wtorek, 15 maja 2012

Magia ostatniej minuty

Mecz trwa 90 minut, od pewnego czasu normą jest przedłużanie o kilka ze względu na różnego rodzaju przerwy w regulaminowym czasie gry. Stara piłkarska prawda głosi, że gra się do 90 minuty gry - co w kontekście zdobycia/straty gola w ostatniej minucie gry. Dramatyzm rośnie gdy pada gol w doliczonym czasie gry. Często wtedy powstają kontrowersje - czy były powody by przedłużyć o tyle właśnie minut mecz? Wałbrzyscy fani zapewne pamiętają horror w Nowej Soli, kiedy to po regulaminowym czasie Piotr Przerywacz strzałem z 11 metrów wprowadził Górnika PWSZ do drugiej ligi. Po awansie było kilka spotkań, w których wałbrzyszanie w ostatniej chwili zdobywali bezcenne punkty. Prawdziwy szok przeżyli torunianie, którzy w 89 minucie prowadzili 2:0 i spokojnie dopisywali sobie 3 punkty, by po kilkudziesięciu sekundach przeklinać świat na czym stoi, gdy sędzia zakończył mecz a wynik brzmiał 2:2. W miniony weekend ostatnie chwile spotkań zapamiętają na długo kibice wielu drużyn.
ANGLIA
Tutaj walka o mistrza przypominała walkę o podium w ... Polsce. Przebogaty Manchester City najpierw wypracował sobie przewagę, potem koncertowo ją roztrwonił i gdy już nikt nie stawiał na niego przysłowiowego pensa zaczął gubić punkty sąsiad z Old Trafford. Po zwycięstwie w derby Manchesteru The Citizens zaczęli kontrolować sytuację w tabeli. W ostatniej kolejce oba zespoły miały po tyle samo punktów. Manchester United grał w Sunderlandzie, a City podejmowało QPR. Rooney zrobił z kolegami co do niego należało i po 90 minutach mógł spokojnie czekać na świętowanie kolejnego tytułu. Manchester City, bowiem w tej chwili przegrywał z londyńską ekipą grającą w dodatku w "10" 1:2. Cudów w bramce Rangers dokonywał Kelly. Sędzia przedłuża mecz o 5 minut. Prawdę powiedziawszy tylko fani City wtedy wierzyli, że stanie się cud, czyli gospodarze wygrają mecz. I takowy się stał !!! Gole Dzeko w 92 i Aguero w 94 minucie wprowadziły w ekstazę niebieską połowę Manchesteru a załamały tę czerwoną.

HISZPANIA
Tamtejsza liga to nie tylko Barcelona i Real, ale i Atletico, Sevilla i wiele innych klubów, które zapadły w pamięć kibicom dzięki udanym meczom w europejskich pucharach. Odkryciem ostatniej dekady był Villareal, gdzie swego czasu błyszczał najlepszy gracz ostatniego mundialu Urugwajczyk Daniel Forlan. Obecnie najbardziej rozpoznawalnym graczem ekipy z El Madrigal jest reprezentant Hiszpanii kapitan zespołu Senna. W tym sezonie Villareal przed ostatnią kolejką zajmował bezpieczne miejsce mając za plecami zdegradowany Racing i Sporting oraz Rayo Vallecano, które miało punkt mniej. I takie status quo było do 89 minuty 38.kolejki. Wówczas Villareal traci bramkę u siebie w meczu z Atletico Madryt po strzale bohatera ostatniego finału LE - Falcao. Porażka dawała mimo wszystko utrzymanie, ale równolegle w Madrycie Rayo po strzale Tamudo zdobywa gola na wagę pozostania w ekstraklasie. Żółta łódź podwodna zatopiona.Szok w Villareal trwa do dzisiaj ...

POLSKA - 1.liga
Damian Misan bohater z Niecieczy-strzelił dopiero 3 bramkę
Zimą typowano do awansu szczecińską Pogoń i drużynę z grona Zawisza, Piast, Arka. Wszystko psuje drużyna Termaliki BrukBet Nieciecza. Pogoń okazuje się jedną z najsłabszych ekip wiosny, szybko spasowała Arka, Zawiszę obudziła z zimowego snu zmiana trenera: Kubota zluzował Szatałow.W tej chwili na faworyta nr 1 wyrósł Piast Gliwice, który większość meczy rewanżowych rozgrywa na nowo wybudowanym stadionie. W ostatniej kolejce sensacją zakończył się mecz w maleńkiej Niecieczy, która nie raz utarła nosa faworytom. Tym razem ekipa Słowaka Dusana Radolskiego walczyła z Flotą Świnoujście, którą po raz pierwszy po zwolnieniu Krzystofa Pawlaka poprowadził Ryszard Kłusek. Podobnie jak poprzednik nie widział on byłego napastnika Górnika PWSZ Wałbrzych Damiana Misana w podstawowym składzie. Misan pojawił się na murawie w 71 minucie przy stanie 2:1 dla Termaliki. W 84' pada wyrównująca bramka - wtedy z kolei na boisku pojawił wałbrzyszanin w zespole BrukBetu Dawid Kubowicz. A w doliczonym czasie błysnął Damian Misan pokonując Sebastiana Nowaka i ustalając wynik na 3:2 dla gości!!! Termalica przegrywa dopiero drugi mecz w sezonie u siebie, ale dzięki zwycięstwu sąsiada z Pomorza Zachodniego coraz realniejszy stał się awans Pogoni.

Z prawej Paweł Oleksy - najlepszy lewy obrońca 1.ligi.
Nie mniejsze emocje są na dole tabeli, gdzie w strefie spadkowej są niedawne ekstraklasowe ekipy z Bytomia i Płocka. Poloniści mogą zaliczy dwie degradacje rok po roku. Zimą sprowadzili kilku graczy z głośnymi nazwiskami (Cabaj, Hermes), lecz zamiast marszu w górę tabeli jest powolne ciułanie punktów, które pozwoliły do tej pory opuścić strefy spadkowej. W sobotę przyjechał na stadion przy ul.Olimpijskiej jej były trener - Jurij Szatałow, który swego na tym stadionie wygrywając z Cracovią doprowadził do spadku Polonii. Teraz obie drużyny były zainteresowane zwycięstwem, mimo przewagi i dobrej gry Zawiszy to bytomianie prowadzili po strzale Trytko. Sędzia doliczył 4 minuty, ale gdy ona wybiła to przy piłce byli wychodzący z kontrą goście. Arbiter nie przerywał gry i w 95 minucie były junior Górnika/Zagłębia Wałbrzych Paweł Oleksy pokonuje Marcina Cabaja wprawiając w szał radości ekipę z Bydgoszczy. Sytuacja Polonii z kolei robi się coraz bardziej dramatyczna..
Dwaj byli wałbrzyszanie końcówki swoich sobotnich meczy mogą wspominać bardzo dobrze. Zgoła odmienny nastrój ma innych były już junior wałbrzyskiego klubu. Igor Łasicki rozgrywał bowiem najważniejszy mecz w swojej krótkiej karierze. Wraz z kolegami z reprezentacji U-17 grał bowiem w półfinale mistrzostw przeciwko Niemcom.
Igor Łasicki z nr 5
Nasi zachodni sąsiedzi wygrali 1:0, a Igor w ostatnich pięciu minutach meczu dwukrotnie zobaczył żółty kartonik i przed kolegami udał się do szatni. W zgodnej opinii obserwatorów Łasicki obok Linettey'ego, Horoszkiewicza, Stępińskiego i Pogorzelca należał do najlepszych graczy kadry Dorna w słoweńskim turnieju. Wychowanek Górnika Gorce ma za sobą już debiut w Młodej Ekstraklasie Zagłębia KGHM Lubin, teraz być może częściej będzie w niej występował. Mimo tego czerwonego akcentu byl to znakomity występ w mistrzowskim turnieju młodego obrońcy. Oby to nie był ostatni medal w jego dobrze zapowiadającej się karierze.