W sezonie 2025/26 najwyżej sklasyfikowaną drużyną z podokręgu wałbrzyskiego był Słowianin Wolibórz. Drużyna, która jeszcze 6 lat temu grała w A klasie, nie była kojarzona z piłkarskimi tradycjami, wychowankami, a nawet grą w klasie okręgowej. Dzięki wsparciu sponsora, firmy transportowo - spedycyjnej Spedycja Pawbud, szybko zbudowano zespół na bazie najzdolniejszych graczy pochodzących z podokręgu Wałbrzych. Przez 4 sezony w 4.lidze zespół nie schodził poniżej drugiego miejsca, aż w końcu w czerwcu 2025 roku w Woliborzu wystrzeliły korki w szampanach. Przed sezonem zespół Zbigniewa Soczewskiego poszerzył kadrę o transfery zawodników 18-22 letnich, a zimą natomiast pożegnał najstarszych, wielce zasłużonych w przeszłości graczy (Szczepaniak, Szuba) oraz graczy, którzy wiele nie wnosili do gry. W trakcie sezonu Słowianin balansował między 11 a 14.miejscem. Na spadkowym 15.miejscu był tylko po 2.kolejce. Ostatecznie beniaminek z Woliborza zajął 11.miejsce z 3 punktami przewagi nad 14.Karkonoszami, które spadły z 3.ligi. Wśród najlepszych strzelców zespołu byli Dorian Krakowski (7 bramek), Karol Garwol (6), Adam Bońkowski, Mikołaj Łazarowicz i Wojciech Szuba (po 3 gole).
IV LIGA DOLNOŚLĄSKA
Sezon 2025/26 miał jednego faworyta, który nie zawiódł. Barycz Sułów do grona trzecioligowców dołączyła z 12-miesięcznym poślizgiem, bowiem już rok wcześniej powinna awansować. W tym sezonie zaledwie trzykrotnie po meczach nie dopisywano w Sułowie 3 punktów. Wiosną musiała się podobać gra GKS Mirków, który dopiero w końcówce sezonu złapał zadyszkę i przegrał 3 ostatnie mecze. Wiele sympatii zyskała Misja na Marsa, czyli wiosenna dyspozycja Polonii Środa Śląska. Niestety, o zachowaniu ligowego bytu przez podopiecznych Jacka Fojny zadecydował gorszy bilans dwumeczu (1:3, 1:2) z AKS Strzegom. A jak wypadły zespoły z podokręgu wałbrzyskiego? Najlepiej wypadła dzierżoniowska Lechia. Piłkarze Marcina Orłowskiego przegrali u siebie tylko 1 mecz (0:3 z Baryczą), na wyjazdach potknęli w Sułowie (0:5), Prochowicach (2:3) i Kiełczowie (2:3 z GKS). Ale najbardziej bolesny był remis w Wałbrzychu 2:2, który zadecydował, że w barażach o 3.ligę wystąpi Piast Żmigród, a nie żółto-czerwono-niebiescy. Dobry sezon zaliczył Jakub Chlipała dostrzeżony przez trenerów związkowych, udaną rundę wiosenną zaliczył Szymon Tragarz. Orzeł Ząbkowice Śląskie zajął bezpieczne 9.miejsce prezentując przez cały sezon stabilną formę. Niespodzianką była zmiana na stanowisku trenera, gdy po 14.kolejce Piotra Kupca zmienił Mariusz Blecharz. Nie odbiło się na wynikach. Najjaśniejszą postacią był 19-letni Alan Madej, strzelec 16 bramek. Wiosną otrzymał wsparcie w osobie Macieja Drzymkowskiego (7 goli). W Nowej Rudzie Grzegorz Borowy odmłodził skład Piasta, zespół poprawił końcową lokatę w porównaniu z poprzednim sezonem. Jesienią najskuteczniejszym zawodnikiem był 40-letni Arkadiusz Piech, który zimą przeszedł do średzkiej Polonii. W przekroju sezonu najwięcej goli strzelił Marcel Rewers (6), dzięki skutecznie egzekwowanym rzutom karnym. Z sezonu kibice zapewne długo będą pamiętać mecz w Głogowie, gdzie Chrobry II prowadził 2:0 do 89.minuty, a noworudzka młodzież za sprawą Patryka Iwanka i Wiktora Nowaka zdołała wywalczyć punkt. AKS Strzegom rzutem na taśmę uratował ligowy byt. Podopieczni Kamila Jasińskiego dodatkowo grali w finale PP PPN Wałbrzych, gdzie dopiero po karnych ulegli Lechii Dzierżoniów. Biorąc pod uwagę transfery przed każdą rundą to oczekiwania były większe. Na pewno majstersztykiem okazało się namówienie na grę wiosną najskuteczniejszego w rundzie jesiennej Gambijczyka Ceesaya. O wiele więcej oczekiwano od weteranów (Elton, Chajewski), zagadką pozostaje rzadkie korzystanie wiosną z usług Domaradzkiego. Dobrze z kolei rozwijał się talent młodego defensora rodem z Wałbrzycha Miłosza Ilskiego. Jednak przed następnym sezonem niezbędne są korekty, a przede wszystkim wzmocnienia w składzie. Górnik Wałbrzych jako drugi beniaminek z wałbrzyskiej klasy okręgowej zawiódł oczekiwania kibiców, wiosną grając zdecydowanie słabiej niż jesienią. Na pewno źle oszacowano potencjał kadry, która może imponowała wiekiem, ale brakowało jej doświadczenie, a przede wszystkim jakości. Najjaśniejszą postacią Olivier Łabiak, choć 19-latek wiosną dopasował się do formy kolegów i do 12 jesiennych trafień dorzucił okrągłe zero.
1. Barycz Sułów 34 95 31 2 1 127-19
2. Piast Żmigród 34 71 21 8 5 78-33
3. Lechia Dzierżoniów 34 70 20 10 4 79-45
4. Chrobry II Głogów 34 64 18 10 6 71-38
5. Błyskawica Gać 34 56 16 8 10 74-61
6. Prochowiczanka Prochowice 34 54 16 6 12 65-65
7. Górnik Złotoryja 34 53 15 8 11 68-57
8. Moto Jelcz Oława 34 51 15 6 13 55-42
9. Orzeł Ząbkowice Śląskie 34 51 14 9 11 66-56
10. GKS Mirków/Długołęka (b) 34 49 14 7 13 58-54
11. Piast Nowa Ruda 34 43 10 13 11 49-48
12. Iskra Księginice 34 37 10 7 17 62-80
13. AKS Strzegom (b) 34 34 8 10 16 39-72
14. Polonia Środa Śląska 34 34 9 7 18 41-56
15. Łużyce Lubań 34 32 9 5 20 33-66
16. Górnik Wałbrzych (b) 34 29 8 5 21 43-68
17. Twardy Świętoszów (b) 34 15 4 3 27 31-116
18. LegSad Kościelec (b) 34 16 4 4 26 26-89
LegSad Kościelec wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej.
⚽Najskuteczniejsi strzelcy: 28 - Piotr Grzelczak (Barycz Sułów), 26 - Modou Lamin Ceesay (15 LegSad Kościelec, 11 AKS Strzegom), 23 - Tomasz Wojciechowski (11 Prochowiczanka, 12 Piast Żmigród)
🧤Najskuteczniejsi bramkarze (ilość meczów z czystym kontem): 12 - Dominik Budzyński (Barycz Sułów), 10 - Adrian Szady (Lechia Dzierżoniów), 8 - Michał Piotrowski (Górnik Złotoryja)
KLASA OKRĘGOWA
Pierwszym liderem była Polonia-Stal Świdnica, która najpierw wygrała w Boguszowie-Gorcach 5:0, a po tygodniu 6:1 odprawiła rezerwy dzierżoniowskiej Lechii. W 3.kolejce podopieczni Marcina Domagały przegrali w Bielawie 1:2 i to Bielawianka objęła przodownictwo. Straciła je nadspodziewanie szybko na rzecz Świdniczan, bo sensacyjnej porażce u siebie ze Zdrojem Jedlina Zdrój. Po kolejnym niepowodzeniu w Kamieńcu Ząbkowickim wydawało się, że Bielawianka powoli wypisuje się z walki o awans. Tymczasem remisy pogrążają stopniowo Polonię-Stal, regularnie punktuje Zdrój i znów na fotel wraca zespół Pawła Słoneckiego. Kluczowymi meczami okazały się: remis na boisku outsidera z Pieszyc (1:1) oraz derby w 14.kolejce, gdy Lechia II pokonuje Bielawiankę 2:1. Świdniczanie wrócili na pierwsze miejsce, ale nie na długo. Wiosną, już bez członu Stal, Poloniści wzorem Bielawian zostawili komplet punktów w Dzierżoniowie, co wykorzystał duet Bielawianka - Zdrój. W 18.kolejce w hicie w Świdnicy pada remis 1:1, co oznacza, że na mecie sezonu w przypadku identycznej liczby punktów wyżej sklasyfikowana zostanie Bielawianka. Dwa tygodnie później, gdy Bielawianka zmiażdżyła Zdrój w Jedlinie 6:1 wydawało się, że nic nie przeszkodzi niebiesko-biało-niebieskim w marszu do 4.ligi. Tymczasem wystarczyło potknięcie w Radkowie (2:2) i przy równej wysokiej formie Polonii Świdnica, że to ci drudzy objęli przodownictwo w tabeli, którego już nie oddali do końca sezonu.
Trener Marcin Domagała w ciągu ostatnich 5 lat zalicza trzeci awans. Po dwóch promocjach z Górnikiem Wałbrzych wraca po rocznej nieobecności do 4.ligi ze świdnicką Polonią. Jak klubowy fanpage informuje w kadrze zespołu było aż 19 wychowanków klubu, a średnia wieku to zaledwie 21 lat. Szkoleniowiec pomny doświadczeń z Górnikiem wie doskonale, że w najwyższej lidze wojewódzkiej musi wystąpić zespół odpowiednio wzmocniony zawodnikami doświadczonymi.
Zdrój Jedlina Zdrój zajął 3.miejsce i jest to sukces ekipy Kamila Krzywdy. Nie potrafił dotrzymać kroki duetowi liderów. Solidny sezon zaliczyli Zjednoczeni Żarów i LKS Bystrzyca Górna. Ci pierwsi jako jedyni wiosną nie przegrali wyjazdowego spotkania. 6.miejsce Włókniarza Głuszyca należy ocenić in plus, ale ósme Zamka stanowi już nieco rozczarowanie. Więcej spodziewano się po Skałkach, gdzie udanie wprowadził się Maciej Rudnicki. Z kwartetu beniaminków połowa się utrzymała. Niewiele brakowało zespołowi z Boguszowa-Gorce, gdzie zakotwiczył 44-letni już bramkarz Damian Jaroszewski. Popularny Jogi wyróżnił się bramką zdobytą po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Kryształ z kolei cały sezon rozgrywał poza Stroniem Śląskim, wiosną nie pomógł z powodu kontuzji Mateusz Poświstajło. Cukrownik i Pogoń sezon wcześniej były wśród najsłabszych w stawce, a w tej kampanii sporo odstawały od reszty drużyn.
Po sezonie wicemistrz Bielawianka stanęła do baraży o IV ligę. Los przydzielił drugą ekipę jeleniogórskiej okręgówki Apis Jędrzychowice, który zrezygnował z rywalizacji, bowiem w przypadku awansu najprawdopodobniej nie przystąpiłby do rozgrywek czwartoligowych. W finale baraży przedstawiciel wrocławskiej okręgówki WKS Wierzbice wygrał z Bielawianką 2:1, po bramce w 89.minucie, choć do przerwy to Bielawianie po trafieniu Bartosza Maklesa prowadzili. Brak awansu podopiecznych Pawła Słoneckiego sprawił, że po roku znów na boiskach A klasy grać będzie Szczyt Boguszów-Gorce.
🏁Polonia zaliczyła serię 12 kolejnych zwycięstw w końcówce sezonu i była jedynym zespołem, który nie doznał porażki na własnym boisku. Z kolei Pogoń Pieszyce nie wygrała żadnego wyjazdowego spotkania. Oba wyżej wymienione zespoły spotkały się w ostatniej kolejce w Pieszycach, a spotkanie wygrali Świdniczanie 9:0, co stanowi najwyższy wynik w całym sezonie.
1. Polonia Świdnica (s) 30 76 24 4 2 113-26
2. Bielawianka Bielawa 30 72 23 3 4 105-33
3. Zdrój Jedlina Zdrój 30 62 19 5 6 91-57
4. Zjednoczeni Żarów 30 53 15 8 7 79-52
5. LKS Bystrzyca Górna 30 52 15 7 8 81-58
6. Włókniarz Głuszyca 30 46 13 7 10 62-53
7. Lechia II Dzierżoniów 30 43 13 4 13 70-64
8. Zamek Kamieniec Ząbkowicki 30 42 12 6 12 59-62
9. Górnik Nowe Miasto Wałbrzych 30 42 13 3 14 66-77
10. Skałki Stolec 30 41 11 8 11 60-59
11. MLKS Radków (b) 30 41 11 8 11 48-56
12. Delta Słupice (b) 30 32 9 5 16 62-93
13. Szczyt Boguszów-Gorce (b) 30 31 9 4 17 48-69
14. Kryształ Stronie Śląskie (b) 30 21 6 3 21 47-83
15. Cukrownik Pszenno 30 14 3 5 22 28-101
16. Pogoń Pieszyce 30 10 2 4 24 34-110
⚽Najskuteczniejsi strzelcy: 35 - Bartosz Chabrowski
(Zdrój Jedlina Zdrój), 27 – Krystian Worski (Górnik Nowe Miasto Wałbrzych), 26
– Kamil Szczygieł (Zjednoczeni Żarów), 23 – Mateusz Mojka (Polonia Świdnica)
🧤Najskuteczniejsi bramkarze (ilość meczów z czystym kontem): 11 - Kacper Szczepaniuk (Bielawianka), 9 - Wojciech Telicki (Włókniarz Głuszyca), 8 - Kiryl Kotau (Polonia Świdnica)
A KLASA - spadki i awanse
Wyciąg z regulaminu rozgrywek na sezon 2025/26:
awans do klasy okręgowej uzyskują automatycznie mistrzowie poszczególnych grup klas A. Drużyny, które zajmą 2. miejsce oraz 3. miejsce z najlepszym współczynnikiem punktowym jeden klub w końcowych tabelach poszczególnych grup klasy A rozegrają mecze barażowe o udział w rozgrywkach klasy okręgowej w następnym sezonie. Do odpowiednich klas B spadają drużyny, które zajmą odpowiednio 15. miejsce i dalsze w grupie. Większa liczba spadających zespołów zależna będzie od ilości drużyn, które spadną z wyższych lig i wyników meczów barażowych, tak aby po awansach do klasy okręgowej oraz ich uzupełnienia poprzez awans mistrzów klas B oraz spadkach z klasy okręgowej grupy liczyły 16 zespołów.
Ostatecznie decyzje dotyczące spadków i awansów zapadną po końcowych za sezon 2025/2026 komunikatach DZPN.
A KLASA GRUPA 1
Runda jesienna stanowiła pasjonującą walkę trzech ekip. MKS Szczawno Zdrój, który przejął trenerski debiutant Jan Rytko i miał do dyspozycji kilku nowych zawodników z przeszłością w Górniku Wałbrzych. Zieloni Mokrzeszów, do których wrócił z... MKS grający trener Błażej Gromniak, a także marząca o awansie po rozczarowującym sezonie (13.miejsce) w roku jubileuszu Victoria Świebodzice. Wiosną w Świebodzicach szybko zapomniano o myślach o grze w okręgówce - zespół przegrał aż 10 z 15 ligowych spotkań w 2026 roku. Wyrównaną walkę o 1.miejsce w lidze wygrali Zieloni, którzy dwukrotnie ograli MKS (2:1, 3:2). Grający trener Gromniak okazał się najlepszym snajperem ligi i jest to już drugi awans wywalczony z Zielonymi. Wiosną nie sposób było nie zauważyć ambitnej postawy Iskry Witków Śląski. Zaledwie 5 punktów po jesieni i przedostatnia lokata nie zniechęciła do objęcia zespołu przez Macieja Jaworskiego, który jesienią prowadził czwartoligowego Górnika Wałbrzych. Iskra ambitnie grała, w rewanżach zdobywając 23 punkty. Duet beniaminków niewiele wniósł do rywalizacji - rezerwy Górnika z jednej strony zaliczyły dwukrotnie dwucyfrówkę (13:2 z Iskrą Witków Śląski i 10:0 z Zagłębiem Wałbrzych), mocno postawiły się Zielonym (wygrana 3:2 i porażka 1:2 po golu w doliczonym czasie gry), a z drugiej aż 13 porażek. Nysa z kolei utrzymanie zawdzięcza kilku słabszym drużynom. Outsiderem było Zagłębie Wałbrzych, które nie potrafiło wygrać ani jednego spotkania na własnym boisku.
☆MKS Szczawno Zdrój jako wicemistrz A klasy przystąpił do baraży o miejsce w klasie okręgowej. W półfinale w Piławie Górnej podopieczni Jana Rytko wygrali 1:0 po złotej bramce Wiktora Smoczyka. W finale na własnym boisku Mineralni pewnie pokonali Burzę Dzikowiec 4:0 (2:0) po golach Szymona Pawełka 2, Kacpra Niemczyka i Wiktora Smoczyka.
🏁Zieloni Mokrzeszów wygrali komplet 15 domowych spotkań, ostatnim zespołem z takim wyczynem była Karolina Jaworzyna Śląska (2023/24). Duet snajperów z Gromu Witków Smutek-Śmietana zdobył łącznie 78 goli, aż 10 zespołów, z którymi rywalizowali łącznie nie zaliczyło tylu trafień. Król strzelców Błażej Gromniak zanotował serię 22 kolejnych spotkań z co najmniej 1 zdobytą bramką. Najwięcej bramek w jednym meczu - 5 zdobyli: Błażej Gromniak (Zieloni Mokrzeszów) w meczu z AKS II Strzegom (6:1) oraz Jeremi Guzy (Górnik II Wałbrzych) w meczu z Iskrą (13:2).
1. Zieloni Mokrzeszów 30 76 24 4 2 104-36
2. MKS Szczawno Zdrój 30 73 23 4 3 111-38
3. Grom Witków 30 59 18 5 7 114-56
4. KS Walim 30 51 15 6 9 83-54
5. Unia Jaroszów 30 48 15 3 12 69-74
6. Victoria Świebodzice 30 47 15 2 13 87-73
7. Błękitni Słotwina 30 46 14 4 12 69-68
8. Górnik II Wałbrzych (b) 30 45 14 3 13 94-65
9. KS Stanowice 30 39 11 6 13 49-62
10. Sudety Dziećmorowice 30 38 11 5 14 65-78
11. AKS II Strzegom 30 35 11 2 17 69-102
12. Płomień Makowice 30 34 9 7 14 54-63
13. Nysa Kłaczyna (b) 30 34 10 4 16 52-75
14. Iskra Witków Śląski 30 28 8 4 18 49-94
15. Zjednoczeni II Żarów 30 27 7 6 17 60-83
16. Zagłębie Wałbrzych 30 6 1 3 26 34-142
⚽Najskuteczniejsi strzelcy: 41- Błażej Gromniak (Zieloni Mokrzeszów), 40 - Jakub Smutek (Grom Witków), 38 - Mateusz Śmietana (Grom Witków)
🧤Najskuteczniejsi bramkarze (ilość meczów z czystym kontem): 7 - Hubert Brudniak (Zieloni Mokrzeszów), 5 - Gracjan Felusiak (KS Stanowice), Mateusz Kamieniecki (Płomień Makowice), Mateusz Piech (Unia Jaroszów)
A KLASA GRUPA 2
Faworytem rozgrywek była Sparta Ziębice, która poprzedni sezon zakończyła na 2.miejscu i awans do okręgówki przegrała w barażu z Włókniarzem Głuszyca (1:2). 1.kolejka przyniosła jednak porażkę wyjazdową z Piławianką 2:4. Prowadzeni przez Rafała Kucharka piłkarze z Piławy Górnej rozpoczęli z niesamowitym impetem - 7 pierwszych meczów i 7 wygranych. Do końca rundy zespół jednak zanotował 3 remisy i jak się okazało można nie przegrać meczu w rundzie i nie zostać liderem. A to dlatego, że Sparta po porażce w pierwszym meczu zanotowała serię 14 kolejnych zwycięstw! Premiera rundy wiosennej przyniosła rewanż Sparta-Piławianka. Po golach Arkadiusza Ziółkowskiego, Melisa Shaveddinova i Damiana Osieckiego gospodarze wygrali 3:1 powiększając przewagę do 6 punktów. Mimo, że za 3 tygodnie przyszła sensacja kraksa 1:7 w Ząbkowicach z Orłem II to Ziębiczanie w cuglach wygrali rywalizację w grupie 2.
Największy progres w porównaniu z poprzednim sezonem zanotowali Zieloni Łagiewniki. 11.drużyna sezonu 2024/25 w minionym doznała tylko 4 porażek nie doznając, podobnie jak Sparta i Piławianka, domowej porażki. Oczywiście zasługa udanych przedsezonowych transferów. Odkryciem jesieni był 19-letni Wiktor Kamiński, który jesienią strzelił 21 bramek i trafił do WKS Wierzbice, z którym wywalczył promocję do 4.ligi. Pozyskany z Orła Ząbkowice Śląskie Dawid Kuriata strzelił aż 30 bramek.
Na uwagę zasługuje fakt, że kwartet beniaminków spokojnie się utrzymał. Wyraźnie od stawki odstawał LKS Gilów, spada również LKS Roztocznik. Więcej spodziewano się po LKS Marcinowice, najbardziej międzynarodowej drużynie w całym podokręgu wałbrzyskim.
☆Piławianka Piława Górna poprzedni sezon zakończyła na 8.miejscu. W tym grała bardzo dobrze uznając wyższość jedynie ziębickiej Sparty. Drugie miejsce dało przepustkę do baraży o okręgówkę. Marzenia o powrocie na ten szczebel po 3 sezonach nieobecności skończyły się jednak po domowym meczu z MKS Szczawno Zdrój (0:1).
🏁Sparta Ziębice zaliczyła serię 17 kolejnych zwycięstw. 22:1 Sparty z LKS Gilów to najwyższy wynik na poziomie A klasy od 14 listopada 2010 roku i wygranej Lechii II Dzierżoniów nad Błękitnymi Owiesno 20:0. Jak tu nie wierzyć w pechową "13" - w 13.kolejce Czarni Wałbrzych grali w Sieniawce wyjazdowy mecz z Zielonymi Łagiewniki przegrywając 0:13. W bramce występował Kamil Mrozowski, którego pięciokrotnie pokonywał Wiktor Kamiński i Michał Kruk. Grzegorz Robak (Sparta Ziębice) zaliczył passę 8 kolejnych meczów ze zdobytą bramką. Aż 30 zawodników rezerw Orła Ząbkowice Śląskie wpisało się na listę strzelców. Mocnym kandydatem do rollercoastera sezonu jest zapewne mecz 1.kolejki Ślęży Ciepłowody z LKS Dobrocin: 3:0→3:2→5:2→5:5 (do 87.minuty)→7:5!.
1. Sparta Ziębice 30 80 26 2 2 144-26
2. Piławianka Piława Górna 30 71 22 5 3 104-32
3. Zieloni Łagiewniki 30 68 21 5 4 114-44
4. Kłos Lutomia 30 56 17 5 8 91-54
5. Ślęża Ciepłowody 30 56 17 5 8 77-48
6. Orzeł II Ząbkowice Śląskie (b) 30 50 15 5 10 108-59
7. Sudety Kątki (b) 30 46 13 7 10 60-62
8. Silesia Żarów (b) 30 41 13 2 15 86-77
9. Polonia Ząbkowice Śląskie (b) 30 37 10 7 13 47-57
10. STEP Tąpadła/Wiry 30 33 9 6 15 51-60
11. Czarni Wałbrzych 30 33 10 3 17 54-106
12. LKS Dobrocin 30 32 9 5 16 61-109
13. Piast Jaźwina 30 26 7 5 18 39-82
14. LKS Marcinowice 30 24 6 6 18 37-72
15. LKS Roztocznik 30 23 6 5 19 47-95
16. LKS Gilów 30 7 2 1 27 30-167
⚽Najskuteczniejsi strzelcy: 34 - Kamil Olejarnik (Ślęża Ciepłowody), 30 – Dawid
Kuriata (Zieloni Łagiewniki), 26 – Grzegorz Robak (Sparta Ziębice), 25 – Michał
Sienicki (Piławianka Piława Górna), 24 – Marcel Grudziński (Czarni Wałbrzych),
Jarosław Jagła (Silesia Żarów)
🧤Najskuteczniejsi bramkarze (ilość meczów z czystym kontem): 12 - Piotr Brzęczek (Sparta Ziębice), 9 - Michał Łuczak (Piławianka Piława Górna), 7 - Szymon Stec (Kłos Lutomia), Marcin Wolan (Polonia Ząbkowice Śląskie)
A KLASA GRUPA 3
W sezonie 24/25 awans z grupy 3 wywalczyły dwie ekipy: MLKS Radków i Kryształ Stronie Śląskie po barażu. Drugą lokatę gorszym bilansem dwumeczu przegrał Trojan, który obok spadkowicza z Bystrzycy Kłodzkiej i Nysy Kłodzko uchodził za kandydata do miejsca nr 1. Nysa Kłodzko narzuciła takie tempo, że pierwsze punkty straciła dopiero w 13.kolejce. W Krosnowicach Orlęta zremisowały 3:3. W 27.kolejce Kłodzczanie po raz drugi w sezonie nie kończą meczu zwycięstwem, jednocześnie doznając jedynej porażki w sezonie - 1:3 w wyjazdowym meczu z Włókniarzem Kudowa Zdrój. Drugie miejsce przypadło Orlętom z Krosnowic. Grający trener Kamil Matusik miał do dyspozycji najgroźniejsze tridente Kotliny Kłodzkiej - Kamil Dawiec-Jarosław Drobek-Łukasz Gargała. Już kilka sezonów wstecz w barwach Iskry Jaszkowa Dolna strzelali hurtowo bramki, a w sezonie 25/26 zdobyli łącznie 89 goli! Trzecią siłą 3.gurpy była Burza Dzikowiec prowadzona przez legendarnego trenera Karola Ulatowskiego. Niestety, nagła śmierć szkoleniowca nie pozostała bez wpływu na końcowe rozstrzygnięcia drużyny z Dzikowca.
Porównując wyniki z poprzedniego sezonu to zdecydowana liczba drużyn zmieniła swoje końcowe lokaty zaledwie o jedno miejsce. Najbardziej znaczący progres stał się udziałem Nysy prowadzonej przez Krzysztofa Konowalczyka - z 10 na 1.miejsce. Zamek i Tarnovia wyraźnie nie pasowały do A-klasowego towarzystwa
☆Z grupy 3 aż dwa zespoły rywalizowały w barażach o klasę okręgową. Orlęta Krosnowice na własnym boisku podejmowały Burzę Dzikowiec, z którą w sezonie miały korzystny bilans (4:0, 1:1). Do 75.minuty miejscowi prowadzili 2:0 po dublecie najskuteczniejszego snajpera ligi Gargały. Dawid Salbierz w 80' i Piotr Pasek w 86' wyrównali niespodziewanie stan meczu, który zakończył się remisem. W konkursie jedenastek (2:1 dla zespołu z Dzikowca) bohaterem okazał się bramkarz Burzy Sebastian Banach, który broni 3 rzuty karne. Burza, niestety, bez śp. Karola Ulatowskiego w finale baraży nie miała wiele do powiedzenia w finale w Szczawnie Zdrój ulegając MKS 0:4.
🏁175 straconych bramek w sezonie wałbrzyskiej A klasy przez Tarnovię to najgorszy rezultat od sezonu 2017/18, gdy GLKS Kamiennik w 24 meczach miał straconych 179 bramek (w tym 3 walkowery). Tarnovia przegrała wszystkie 15 spotkań wiosennych, a 5 ostatnich notując dwucyfrowe porażki. Meczem sezonu śmiało można nazwać pojedynek z 6.kolejki Trojan - Nysa. 0-2→2:2 do przerwy→2:3, a po minucie już remis 3:3→83' 3:4→89'4:4→4:5 w 90+4. Łukasz Gargała zaliczył serię 11 kolejnych meczów z co najmniej 1 zdobytą bramką. Mecz pomiędzy ostatnią a przedostatnią drużyną zwykle nie wzbudza wielu emocji, a tymczasem w 27.kolejce w Tarnowie padł indywidualny rekord strzelecki. Zamek Trzebieszowice rozgromił miejscową Tarnovię 14:0, a połowę goli zdobył Kamil Porębski.
1. Nysa Kłodzko 30 85 28 1 1 137-29
2. Orlęta Krosnowice 30 77 25 2 3 154-40
3. Burza Dzikowiec 30 69 22 3 5 91-37
4. Trojan Lądek Zdrój 30 61 19 4 7 120-57
5. Śnieżnik Domaszków 30 57 18 3 9 82-62
6. ATS Wojbórz 30 49 15 4 11 72-52
7. Włókniarz Kudowa Zdrój 30 47 15 2 13 79-63
8. Polonia Bystrzyca Kłodzka (s) 30 45 13 6 11 66-55
9. Zjednoczeni Ścinawka Średnia 30 41 12 5 13 69-81
10. Unia Bardo 30 40 13 1 16 59-60
11. Sparta Stary Waliszów (b) 30 33 10 3 17 51-90
12. Pogoń Duszniki Zdrój 30 27 8 3 19 67-94
13. KS Polanica Zdrój 30 27 7 6 17 47-88
14. Iskra Jaszkowa Dolna 30 21 7 0 23 39-117
15. Zamek Trzebieszowice (b) 30 12 3 3 24 54-112
16. Tarnovia Tarnów (k. Kłodzka) 30 5 1 2 27 25-175
⚽Najskuteczniejsi strzelcy: 52 - Łukasz Gargała (Orlęta Krosnowice), 34 –
Mateusz Gnojnicki (Włókniarz Kudowa Zdrój), 30 – Kamil Dawiec (Orlęta
Krosnowice), 29 – Tomasz Kubies (Nysa Kłodzko)
🧤Najskuteczniejsi bramkarze (ilość meczów z czystym kontem): 11 - Antoni Ulrich (Nysa Kłodzko), 9 - Sebastian Banach (Burza Dzikowiec), Paweł Horka (Orlęta Krosnowice), 8 - Mateusz Dębowski (Unia Bardo)
B KLASA - spadki i awanse
Wyciąg z regulaminu rozgrywek na sezon 2025/26:
awans do klasy A uzyskują mistrzowie poszczególnych grup klas B oraz w przypadku mniejszej ilości mistrzów w celu uzupełnienia A klasy może awansować wicemistrz lub wicemistrzowie z najwyższą średnią, obliczoną z liczby zdobytych punktów do rozegranych meczów.
Ostatecznie decyzje dotyczące spadków i awansów zapadną po końcowych za sezon 2025/2026 komunikatach DZPN.
B KLASA GRUPA 1
Walka o prymat w grupie wałbrzyskiej trwała pomiędzy Gwarkiem a Podgórzem i zakończyła się sukcesem reaktywowanego zespołu z ulicy Jagiellońskiej. Młodzież wsparta powrotami doświadczonych zawodników zaowocowała awansem, ale trudno wyrokować, czy w takim składzie personalnym uda się skutecznie nawiązać walkę w A klasie. Udanie zadebiutowały rezerwy Szczytu i Nysy.
🏁6 bramek zdobył Alan Szpingier w meczu Gwarek-Nysa II Kłaczyna 21:0. Po 5 bramek w 1 meczu zdobyli Paweł Lubczyński (Huragan Olszany), Kamil Mocydlarz (Podgórze Wałbrzych), Andrzej Buczyk (Sokół Kostrza) i aż trzykrotnie Piotr Kałoń (Unia Bogaczowice).
1. Gwarek Wałbrzych (b) 20 54 18 0 2 117-31
2. Podgórze Wałbrzych 20 49 16 1 3 101-37
3. KP Mieroszów 20 45 15 0 5 85-30
4. Unia Bogaczowice 20 34 11 1 8 85-47
5. Szczyt II Boguszów-Gorce (b) 20 29 9 2 9 40-61
6. Huragan Olszany 20 24 7 3 10 70-71
7. Sokół Kostrza 20 23 7 2 11 51-71
8. Nysa II Kłaczyna (b) 20 20 5 5 10 30-81
9. Granit Roztoka 20 16 5 1 14 36-70
10. Zagłębie II Wałbrzych 20 13 3 4 13 38-104
11. Płomień Dobromierz 20 13 4 1 15 32-82
⚽Najskuteczniejsi strzelcy: 31- Paweł Lubczyński (Huragan Olszany), 29 – Alan
Szpingier (Gwarek Wałbrzych), 27 – Kamil Mocydlarz (Podgórze Wałbrzych)
🧤Najskuteczniejsi bramkarze (ilość meczów z czystym kontem): 5 - Sebastian Łuszczyk (3 KP Mieroszów, 2 Gwarek Wałbrzych), 4 - Damian Michno (KP Mieroszów), 3 - Wiktor Jędrasiak (Huragan Olszany), Kajetan Kociuba (Nysa II Kłaczyna), Rafał Koszyka (Podgórze Wałbrzych), Dariusz Krynicki (Unia Bogaczowice)
B KLASA GRUPA 2
Rezerwy LKS Bystrzyca Górna rozpoczęły sezon od domowej porażki z trzecim zespołem Zjednoczonych Żarów (0:2), ale później już tylko wygrywali notując remis w Kalnie (1:1). Więcej spodziewano się po Venus Nowice, które nie tak dawno tak grała w okręgówce, a w 2024 pechowo spadła z A klasy. Z zerowym kontem kończą sezon piłkarze z Pastuchowa. Stracili 203 bramki, średnio ~8/mecz, a mimo to, żadnego meczu nie oddali walkowerem, za co zasługują na szacunek.
🏁19 kolejnych spotkań z kompletem punktów - taką serię zaliczył mistrz grupy z Bystrzycy Górnej. 21 zawodników rezerw LKS zdobywało bramki dla mistrza. 7 bramek strzelili w jednym meczu Matteo Berzin (LKS Gola Świdnicka) w meczu ze Spartą Przełom Pastuchów 17:0 i Damian Roman (Venus Nowice) w meczu LKS Gola Świdnica - Venus 4:7.
1. LKS II Bystrzyca Górna 26 73 24 1 1 152-20
2. Błyskawica Kalno 26 58 19 1 6 83-35
3. Tęcza Bolesławice 26 58 19 1 6 104-59
4. Zjednoczeni III Żarów 26 55 18 1 7 86-46
5. Wierzbianka Wierzbna 26 46 15 1 10 88-58
6. LKS Gola Świdnicka 26 46 15 1 10 82-72
7. LKS Piotrowice Świdnickie 26 43 14 1 11 79-48
8. Venus Nowice 26 40 13 1 12 77-71
9. LKS Wiśniowa 26 29 9 2 15 68-85
10. Orzeł Witoszów 26 26 8 2 16 65-94
11. Gryf Burkatów 26 25 8 1 17 48-74
12. Grom Panków 26 21 6 3 17 34-79
13. Błękitni Komorów 26 17 5 2 19 39-80
14. Sparta Przełom Pastuchów 26 0 0 0 26 19-203
⚽Najskuteczniejsi strzelcy: 32- Artur Somala (LKS II Bystrzyca Górna), 29 – Yevhen Verheles (LKS II Bystrzyca
Górna), 27 – Damian Roman (Venus Nowice)
🧤Najskuteczniejsi bramkarze (ilość meczów z czystym kontem): 11 - Wiesław Szyszka (LKS II Bystrzyca Górna), 5 - Mateusz Woźny (Błyskawica Kalno), 4 - Mateusz Górski (Tęcza Bolesławice)
B KLASA GRUPA 3
Bardzo ciekawie zapowiadała się rywalizacja w grupie 3. Aspiracji nie ukrywano w Piławie Dolnej. Po wycofaniu się z klasy okręgowej w B klasie wystartowała Victoria Tuszyn, której raczej nie interesuje gra na ósmym poziomie rozgrywek. Wreszcie reaktywowano futbol na poziomie seniorów w Niemczy. Niemczanka oparła zespół na byłych juniorach dzierżoniowskiej Lechii (Tomkiewicz, Kijkowski, Moczerad, Fabian, Bejda, Namysło), z Gilowa ściągnięto braci Żlobickich i na efekty nie trzeba było długo czekać. Rewelacją sezonu można nazwać Spartę Oleszna, do tej pory ligowego średniaka, który finiszował na podium. Oprócz najlepszego strzelca Radosława Ksiązkiewicza warto wymienić nazwiska Pawła Jędrzejczyka, Bartłomieja Kozdrowskiego czy Krzysztofa Lecha. To właśnie Sparta rozdała karty w końcówce sezonu wygrywając z Niemczanką 3:2 pozbawiając ją szans na 1.miejsce.
🏁247 zawodników do rozgrywek B klasy zgłosiła Henrykowianka Henryków. Niemczanka i Sparta Oleszna zakończyły sezon bez domowej porażki.
1. Orzeł Piława Dolna 24 56 18 2 4 77-26
2. Niemczanka Niemcza (b) 24 55 17 4 3 96-19
3. Sparta Oleszna 24 54 16 6 2 103-20
4. Błękitni Owiesno 24 50 15 5 4 60-28
5. Czarni Sieniawka 24 43 13 4 7 59-36
6. Victoria Tuszyn (s) 24 36 11 3 10 53-50
7. Wieża Rudnica 24 34 10 4 10 49-44
8. Cukrownik II Pszenno 24 31 9 4 11 33-39
9. Boxmet Piskorzów 24 31 9 4 11 46-47
10. Koliber Uciechów (b) 24 20 6 2 16 26-62
11. Płomień Sokolniki 24 19 4 7 13 32-87
12. Henrykowianka Henryków 24 8 2 2 20 20-126
13. Przedborowianka Przedborowa 24 6 1 3 20 22-92
⚽Najskuteczniejsi strzelcy: 29 - Radosław Książkiewicz (Sparta Oleszna), 24 – Mariusz Kucharek (Orzeł Piława
Dolna), 22 – Piotr Tomkiewicz (Niemczanka Niemcza)
🧤Najskuteczniejsi bramkarze (ilość meczów z czystym kontem): 10 - Łukasz Szerszeń (Niemczanka Niemcza), Maciej Ziemba (Sparta Oleszna), 9 - Mateusz Życiński (Orzeł Piława Dolna), 6 - Yurii Holodnyi (Błękitni Owiesno)
B KLASA GRUPA 4
Victoria Dębowiec wycofała się tuż przed rozpoczęciem rozgrywek. Faworytem były rezerwy kamienieckiego Zamka i nie zawiodły swoich kibiców. Rok wcześniej zespół musiał uznać wyższość ząbkowickiego duetu Orzeł II - Polonia, a teraz praktycznie jednego godnego siebie rywala. Perła Płonica wygrała oba spotkania, ale w międzyczasie potraciła punkty w 4 meczach. Na nic zdał się wiosenny pościg, w którym zespół wygrał 9 z 10 meczów i zremisował jedynie z Orlętami II. Motorem napędzającym zwycięstwa Perły był duet Radosław Kędzierski - Stanisław Kozioł, który zdobył blisko połowę (29) bramek. Więcej spodziewano się po spadkowiczu z Brzeźnicy.
🏁Piasek Potworów przegrał wszystkie swoje wyjazdowe mecze. 6 bramek w jednym meczu zdobyli Marcin Sowa w spotkaniu Inter Ożary - Piasek 10:2, Jakub Jaśko w meczu Piasek - Czarni Braszowice 0:14, a także dwukrotnie Dawid Chamerski (Spartakus) w obu meczach z Piaskiem (10:2, 10:0).
1. Zamek II Kamieniec Ząbkowicki 20 54 18 0 2 122-9
2. Perła Płonica 20 49 16 1 3 65-29
3. Spartakus Byczeń 20 40 13 1 6 77-35
4. Cis Brzeźnica (s) 20 36 11 3 6 67-38
5. Inter Ożary 20 32 10 2 8 58-43
6. Błękitni Niedźwiedź 20 29 9 2 9 47-40
7. Orlęta II Krosnowice (b) 20 27 8 3 9 36-72
8. Czarni Braszowice 20 25 8 1 11 47-49
9. Znicz Lubnów 20 20 6 2 12 45-77
10. Sokół Starczów 20 6 2 0 18 30-86
11. Piasek Potworów 20 4 1 1 18 19-135
⚽Najskuteczniejsi strzelcy: 40- Krystian Burczak (Zamek II Kamieniec Ząbkowicki), 25 – Dariusz Mieszkalski
(Zamek II Kamieniec Ząbkowicki), 24 – Bogdan Dechnik (Znicz Lubnów), Mateusz
Juszczyk (Cis Brzeźnica)
🧤Najskuteczniejsi bramkarze (ilość meczów z czystym kontem): 9 - Paweł Lis (Zamek II Kamieniec Ząbkowicki), 5 - Daniel Prymak (Spartakus Byczeń), Wojciech Słonina (Perła Płonica),4 - Oskar Magnowski (Zamek II Kamieniec Ząbkowicki)
B KLASA GRUPA 5
Śnieżnik II Domaszków wycofał się po 2.kolejce (0:7 w Bierkowicach i 0:9 u siebie z Kryształem II). Rywalizacja w grupie 5 była bardzo ciekawa. Jesień należała do rezerw Kryształu (11-0-1) i Sudetów (10-0-2). Wiosna należała do Odrodzenia. Na półmetku siódma drużyna, a w 2026 roku drużyna Krzysztofa Wiśniewskiego wygrała 10 z 11 meczów przegrywając jedynie w Tłumaczowie. Oparta na byłych zawodnikach MLKS Radków i KS Polanica Zdrój była rewelacją sezonu, a pierwszoplanową postacią był wyżej wymieniony supersnajper Wiśnia. W grupie były aż 3 zespoły, które sezon wcześniej spędziły w A klasie, ale tylko drużyna z Międzylesia odgrywała poważną rolę. O tym, że powrót Sudetów trzeba odłożyć o co najmniej o rok przesądziła runda wiosenna, w której połowę drużyna zakończyła zwycięstwami, a drugą połowę porażkami. Kluczem Kryształu II do wygrania ligi był komplet domowych zwycięstw.
🏁Zrzeszeni Niwa ostatni raz w 2021 zakończyli sezon wyżej niż przedostatnia lokata. Piłkarze z Niwy zaliczyli dramatyczną rundę jesienną - 0 punktów! Krzysztof Wiśniewski zdobywał bramki w 16 z 24 spotkań ligowych notując serię 12 kolejnych spotkań z co najmniej 1 zdobytą bramką.
1. Kryształ II Stronie Śląskie 24 52 17 1 6 90-49
2. Odrodzenie Szalejów Dolny (b) 24 49 16 1 7 79-59
3. Sudety Międzylesie (s) 24 48 16 0 8 95-54
4. LKS Bierkowice 24 47 15 2 7 75-49
5. Łomniczanka Stara Łomnica (s) 24 42 13 3 8 64-46
6. Zamek Gorzanów (s) 24 42 13 3 8 74-49
7. Hutnik Szczytna 24 38 12 2 10 72-45
8. Granica Tłumaczów 24 35 11 2 11 74-67
9. KS Ludwikowice 24 31 10 1 13 58-72
10. Czermna Kudowa Zdrój 24 31 9 4 11 48-51
11. Lechia Ołdrzychowice (b) 24 20 5 5 14 33-56
12. LKS Wambierzyce 24 14 4 2 18 29-99
13. Zrzeszeni Niwa 24 6 2 0 22 23-118
⚽Najskuteczniejsi strzelcy: 37- Krzysztof Wiśniewski (Odrodzenie Szalejów Dolny), 23 – Szymon Juraszek
(Sudety Międzylesie), Patryk Okrzos (Granica Tłumaczów), 22 – Wojciech Lizak
(Hutnik Szczytna), Jakub Mastalerz (LKS Bierkowice), Paweł Orawiec (KS
Ludwikowice), Marcin Pusz (Zamek Gorzanów)
🧤Najskuteczniejsi bramkarze (ilość meczów z czystym kontem): 7 - Marcin Moneta (Łomniczanka Stara Łomnica), 5 - Łukasz Tumiłowicz (Hutnik Szczytna), 4 - Dawid Biały (Granica Tłumaczów), Paweł Majka (Kryształ II Stronie Śląskie).

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz