansie KP do drugiej ligi, potem zdobywał medale mistrzostw Polski z Legią Warszawa, grał w europejskich pucharach oraz reprezentacji Polski. Warto również pamiętać o Adamie Matysku, który wystąpił, przepraszam - był w kadrze, na mistrzostwa świata w 2002 roku, a z Bayerem Leverkusen zaliczył udane występy w Lidze Mistrzów. W europejskich pucharach w minionym ćwierćwieczu mogliśmy oglądać byłych wałbrzyszan jedynie w barwach innych klubów: Jacek Sobczak (Legia Warszawa - półfinał Pucharu Zdobywców Pucharów w 1991), Robert Warzycha (Górnik Zabrze), Andrzej Wójcik, Robert Bubnowicz (Zagłębie Lubin), Waldemar Nowicki (B-71 Sandur), Andrzej Pacek (KI Klaksvik), Marek Wierzbicki (VB Vagar), Zbigniew Wójcik (Lech Poznań), Zbigniew Małachowski (Amica Wronki).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz