Kto był najskuteczniejszym goalkeeperem pośród zespołów podokręgu wałbrzyskiego w sezonie 2025/26?
W 3.lidze utrzymał się Słowianin Wolibórz mający w składzie najlepszego bramkarza sezonu 2024/25 Piotra Gembarę. Wiosną rywalizował o miejsce w bramce z Mateuszem Górskim, wychowankiem Orląt Krosnowice, który później trafił nawet do akademii Ajaksu Amsterdam. Po nieudanej próbie podboju 1 i 2 ligi jesienią grał w Skrze Częstochowa, nie udało mu się wygryźć z bramki starszego o 6 lat Gembary. Słowianin w trakcie sezonu zaliczył tylko 4 ligowe mecze bez straty bramki - 1 jesienią, 3 wiosną. Za każdym razem trener Zbigniew Soczewski do gry desygnował Gembarę.
W 4.lidze podokręg wałbrzyski miał 5 przedstawicieli i w każdym z nich obsada bramki była naprawdę mocna. Lechia to nie tylko Adrian Szady, który aż 10 razy zachował czyste konto. Pod tym względem jedynie bramkarz lidera z Sułowa, Dominik Budzyński nie miał konkurencji. W Dzierżoniowie dojrzewa również talent Filipa Smolaka z rocznika 2005, który udanie prezentował się w przygodzie pucharowej. Broniąc skutecznie podczas konkursów jedenastek był jednym z głównych architektów zdobycia Puchar Polski na szczeblu podokręgu Wałbrzych oraz awansu do finału DZPN. Spadkowicz z ligi, wałbrzyski Górnik wiele zawdzięcza Filipowi Węgrzyńskiemu, który siedmiokrotnie zakończył spotkanie bez straty bramki. W Piaście Nowa Ruda 6 takich spotkań zaliczył Bartłomiej Kot, a 2 Dominik Pieróg. W AKS Strzegom dobrze bronił Rafał Kretkowski (2 czyste konta), a leczący długo kontuzje Bartłomiej Ziobro w swoim jedynym ligowym występie w Wałbrzychu nie dał się pokonać. Ząbkowicki Orzeł miał w swoich szeregach aż 3 bramkarzy, którzy zaliczyli mecze "na zero z tyłu": Szymon Brandl 4, Michał Kluba i Paweł Pukacz po 2.
Natomiast najskuteczniejszymi w swoim fachu w ligach prowadzonych przez podokręg Wałbrzych byli:
klasa okręgowa - Kacper Szczepaniuk (Bielawianka Bielawa) - 11
A klasa grupa 1 - Hubert Brudniak (Zieloni Mokrzeszów) - 7
A klasa grupa 2 - Piotr Brzęczek (Sparta Ziębice) - 12
A klasa grupa 3 - Antoni Ulrich (Nysa Kłodzko) - 11
B klasa grupa 1 - Sebastian Łuszczyk (KP Mieroszów, Gwarek Wałbrzych) - 5
B klasa grupa 2 - Wiesław Szyszka (LKS II Bystrzyca Górna) - 11
B klasa grupa 3 - Łukasz Szerszeń (Niemczanka Niemcza), Maciej Ziemba (Sparta Oleszna) - 10
B klasa grupa 4 - Paweł Lis (Zamek II Kamieniec Ząbkowicki) - 9
B klasa grupa 5 - Marcin Moneta (Łomniczanka Stara Łomnica) - 7
W tym gronie warto zauważyć dyspozycję nestora, Wiesława Szyszki z rezerw LKS Bystrzyca Górna, który liczy sobie 57 lat, a w 11 występach nie dał się pokonać o wiele młodszym rywalom.
![]() |
| Piotr Brzęczek (Sparta Ziębice) [foto: fanpage Sparty Ziębice] |
W trakcie sezonie 12 razy zachował czyste konto.
Bilans w sezonie mógłby być okazalszy, ale w ostatniej kolejce w Wałbrzychu Brzęczek zaliczył jedyny mecz w roli rezerwowego.
Bramkarz jest wychowankiem Błękitnych Niedźwiedź, skąd dołączył do Sparty w 2020 roku. Z miejsca, wówczas 19-letni goalkeeper został podstawowym zawodnikiem Ziębiczan. Ze Spartą dwukrotnie spadał z okręgówki i tyleż samo razy awansował do niej. Od kilku lat za swoją postawę jest doceniany w lokalnym środowisku. Czy dobrą formę potwierdzi w końcu w bardziej wymagającej rywalizacji na boiskach klasy okręgowej przekonamy się za kilka tygodni.
W poprzednich latach najwięcej czystych kont w trakcie całego sezonu zachowali:
W poprzednich latach najwięcej czystych kont w trakcie całego sezonu zachowali:
2022/23 - Szymon Brandl (Słowianin Wolibórz, 4.liga), Damian Jaroszewski (Piast Nowa Ruda, 4.liga) - 12 meczów bez straconej bramki,
2023/24 - Michał Wiśniowski (Grom Witków, A klasa) - 12 meczów,
2024/25 - Piotr Gembara (Słowianin Wolibórz, 4.liga) - 19 meczów.


Brak komentarzy:
Prześlij komentarz