Jak co roku tygodnik Piłka Nożna klasyfikuje najzdolniejszych krajowych młodzieżowców. Ranking, pod którym podpisał się red. Kamil Sulej piszący również o drugiej lidze, jest zestawem oczywiście subiektywnym, ale jednocześnie realnie określającym sytuację polskich piłkarzy urodzonych po 1 stycznia 2015 roku.
"Oczekiwanie na szansę w ekstraklasie, regularna gra w niższej lidze lub szukanie szczęścia w zagranicznym klubie - to trzy drogi, którymi podążają polskie talenty. Każda ze ścieżek ma zwycięzców i przegranych." Tak Piłka Nożna rozpoczęła swoją klasyfikację za miniony rok i nie sposób nie zgodzić się z nią. Jedenastka talentów 2015 przedstawia się następująco:
Bartłomiej Drągowski
(1997, Jagiellonia)
Sebastian Rudol Rafał Makowski Paweł Dawidowicz Patryk Stępiński
(1995, Pogoń Szczecin) (1996, Legia) (1995, Benfica B) (1995, Wisła Płock)
Michał Nalepa Krystian Bielik
(1995, Arka Gdynia) (1998, Arsenal Londyn)
Przemysław Frankowski Karol Linetty Bartosz Kapustka
(1995, Jagiellonia) (1995, Lech) (1996, Cracovia)
Mariusz Stępiński
(1995, Wisła Kraków/Ruch)
Wśród najlepszych są nazwiska znane, które kibice kojarzyć mogą już z meczów reprezentacji A i to w perspektywie realnego występu na francuskim Euro.
Wśród 121 są najbardziej wyróżniający się młodzieżowcy, a dziennikarze nie ograniczali się co do liczby talentów na poszczególnych pozycjach. Stąd przykładowo w kategorii cofnięty pomocnik mamy aż 17 nazwisk.
Zabrakło w zestawieniu piłkarzy z Górnika Wałbrzych, którzy co prawda wiosną grali na szczeblu centralnym, ale nie posiadali w swoim składzie godnych uwagi młodzieżowców. Nie znaczy to, że zabrakło akcentów wałbrzyskim w rankingu.
Wśród środkowych obrońców na miejscu siódmym sklasyfikowany został Igor Łasicki grający w ubiegłym roku w barwach AS Gubbio Calcio oraz SS Maceratese 1922. Ciężko uznać występy na Półwyspie Apenińskim Igora za udane czy będące znaczącymi w nominacji do grona czołowych stoperów U-21. Wychowanek Górnika Gorce od blisko 4 lat terminuje w SSC Napoli skąd jest ostatnio systematycznie wypożyczany do klubów z niższych lig. Z Gubbio spadł w maju z trzeciej ligi, jesienią w Maceratese zagrał zaledwie 6 razy, w tym 4 w lidze. Wiosnę spędzi również w trzeciej lidze, ale tym razem w AC Rimini. W sumie Łasicki został sklasyfikowany głównie za mecze w kadrze, gdzie w 2015 roku pojawił się czterokrotnie... Dziennikarze Piłki Nożnej za miniony rok wyżej ocenili dyspozycję wśród środkowych obrońców:
1. Pawła Dawidowicza (debiut w kadrze A, rezerwy Benfiki), 2. Rafała Makowskiego (debiut w ekstraklasie, Lidze Europy w barwach Legii, gra w kadrze U-21, mistrz Polski juniorów AD 2015), 3.Pawła Bochniewicza (wiosną w kadrze Udinese bez meczu w I drużynie, jesień w rezerwach hiszpańskiej Granady grającej w 3.lidze, kadra U-19 i U-21), 4. Michała Helika (wyróżniający się ligowiec z Ruchu, kadra), 5. Jana Bednarka (wicemistrz Polski z juniorami i mistrz Polski /2 mecze/ z Lechem Poznań, jesienią wypożyczony do Łęcznej, kadrowicz U-19 i U-21). 6. Przemysława Szarka (Sandecja, kadrowicz U-21, który sławny został po zdemolowaniu włoskiego auta podczas październikowego meczu kadry w Italii).
O ile dla Łasickiego jest to ostatnia obecność w rankingu, to dla dwóch pozostałych graczy z wałbrzyskim rodowodem jest to być może początek drogi ku szczytowi klasyfikacji. Tak się złożyło, że zarówno Michał Bartkowiak (1997) jak i Paweł Żyra (1998), czyli wałbrzyski ekstraklasowy duet młodzieżowców, został razem sklasyfikowany wśród lewoskrzydłowych. Czy powinni być wyżej? Oto dla porównania pełen zestaw młodzieżowców wśród lewoskrzydłowych:
1. Bartosz Kapustka (1996,Cracovia) - kadra A, ekstraklasa
2. Karol Świderski (1997, Jagiellonia) - ekstraklasa, kadra U-19
3. Arkadiusz Reca (1995, Wisła Płock) - wyróżniający się w 1.lidze, debiut w U-21
4. Dariusz Formella (1995, Lech Poznań) - mistrz Polski, ekstraklasa, gra w LE
5. Robert Bartczak (1996, Legia) - mistrz Polski juniorów, uczestnik eliminacji Młodzieżowej LM
6. Przemysław Płacheta (1998, Polonia Warszawa/RB Lipsk) - kadra U-18, półfinał MPJ, debiut w 3.lidze seniorów, od jesieni w Lipsku, generalnie uchodzi za wielki talent
7.Mikołaj Kwietniewski (1999, FC Fulham) - najmłodszy w całym zestawieniu talentów, kadra U-17, zbiera świetne recenzje za grę w akademii londyńskiego klubu
8. MICHAŁ BARTKOWIAK
9. Jakub Łukowski (1996, Zawisza) - wiosną tylko w juniorach Zawiszy, jesienią w 1.lidze 17/2, awans do 1/2 Pucharu Polski, debiut w U-21
10. Karol Żmijewski (1997, Zagłębie Lubin) -kadra U-18 i U-19, jesienią debiut w ekstraklasie
11. PAWEŁ ŻYRA
12. Michał Suchanek (1996, Legia II) -mistrz Polski juniorów.
Ciekawostką jest fakt, że w nie tak odległym czasie trójka najlepszych lewoskrzydłowych rywalizowała w sparingach z wałbrzyskim Górnikiem. W lipcu'14 Reca, jeszcze jako gracz Floty Świnoujście wygrał przy Ratuszowej 1:0, rok temu w Grodzisku Wlkp. Świderski zremisował z Jagiellonia 0:0, a nie tak dawno Kapustka uległ pod Chełmcem z Cracovią 2:3.
W rankingu talentów 2015 nie brak dolnośląskich piłkarzy, choć żadnemu nie udało się wskoczyć do najlepszej jedenastki. W drużynie dublerów znaleźli się: prawy obrońca Paweł Stolarski (1996,wiosną wypożyczony do Zagłębia, dziś Lechia), lewy obrońca Kamil Dankowski (1996, Śląsk) oraz prawoskrzydłowy Tomasz Zając (1995, wiosną w Chrobrym, dziś Korona). Całe trio sklasyfikowane zostało na drugich lokatach na swoich pozycjach. A jeśli chodzi o innych młodzieżowców z regionu to wśród bramkarzy Jakub Wrąbel (1996, Śląsk) jest trzeci za Drągowskim i Kuchtą (Zabrze/GKS Katowice). Na liście prawoskrzydłowych na 11.miejscu Dominik Kościelniak (1995, Chrobry). Kolega Łasickiego z brązowej drużyny ME U-17 z 2012 Adrian Cierpka dzięki udanej grze w Miedzi nie tylko wrócił do kadry (tym razem U-21), ale Piłka Nożna umieściła go na 5.miejscu wśród cofniętych pomocników. Filip Jagiełło (1997, Zagłębie) - nr 10 wśród ofensywnych pomocników. Wreszcie napastnicy - udany rok Krzysztofa Piątka (1995, Zagłębie) zaowocował trzecią lokatą tuż za Stępińskim i Kownackim! Na 12.miejscu ewenement, czyli Krzysztof Drzazga, dla którego przepustką do rankingu były gole w czwartej i trzeciej lidze. Zapewne pozostałoby to bez echa, gdyby nie transfer do Wisły Kraków, gdzie trener Tadeusz Pawłowski porównuje jego talent do legionisty Ondreja Dudy.
Każdy ranking do oczywiście zabawa, bez realnego przełożenia na ewentualne sukcesy, zainteresowanie innych klubów. Szkoda, że wśród talentów nie ma obecnych graczy wałbrzyskiego klubu, ale kto wie, czy za 12 miesięcy w przypadku powrotu seniorów na szczebel centralny, ewentualnej dobrej gry juniorów już w Centralnej Lidze Juniorów czy też powołania wałbrzyszanina do któreś z kadr, sytuacja się nie odmieni.
Szansa że jakiś wałbrzyszanin trafi do kadry jest iluzoryczna.Jedyna opcja to Lubin gdzie wzorcowo szkoli się młodzież.Jedyny talent to był Bartkowiak który dzięki pobytom w Warszawie i Wrocławiu coś prezentował.Patrząc jak radzą sobie nasze największe młode gwiazdy to katastrofa.Bronisławski skończył w 4 lidze w rezerwach w Rakowie a Krzymiński dla dobra wałbrzyskiej piłki powinien zakończyć karierę.A co do nowej strony internetowej to jak na razie jest to strona o juniorach Górnika i kompletnie nic nie ma o 1 drużynie.Pół roku budowano stronę na której jest całkowity brak informacji bieżących.Zobaczymy jak będzie dalej ale spodziewałem się jakiejś jakości a na razie jest lipa.
OdpowiedzUsuń