![]() |
| Wojciech Szuba - dziś lider środka pola Słowianina, 10 lat temu młodzieżowiec w drugoligowym wówczas Górniku Wałbrzych. [foto: Dariusz Gdesz] |
wtorek, 25 kwietnia 2023
Postawili się liderowi, ale spadek coraz bliżej
środa, 5 kwietnia 2023
Decydują detale
sobota, 1 kwietnia 2023
MARZEC 2023 W PODOKRĘGU WAŁBRZYCH
1 - nie dają o sobie zapomnieć kibice wałbrzyskiego Górnika. Na meczu koszykarzy przez pewien czas w ramach protestu nie prowadzą dopingu, rozwiesili transparent skierowany do władz miasta, a także rozdawane były ulotki dotyczące kłopotów finansowych piłkarskiego Górnika.
3 - wychowanek Górnika Nowe Miasto Jakub Raciniewski oficjalnie zostaje wypożyczony ze Stali Rzeszów do trzecioligowej Wisłoki Dębica. Popularny Casi półtora roku temu wyemigrował spod Chełmca do Trójmiasta, gdzie terminował w rezerwach Lechii Gdańsk. Przed bieżącym sezonem trafił do rzeszowskiej Stali, która z końcem lutego postanowiła skrócić jego wypożyczenie i związać się z Jakubem w ramach transferu definitywnego. Jak wałbrzyscy statystycy Górnika Nowe Miasto wyliczyli Raciniewski junior rozegrał w barwach GNM 296 meczów strzelając aż 61 bramek.
4 - inauguracja rozgrywek 4.ligi dolnośląskiej. Strzelcem pierwszej ligowej bramki dla zespołu z podokręgu wałbrzyskiego był Dawid Kuriata - nowy piłkarz Skałek Stolec, który w kapitalnym stylu otworzył wynik meczu przeciwko Piastowi Żmigród (na filmie od 1:25)
Swoją pierwszą bramkę w ekstraklasie izraelskiej zdobywa Patryk Klimala. Na boisku pojawił się dopiero w 77.minucie, a po 7 minutach zdobywa gola w meczu z Hapoelem Hadera na 2:0. Ostatecznie zespół Klimali Hapoel Beer Szewa wygrał 3:0.5 - ruszyła również 3.liga, gdzie dochodzi w grupie III do arcyciekawego meczu Chrobrego II Głogów ze Stalą Brzeg. Broniący się przed spadkiem brzeżanie udanie rozpoczęli rozpaczliwą walkę o utrzymanie trzecioligowego bytu. Wygrali wydawałoby się przegrany mecz w Głogowie. Rezerwy Chrobrego prowadziły 2:0, 3:1, ale za każdym razem Stal doprowadzała do remisu. W 80.minucie gol nr 4 dla gospodarzy wydawałoby się zapewni im sukces, ale 7 minut później druga żółta kartka i w konsekwencji wykluczenie dla Jaszczyka spowodowało, że goście wyczuli szansę odwrócenia losów meczu. Bramki w 88 i 90+3.minucie dały trzy punkty. Spory udział miał w tym Dominik Bronisławski, zdobywca dwóch bramek z rzutów karnych, co zostało również docenione przez Piłkę Nożną, która wybrała Deco do Jedenastki Kolejki.
![]() |
| Dominik Bronisławski [foto: Stal Brzeg - facebook] |
![]() |
| Wałbrzyscy Powidlaki i Andrzej Strejlau [foto: Czarni Lwów- Retro Liga - facebook] |
W Aqua Zdrój odbyło się pierwsze Wałbrzyskie Spotkanie Biznesu. Byli przedsiębiorcy, byli przedstawiciele niektórych klubów, ale czy z tego coś wyniknie dla wałbrzyskiego sportu?
10 - prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej ogłasza dokumentów dotyczące wyłonienia wykonawcy remontu stadionu na Nowym Mieście.
11 - inauguracja rozgrywek w wałbrzyskiej klasie okręgowej. Nie obyło się bez zamieszań organizacyjnych. Z powodów trudnych warunków atmosferycznych mecz Victorii Świebodzice z Górnikiem Nowe Miasto przeniesiono ze Świebodzic do Wałbrzycha, natomiast Zjednoczeni Żarów podejmowali Grom Witków w Strzegomiu. Włókniarz Kudowa Zdrój jako jedyny zespół niewiele zrobił, aby rozegrano mecz ze Zdrojem Jedlina Zdrój jednocześnie zapraszając na swoim facebookowym profilu rywali na … wycieczkę do Kudowy Zdrój. Poczucia humoru nie podzieliły władze związkowe przyznając piłkarzom z Jedliny Zdrój walkower.
12 - ruszyła również A klasa. Z grona 48 zespołów siódmego poziomu rozgrywkowego wiadomo, że sezon ukończy co najwyżej 47. Zimą w grupie II z rywalizacji zrezygnował Koliber Uciechów. W grupie I dochodzi do derbów Wałbrzycha, w których Podgórze ulega Czarnym 0:2.
Pierwsze mecze rundy rewanżowej to również pierwsza okazja, aby zobaczyć nowe twarze w zespołach po zimowych transferach. W A klasie na miano hitów transferowych zasługują przede wszystkim zmiany barw klubowych jesiennych czwartoligowców. Piotr Satanowski (Skałki Stolec), który w ubiegłym sezonie walczył o koronę króla strzelców klasy okręgowej wiosną będzie strzelał gole dla Unii Złoty Stok, a w Delcie Słupice występować będzie były rozgrywający m.in. Górnika Wałbrzych czy Piasta Nowa Ruda Norbert Pierzga, który jesienią występował w barwach Granitu Roztoka.
![]() |
| Norbert Pierzga w czerwonej koszulce Delty Słupice. [foto: Facebook Venus Nowice] |
15 - SSC Napoli nie tylko lideruje we włoskiej Serie A, ale znakomicie radzi sobie w Europie. W rewanżowym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów pokonuje Eintracht Frankfurt nad Menem 3:0, a wynik ustalił wychowanek Orła Ząbkowice Śląskie Piotr Zieliński. Skutecznie wykonany rzut karny był jego golem nr 4 w ósmym meczu bieżącej edycji LM.
![]() |
| Paweł Pilarczyk (#6) i Paweł Danielak (#10) pożegnani przez MKS Szczawno Zdrój [foto: MKS Szczawno Zdrój - Facebook] |
24 - na nowym stadionie w Sosnowcu Arcelor Mittal Park w ramach Elite League reprezentacja Polski do lat 21 uległa Czechom 0:1. W wyjściowym składzie drużyny Miłosza Stępińskiego wybiegł były junior Polonii/Sparty Świdnica, Górnika Wałbrzych czy Górnika Nowe Miasto Radosław Cielemęcki. Obecnie grający w Płocku pomocnik został zmieniony w przerwie meczu.
![]() |
| Radosław Cielemęcki (nr 11) w środku, z lewej Daniel Dudziński, z prawej Marek Icha [foto:gol24.pl] |
26 - w hiszpańskiej Galicji, w przerwie ligowego meczu Deportivo La Coruna - Celta Vigo B rozlosowano grupy czerwcowego turnieju Regions Cup, gdzie występować będzie reprezentacja Dolnego Śląska.
![]() |
| foto: DZPN |
| Robert Myrta (na zdjęciu z Mateuszem Krzymińskim obecnie grającym w Woliborzu) po 6 latach gry opuścił Świdnicę. [foto:walbrzyszek.com] |
W Warszawie w eliminacyjnym meczu do EURO 2024 Polska wygrała z Albanią 1:0. Był to jubileuszowy 80.mecz Piotra Zielińskiego w kadrze A. Krzysztofowi Piątkowi ponownie przypadła rola rezerwowego.
28 - nowe władze wybrała Pogoń Pieszyce. Na kolejną kadencję wybrano Sebastiana Penara. Pierwsze Walne Zebranie Zarządu, które odbyło się 5 dni wcześniej nie przyniosło wyboru nowych władz i przed stowarzyszeniem pojawiło się widmo jego rozwiązania. Na szczęście wtorkowe zebranie przyniosło wybór nowych władz.
W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w trakcie 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana", organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” Piotr Zieliński został odznaczony medalem św. Alberta za utworzenie domów dziecka i utrzymywanie wsparcia tych instytucji w ramach stowarzyszenia „Piotruś Pan”.
sobota, 18 marca 2023
Ruszył przetarg na stadion na Nowym Mieście
![]() |
| Projekt nowego stadionu na Nowym Mieście opracowany przez Pracownię Architektoniczną A.S.P.A [foto: walbrzych.naszemiasto.pl] |
![]() |
| Wizualizacja obecnego projektu [foto: um.walbrzych.pl] |
Przede wszystkim wariantu oszczędnościowego. Już w udostępnionej ogólnej specyfikacji czytamy o kategorii lekkoatletycznej IVA. Co to oznacza? Generalnie, że mogą być rozgrywane mistrzostwa Polski o ograniczonym programie, U-16 i inne, mityngi międzynarodowe i ogólnopolskie. W projekcie sprzed dekady mowa było o KATEGORII II, czyli możliwości nie tylko mistrzostwach Polski seniorów, U-18, U-20, U-23, ale także można byłoby organizować międzynarodowe mityngi IAAF.
czwartek, 9 marca 2023
Odszedł Adam Jaworski
![]() |
| Wywiad Adama Jaworskiego dla Słowa Sportowego przeprowadzony przez obecnego prezesa Lechii Gdańsk Pawła Żelema. |
| Adam Jaworski i Thomas Mueller podczas meczu Bayernu Monachium z obchodzącym stulecie Gelb-Weiss Goerlitz. |
środa, 8 marca 2023
Górnik ogrywa Świdnicę
czwartek, 2 marca 2023
Przed startem 4.ligi
Ze
względu na czerwcowy turniej Regions Cup, gdzie dolnośląska reprezentacja
oparta w głównej mierze jest na graczach czwartoligowych drużyn, zespoły z
piątego poziomu rozgrywek musiały zweryfikować swoje plany zimowych
przygotowań. Runda rewanżowa rozpoczyna się 4 marca więc zaplanowane sparingi
na ten weekend siłą rzeczy nie zostały rozegrane.
CO Z GÓRNIKIEM?
Wałbrzyszanie
w czwartoligowym towarzystwie, ze względu na historię i tradycje to niezbyt
pasująca na tym szczeblu firma. Takie postrzeganie, które również jest poza
regionem, zostało brutalnie zweryfikowane w bieżącym sezonie. Zarówno
organizacyjnie jak i sportowo.
Ale do
tego potrzeba solidnego przygotowania i wartościowych wzmocnień, a nie
uzupełnień kadry. Na to, niestety, kibice biało-niebieskich nie mogli liczyć.
Wałbrzyszanie
przygotowywali się na własnych miejscowych obiektach, gdzie dla zarządzających boiskami priorytetem
były zespoły goszczące na zgrupowania w kompleksie Aqua Zdrój. Poza tym
horrendalnie wysokie ceny za korzystanie z boisk zjadają klubowy budżet w
zastraszającym tempie. Z zaplanowanych 8 sparingów doszło do 7, bowiem zamiast
meczu z Orłem Ząbkowice Śląskie przyjdzie mierzyć się o ligowe punkty z
Polonią-Stalą Świdnica. Świdniczanie byli również pierwszym sparingpartnerem
podczas zimowych przygotowań. Oto komplet wyników:
Korona Piaski 0:2
Prochowiczanka Prochowice 2:2 – Damian Chajewski 2
Karkonosze Jelenia Góra 1:4 – Piotr Krawczyk
Spartak Police nad Metui 5:0 – Adam Niedźwiedzki 2, Marcel Rewers, Daniel Moreno, Piotr Krawczyk.
![]() |
| 2017 - Aldeir (trzeci z prawej) triumfujący z Victorią Tuszyn przy Ratuszowej w finale okręgowego Pucharu Polski. [foto: Jacek Zych/ www.dziennik.walbrzych.pl] |
GDZIE
BĘDĄ ROZGRYWANE MECZE W WAŁBRZYCHU?
W
poniedziałek, a więc pięć dni przed startem ligi Górnik Wałbrzych został
poinformowany przez Aqua Zdrój, że rozpoczęta została renowacja boisk
naturalnych i nie będzie możliwości rozgrywania na nich meczów. Czwartoligowe
mecze będą więc rozgrywane na płytach ze sztuczną murawą.
KIBICE
Jesienią
o wałbrzyskich kibicach sporo się pisało, zwłaszcza po przerwanym meczu w
Oławie. Być może w pewnych kręgach wydarzenia z 1 października przyniosły im
sławę, ale generalnie kosztowały klub, a nie samych zainteresowanych.
Ostatecznie Górnik musiał zapłacić 5 tysięcy, tyle ile mniej więcej klub musi
zapłacić za tydzień użytkowania boisk. Dodatkowo do końca marca kibice nie mogą
oglądać domowych meczów biało-niebieskich. Na tym ucierpieli fani piłki,
których nie interesują zgody, kosy, ustawki itp. Szukający oszczędności na
każdym kroku wałbrzyscy działacze zbytnio się nie zmartwili zakazem dla
kibiców, bowiem już jesienne mecze chcieli organizować na bocznej płycie, ale
zapomnieli przy tym, że zgłoszonym do rozgrywek boiskiem była murawa Stadionu
1000-lecia. Droższa cena za użytkowanie, organizacja ochrony, gdzie wspomagano
się… juniorami klubu nie były zbilansowane za wpływy z biletów, bowiem te kilka
domowych spotkań z widzami tłumów na trybuny nie przyciągnęły. Zimą zresztą
Górnik zgłosił do DZPN, że nie będzie przyjmował zorganizowanych grup kibiców
gości. Teoretycznie mogli przyjechać fani Baryczy, Moto-Jelcza, Skałek, Zamka i
Bielawianki. Za wyjątkiem ekipy ze Stolca, gdzie nie ma zorganizowanej grupy,
można było liczyć na wizytę szalikowców niezbyt przyjaźnie nastawionych do
sympatyków Górnika. Biorąc pod uwagę, że praktycznie od dawna dla kibiców jest
udostępniona połowa stadionu ruch o nieprzyjmowaniu kibiców gości wydaje się
jak najbardziej logiczny ze strony działaczy.
![]() |
| Czy faktycznie władze miasta ignorują z premedytacją piłkarskiego Górnika? [foto: walbrzych.dlawas.info] |
Bez wzmocnień, bez kibiców, na bocznym boisku - w takich warunkach wałbrzyski Górnik rozpocznie w sobotę walkę o utrzymanie w 4.lidze.



.jpg)










