Na świecie powstało wiele filmów o futbolu. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich, bo na ten temat chyba trzeba byłoby napisać doktorat lub co najmniej magisterkę. Oto lista najbardziej znanych, popularnych piłkarskich filmów:
1911 - „Harry piłkarz” ("Harry The Footballer") może i o futbolu dużo nie mówił, ale w dziejach kina zapisał się jako ten pierwszy, który podejmował tematykę piłkarską. Reżyserem był Lewin Fitzhamon.
1965 – Kto zdobędzie puchar (Cup Fever) – oczywiście gdzie jeden z pierwszych familijnych filmów futbolowych miałby powstać jak nie na Wyspach?
1970 - „Jak Kozacy grali w piłkę nożną” – radzieckie kreskówki były częściej puszczane niż produkcje Disneya, ale baśnie czy wilk i zając na pewno nie były gorsze niż dzisiejsze pokemony czy inne domisie. Kultowa seria o kozakach grających w piłkę to była świetna rozrywka!
1979 – Główka – francuska komedia nakręcona przez Jean-Jacques Annaud (tego od Imienia Róży) w której wszechwładny prezes mści się na rezerwowym (Patrick Dewaere), który sfaulował na treningu ich największą gwiazdę: najpierw wywala go z klubu, potem, dzięki znajomościom. Był u nas w tvp2.
1981 – Ucieczka do zwycięstwa – najsłynniejszy piłkarski obraz o meczu pomiędzy Niemcami a więźniami. Gwiazdą (nieudolnym bramkarzem) był słynny Sly Stallone, ale grał w otoczeniu wielkich gwiazd Pelego, Bobby Moore’a, Kazimierza Deyny, Paula van Himsta, Osvaldo Ardillesa, Johna Warka.
1984 – Zabić sędziego (À mort l'arbitre) – francuskie kino sensacyjne, gdzie rozwścieczeni kibice dybią na żywot sędziego. Również kiedyś pokazywany u nas w TV. Nie ma związku z belgijskim dokumentem z 2009 o arbitrach z ostatniego Euro, gdzie jednym z bohaterów jest popularny u nas Anglik Howard Webb.
1987 – Dlaczego (Proč) czechosłowacka produkcja o kibicach praskiej Sparty – w sumie mój pierwszy obejrzany film o takiej tematyce w czeskiej TV.
1988 – Firm –niezbyt popularny brytyjski film z Garym Oldmanem. Jest to historia o dwóch rywalizujących ze sobą grupach kibiców piłki nożnej. Jeden człowiek pragnie zjednoczyć te dwa obozy na nadchodzące Mistrzostwa Europy w 1988.
1990 – Ultra – włoski dramat o kibicach nagrodzony prestiżowym Feliksem. Krewki szef klubu kibica Romy wychodzi z więzienia, orientuje się, że kumpel odebrał mu nie tylko kibicowską władzę, ale i dziewczynę. "Odbije" to sobie podczas meczu ze znienawidzonym Juventusem...W Polski wyświetlany był kiedyś na kanale Polonia 1.
1996 – Kiedy nadejdzie sobota – Sean Bean jako fan Sheffield United uratowany z alkoholizmu dzięki futbolowi. Mel Sterland, który gra w filmie kapitana zespołu Sheffield United, był profesjonalnym piłkarzem. Grał w... Sheffield Wednesday (lokalny rywal zepołu Sheffield United)
1997 – Miłość kibica – czyli ekranizacja kultowej powieści Nicka Hornby’ego Fever Pitch wydanej również w Polsce o zapalonym fanie Arsenalu. Sam Hornby pojawił się w filmie, ale głównego bohatera zagrał Colin Firth.
2000 – Best – brytyjsko-irlandzki fabularny hołd dla nieżyjącego już George’a Besta, który pojawił się w tym filmie. Best był bohaterem również niemieckiego dokumentu z 1970 Fußball wie noch nie.
2000 – Zwycięski gol – film z muzyką Marka Knopfera z udziałem znakomitych aktorów jak Michael Keaton i Robert Duvall w roli trenera drugoligowej drużyny, który zatrudniając gwiazdę Rangersów Ally McCoista walczy o Puchar Szkocji. W filmie wystąpili również gracze Celticu Henrik Larsson i Didier Agathe, który akurat w filmie gra dla Rangersów!
2001- Mecz ostatniej szansy – były piłkarz, a obecnie wzięty aktor Vinnie Jones w nielicznej roli piłkarza. Po kradzieży trafia za kratki, gdzie ma zorganizować mecz przeciwko strażnikom.
2001- - Shaolin soccer - młody mistrz klasztoru Shaolin - Sing oraz była gwiazda futbolu - Fung, postanawiają zbudować drużynę piłkarską i zagrać w turnieju organizowanym przez pewną korporację. Do zespołu zapraszają... mnichów, którzy nie mają zielonego pojęcia o grze w piłkę. Komedia zrobiona w celu promocji MŚ 2002- skrzyżowanie matrixa, klasztoru shaolin.
2002 – Podkręć piłkę jak Beckham – o kobiecym futbolu ze słynną dziś Angielką Keirą Knightley. W materiałach archiwalnych pojawiają się gwiazdy futbolu kobiecego z Mią Hamm i Brandi Chastain na czele oraz oprócz tytułowego Becksa koledzy z Manchasteru Scholes, Giggs, G.Neville. Wystąpił też znakomity przed laty skrzydłowy John Barnes i Gary Lineker oraz Alan Hansen.
2003 – Cud w Bernie – film laurka niemieckiej kinematografii dla mistrzów świata z 1954roku.
2004 – Football Factory – kultowa pozycja dla każdego kibica – rzecz o chuliganach Chelsea oparta na słynnej powieści Johna Kinga.
2004 – Non plus ultras – czeska komedia o fanach m.in. Banika Ostrawa. Do oglądnięcia tv Nova
2005 – Gra ich życia – film upamiętniający debiut USA w MŚ w 1950 i sensacyjne zwycięstwo nad Anglią 1:0.
2005 – Druga połowa – śmieszna komedia z Dannym Dyerem znanym z Football Factory. Miesiąc miodowy podporządkował sobie ME w Portugalii
2005 – Gol – pierwsza część trylogii, młody Meksykanin Santiago zdobywa piłkarskie szlify i przebija się do pierwszego składu Newcastle. Film sponsorowany przez adidasa z udziałem m.in. Zidane’a, Shearera, Dyera, Kluiverta, Beckhama, Raula, Gerrarda, Risse.
2006 – Green Street Hooligans/Hooligans – występujący pod dwoma tytułami chyba lepszy obraz niż Football Factory, gdzie „Frodo” z Władcy pierścieni, czyli Elijah Wood ze studencika staje się kibolem West Ham United. Naprawdę dobra rzecz a "I'm forever blowing bubbles, pretty bubbles in the air!" na pewno na długo pozostanie w pamięci. W 2009 powstała druga część filmu dziejąca się głownie za kratkami, ale o wiele słabsza.
2006 – Futbol od A do Z – film promujący niemiecki czempionat, w którym John Cleese w zabawny sposób wprowadza laików w tajniki futbolu. W tle swoimi spostrzeżeniami dzielą się m.in. Beckenbauer, Kaka, Pele, Platini, Ballack, Mia Hamm, Ronaldo, v.Nistelrooy i inni.
2007 – Zawód gangster (Rise of footsoldier) – historia Carltona Leacha chuligana z West Ham United, potem gangstera
2007 – Gol II w pogoni za marzeniami – kontynuacja przygód Santiago, który trafia z Newcastle do Realu Madryt, z którym zdobywa LM, występują oczywiście gwiazdy Realu + Newcastle (Kluivert, Shearer).
2008 – Cass – kolejna niezbędna pozycja dla fanów historii ruchu chuliganki w Anglii. Historia Cassa Pennanta członka słynnej grupy kibiców WHU InterCity Firm.
2009 – Gol III – ostatnia, wręcz beznadziejna część przygód Santiago Muneza. Początkowo trylogia miała skończyć się przed MŚ 2006, a w sumie wykorzystywała urywki meczy Anglii z tego czempionatu. Nieodłączne migawki z Beckhamem, często pokazuje się Rooney z Gerrardem. Ogólnie szkoda czasu.
Z filmów niezwiązanych z futbolem ale mające ciekawe motywy piłkarskie na pewno należy wymienić polski Vabank, gdzie Duńczyk (W.Pyrkosz) często chadzał na mecze czy Formuła (51st State), gdzie oprócz akcji z kibicami Manchesteru finał rozgrywa się w vipowskiej loży na Anfield Road
Piłkarze jako aktorzy:
Pele – jako najsłynniejszy piłkarz i w opinii wielu najlepszy futbolista w historii najczęściej grał siebie, ale wystąpił też w wielu brazylijskich filmach http://www.filmweb.pl/o67721/Pele
Paul Breitner – w 1976 wystąpił w niemieckim … westernie Potato Fritz!
Franz Beckenbauer – wystąpił we włoskiej komedii Squadra antimafia (1978) a ponadto w kilku niemieckich telewizyjnych produkcjach
Gary Lineker – prócz siebie grał m.in. mężczyznę w restauracji w Awanturze o spadek, trenera reprezentacji Anglii a w komedii z 1999 The Nearly Complete and Utter History of Everything zagrał lorda … Gary’ego Linekera!
Zinedine Zidane – główny bohater filmu dokumentalnego o sobie Zidane – portret z XXI wieku zagrał w ostatnim filmie o Asteriksie (Asterix na olimpiadzie), gdzie wcielił się w postać Dziesiętnixa.
Stan Collymore – były gracz m.in. Notiinghamu i Liverpoolu, niespełniona gwiazdka angielskiej piłki zaliczył epizod w Nagim Instynkcie 2. Krótki epizod, ale za to pełen seksu z samą Sharon Stone!
Bernard Lama – zagrał we francuskim kryminale Old school (200), gdzie jego bohater nazywał się tak jak on sam.
Eric Cantona – piłkarz, malarz, prawdziwy człowiek renesansu zagrał w sumie w wielu filmach, nawet historycznych ( Elizabeth !!) http://www.filmweb.pl/o184941/Eric+Cantona
No i najsłynniejszy aktor wśród piłkarzy Vinnie Jones – grający od komandosa, po głupkowatego kibica (Eurotrip) po najczęściej psychopatę. http://www.imdb.com/name/nm0005068/
Osobna postać to Diego Armando Maradona – nakręcono o nim kilka filmów takich jak Santa Maradona (2001) gdzie był obiektem prawdziwego wręcz religijnego kultu, i biograficzne Maradona złoty chłopak (2006), Maradona ręka Boga (2007) oraz dokument słynnego Emira Kusturicy Maradona by Kusturica (2008). Sam dodatkowo w latach 80 i 90 ubiegłego wieku zaliczył gościnne występy w argentyńskich filmach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz