sobota, 2 lutego 2019

Galant, Warzycha, Pyrdoł, czyli jak to było z wałbrzyskimi zimowymi transferami

Hitem transferowym stycznia było na pewno przejście Krzysztofa Piątka do AC Milan. Mimo, że w styczniu polskie kluby zakontraktowały już wielu zawodników, to krajowe okienko transferowe otworzyło się pierwszego lutego. Zimowe okienka transferowe nie są tak emocjonujące w Polsce, jak letnie. W Wałbrzychu również najważniejsze transfery przeprowadzane były z reguły po zakończeniu sezonu, a nie rundy jesiennej. Jakie najbardziej znaczące postaci trafiali pod Chełmiec przed rundą wiosenną?
Zagłębie Wałbrzych lata świetności przeżywało na przełomie lat 60 i 70-tych ubiegłego stulecia. Największy sukces, czyli trzecie miejsce zielono-czarni osiągnęli w sezonie 1970/71. Przed rundą wiosenną zespół Antoniego Brzeżańczyka zasilił kwartet zawodników: Zbigniew Augustyniak (Stal Chocianów), Jerzy Odsterczyl (Garbarnia Kraków), Jan Nowak (Śląsk Wrocław) i Andrzej Głuch (Fablok Chrzanów). Pierwszych trzech szybko wywalczyło sobie miejsce w podstawowej jedenastce, gole Nowaka i Odsterczyla dały zwycięstwo w ostatniej kolejce z Ruchem Chorzów (2:0) co oznaczało brązowe medale MP. Z kolei debiut Głucha nastąpił dopiero w pucharowym meczu z UT Arad, a w lidze debiutował dopiero w 10.kolejce sezonu 71/72. Powrócił do Chrzanowa latem 1973 roku po rozegraniu 19 ligowych meczów. Śp. już Jerzy Odsterczyl grał w Thorezie do końca sezonu 1975/76 a w 1.lidze zaliczył okrągłe 50 meczów i 12 goli, Jan Nowak w kadrze I zespołu był do końca rundy jesiennej sezonu 1976/77, Zbigniew Augustyniak, również już nieżyjący, trafił w Pucharze UEFA, po sezonie 71/72 przeszedł do Miedzi Legnica, by po kilku miesiącach wrócić do ... Wałbrzycha, ale już do Górnika Wałbrzych, z którym spadł z 2.ligi, powrócił do niej i był bliski awansu do 1.ligi w 1978. Później grał jeszcze z powodzeniem m.in. w Krysztale Stronie Śląskie.
Zimowy nabytek Zagłębia z 1973 Marian Galant
trafił później do reprezentacji Polski.
[foto:lks1998.com]
Dwa lata później, zimą 1973 na Ratuszową trafiło kilku zawodników, którzy zapisali w historii Zagłębia i nie tylko. 23-letni Ryszard Martyniuk to najskuteczniejszy strzelec w historii Sparty Ziębice, w Zagłębiu już w trzecim swoim występie wpisał się na listę strzelców. W ciągu 2 sezonów w 1.lidze zdobył jednak tylko 3 gole w 23 meczach, a karierę przerwała kontuzja w 1974 roku. 18-letni Marian Galant przyszedł z BKS Bolesławiec. Wychowanek GKS Węgliniec w ciągu 3 lat gry w Thorezie zagrał w 71 meczach (17 goli), zadebiutował w reprezentacji Polski juniorów, w spadkowym sezonie 73/74 19-latek był najskuteczniejszym i najbardziej wyróżniającym się zawodnikiem wałbrzyszan. Po nieudanej walce o powrót do 1.ligi latem'75 odchodzi do ŁKS Łódź, gdzie w latach 75-83 rozegrał blisko dwieście ligowych spotkań. Galant, który w Łodzi został defensorem, może pochwalić się 1 występem w kadrze A, 2 w reprezentacji olimpijskiej, 8 w młodzieżowej i 16 w repr. juniorów. Później był trenerem w ŁKS, Starcie, Włókniarzu Łódź oraz Górniku Łęczyca. O 2 lata starszy od Galanta Wiesław Walczak, wyłowiony z Olszy Olszyna, choć wg Przeglądu Sportowego z Chojnika Cieplice.  Wbrew krążącej opinii Walczak na ligowy debiut doczekał się dopiero jesienią sezonu 74/75 już w 2.lidze za trenera Józefa Forejta. Wieloletni defensor Thoreza zapracował swoją grą na zastrzeżenie numeru 3, zakończył przygodę z grą latem 1987, gdy wygrał 3.ligę z Zagłębiem i powrócił do 2.ligi. Później pracował z juniorami Zagłębia, a także z seniorami. Oprócz ekipy z Ratuszowej trenował m.in.Łużyce Lubań i MKS Szczawno Zdrój. Przed wiosną 1974, gdy Zagłębie miało ratować się przed spadkiem, do zespołu Józefa Forejta dołączyli - obrońca Sprotavii Szprotawa Ryszard Chaberek i bramkarz Ryszard Madeja ze Śląska Wrocław. Chaberek w 1.lidze zagrał 13 razy, wyróżniając się ...samobójczym golem w przegranym meczu z Szombierkami. W 2.lidze 27 razy pojawił się w ciągu sezonu 74/75. Później grał w Chrobrym Głogów, Motorze Lublin i ponownie w Chrobrym. Zmarł w 2007 roku. Madeja miał zastąpić legendarnego Mariana Szeję, debiutował w trzeciej kolejce wiosennej, gdy rywali nie potrafili zatrzymać ani Zdzisław Kostrzewa, ani Jan Matysek. Wystąpił 4 razy, ale aż trzykrotnie zachował czyste konto, pokonany został jedynie w swoim występie nr 3 (0:2 w Zabrzu). Podobnie jak Chaberek, Madeja Wałbrzych opuścił po sezonie 75/76 (łącznie 10 drugoligowych występów), gdy przeniósł się do Polonii Świdnica.
Wałbrzych do pierwszoligowych występów musiał czekać od 1974 do 1983 roku. W międzyczasie do najciekawszych zimowych zmian barw klubowych należałoby wymienić:
1975/76 Waldemar Rowiński z Victorii Baryt Boguszów do Zagłębia
1976/77 Jan Janiec z Unii Złoty Stok do Zagłębia, Marian Kowalski i Gerard Śpiewak z Bielawianki do Górnika
1978/79 Stanisław Paździor powrót z USA do Górnika
1979/80 Sławomir Majewski z Pogoni Szczecin do Górnika
1980/81 Tadeusz Bzunek z PKS Odra Wrocław do Zagłębia, Leszek i Ryszard Spaczyńscy ze Zjednoczonych Żarów do Górnika
1982/83 Mirosław Rusiecki z Gwardii Szczytno do Górnika, Sylwester Wandzel z Włókniarza Kudowa do Zagłębia.
Źródło - program Górnika Wałbrzych
Sezon 1983/84 historyczny dla Górnika, który jesienią okazał się najlepszą drużyną w Polsce. Pod Chełmcem zaczęto przebąkiwać o europejskich pucharach, a po letnich udanych transferach Ciołka, Stelmasiaka, Gawryszewskiego czy Łukaszewskiego spodziewano się, że działacze z Nowego Miasta sprowadzą kolejne głośne nazwisko. Niemałym rozczarowaniem były więc nazwiska Zenona Przybysza i Jacka Drapińskiego, którzy zostali dostrzeżeni w Wielimiu Szczecinek. Obaj nie tylko nie doprowadzili biało-niebieskich do pucharów, ale trudno określić ich jako kluczowymi zawodnikami zespołu. Przybysz co prawda grał w Górniku aż do jesieni'89 kompletując 106 meczów i 3 gole w 1.lidze oraz 3 w drugiej, po czym wrócił w rodzinne strony, Drapiński z kolei po rozegraniu 13 spotkań w 1984 roku na ligowych boiskach pojawiał się już poza Wałbrzychem - w Starcie Łódź, GKS Bełchatów, Stali Stalowa Wola, Ślęzie Wrocław, czy Petrochemii Płock. Nowym graczem został również 18-letni wówczas Józef Trojak, którego, niestety, pożegnaliśmy 5 lat temu.
Przed wiosną 1985 kadrę Górnika uzupełnił bramkarz Gerard Marszałek. 22-letni bramkarz pozyskany z BKS Stal Bielsko-Biała musiał początkowo pogodzić się z rolą zmiennika niezniszczalnego Ryszarda Walusiaka. Ligowy debiut zanotował dopiero po 2 latach, w marcu'86 wygrywając rywalizację z Ziębą i Grzywaczem. Przez 3,5 sezonu zaliczył równą liczbę 50 pierwszoligowych występów zapracowując na bardzo dobrą opinię, w zgodnej opinii najlepszego zawodnika ostatniego sezonu Górnika w 1.lidze. Po spadku odszedł do GKS Jastrzębie, a potem grał w BKS Stali, Sokole Zabrzeg oraz zespole bielskich oldbojów.
Zimą sezonu 85/86 przeprowadzono bodaj najbardziej wartościowe transfery podczas gry Górnika w ekstraklasie. Z niższych klas wyłowiono bowiem dwie futbolowe perełki. Z Warty Sieradz przybył Robert Warzycha, wychowanek Budowlanych Działoszyn, dopiero w przedostatniej kolejce tego sezonu zadebiutował w meczu z Ruchem Chorzów, by w następnym eksplodować formą: 30 meczów, 5 goli, debiut w reprezentacji olimpijskiej. A potem był transfer do Górnika Zabrze (mistrzostwo Polski), gra w europejskich pucharach, reprezentacji Polski (47A/7 goli), transfer do Evertonu, puchar Węgier z Honvedem i wylot do USA, gdzie zapisał się w historii Columbus Crew w roli zawodnika (krajowy puchar), jak i trenera. Kilka lat temu wrócił do Zabrza, gdzie pełnił rolę dyrektora sportowego i trenera I drużyny. Z kolei rok młodszy od niego Małachowski przyszedł, podobnie jak Przybysz i Drapiński, z Wielimia Szczecinek i debiutował wcześniej od Warzychy w pierwszoligowym Górniku, bo już w marcowym meczu z Motorem w Lublinie (3:2). Barw biało-niebieskich bronił od wiosny'86 do jesieni'91 w 165 spotkaniach (80/3 w 1.lidze i  85/8 w tym 3 z rzutów wolnych w 2.lidze). Później wrócił do Wielkopolski, gdzie zaliczył awanse do 1.ligi z Wartą Poznań i Amiką Wronki. We wronieckim zespole, gdzie pełnił rolę kapitana zespołu, zaliczył 118 mecze, strzelił 4 gole, a przede wszystkim dwukrotnie zdobył Puchar Polski. Potem grał jeszcze m.in. w Dyskobolii i KP Konin.
Wiosną'87 nie było nowych twarzy w porównaniu z rundą jesienną. Rok później Henryk Kempny dokooptował do zespołu trójkę młodych zawodników, których najzagorzalsi kibice niezbyt dziś kojarzą. Adam Wróbel (20 lat Zjednoczeni Żarów - 8 meczów, później grał m.in. w Świebodzicach i Żarowie), Sławomir Bącal (20 lat - 20 minut w meczu z Pogonią, potem grał w zespołach okręgu jeleniogórskiego), Jarosław Musiał (19 lat - Ostrovia, w Górniku do jesieni 1991 5/2 gole, wrócił później do Ostrowa Wielkopolskiego).
Krzysztof Lakus
[foto:walbrzyszek.com]
30 lat temu Ryszard Mordak przygotowywał Górnika do walki o utrzymanie statusu pierwszoligowca. Z kadry I zespołu zniknęły nazwiska Spaczyńskiego, Trojaka, Dębskiego, a sięgnięto po raz kolejny po niedoświadczonych zawodników. Z Victorii Wałbrzych przybyli Krzysztof Lakus i Mieczysław Stepień. Ten pierwszy, popularny Laki, na najwyższym szczeblu zawiódł jeśli chodzi o skuteczność (0 goli w 10 meczach), na niższych szczeblach szło mu lepiej, choć z czasem poprzez drugą linię zakotwiczył w defensywie. Oprócz gry w Śląsku, Lechii Dzierżoniów, Kuźni Jawor, Prochowiczance, Włókniarzu Głuszyca, Piaście Nowa Ruda czy Białym Orle Mieroszów, JAKO JEDYNY WAŁBRZYSZANIN MOŻE POCHWALIĆ SIĘ GRĄ W WAŁBRZYSKICH ZESPOŁACH NA SZEŚCIU KOLEJNYCH SZCZEBLACH ROZGRYWEK - 1.Górnik, 2.Górnik, Zagłębie, KP. 3.Victoria, Górnik, 4.5.6.Górnik/Zagłębie. Z kolei Mieczysława Stępnia pożegnaliśmy niespełna dwa lata temu, grał w ekstraklasowym Górniku w 9 meczach, po spadku grał w 2.lidze (22 mecze i 1 gol), by wyjechać w 1990 roku do Francji. Nie sprawdził znaleziony w Olimpii Grudziądz Tomasz Frelek (2 mecze w 1.lidze i 29/1 gol w 2.lidze), który wrócił w 1991 na północ kraju. Z Jezioraka Iława kupiono Dariusza Radomskiego, który miał zdobywać bramki, ale w 1.lidze w 12 spotkaniach nie trafił ani razu, po spadku trener Mirosław Jabłoński wymyślił mu pozycję prawego obrońcy, gdzie nieźle sobie radził (65 meczów/1 gol)- grał do końca 1991 roku. Po dłuższej przerwie sięgnięto po zawodnika Piasta Nowa Ruda. Gdy spodziewano się zawodnika pokroju Świerczyńskiego, czy Marchewki, to na Nowe Miasto trafił Tomasz Warzocha, który w 5 występach oprócz irytowania niczym się nie wyróżnił.
Po degradacji Górnika kibice wałbrzyscy czekają na grę na najwyższym szczeblu ligowym. W międzyczasie pod Chełmcem oglądaliśmy naprawdę ciekawych piłkarzy, a to subiektywne zestawienie najciekawszych zimowych transferów przeprowadzonych w tych ostatnich trzech dekadach:
1990 - Bogdan Łopatyński (Kryształ Stronie Śląskie - Zagłębie)
1991 - Mieczysław Gwiżdż (Olimpia Kamienna Góra - Zagłębie)
1992 - Robert Bubnowicz, Krzysztof Lakus, Grzegorz Gruszka (Górnik Wałbrzych - Zagłębie Wałbrzych)
Zdzisław Pyrdoł dwukrotnie trafiał
na Ratuszową przed rundą
wiosenną [foto:rti24.pl]
1996 - Marek Siemiątkowski, Ireneusz Adamski (Śląsk Wrocław - KP Wałbrzych)
1997 - Paweł Murawski (Ravia Rawicz - KP), Dariusz Zawalniak (Moto Jelcz Oława - KP)
1998 - Janusz Jelonkowski (Nysa Kłodzko - Górnik Wałbrzych), Rafał Tragarz (Polonia Świdnica - Górnik), Emil Nowakowski (AS Matera - Górnik), Rafał Klajnszmit (Śląsk Wrocław - Górnik)
2001 - Zdzisław Pyrdoł (Skalnik Czarny Bór - Górnik/Zagłębie Wałbrzych), Krzysztof Radziemski (Miedź Legnica - Górnik/Zagłębie)
2003 - Sławomir Radziemski (B71 Sandur - Górnik/Zagłębie), Robert Cyrta (Bielawianka - Górnik/Zagłębie)
2005 - Robert Borkowski (Woskar Szklarska Poręba- Górnik/Zagłębie), Zdzisław Pyrdoł (Olimpia Kamienna Góra- Górnik/Zagłębie), Piotr Broszkowski (Odra Opole- Górnik/Zagłębie), Robert Kubowicz (Kotwica Kołobrzeg- Górnik/Zagłębie)
2006 - Łukasz Bębeniec (Czarni Wałbrzych - Górnik/Zagłębie)
2007- Marcin Masiel (Olimpia Kamienna Góra- Górnik/Zagłębie)
2008 - Rafał Majka (Górnik Polkowice - Górnik PWSZ Wałbrzych), Maciej Udod (FK Nachod - Górnik PWSZ Wałbrzych)
2009 - Wojciech Ciołek (MKS Szczawno Zdrój - Górnik)
2010 - Damian Misan (Cracovia - Górnik), Daniel Zinke (FK Nachod- Górnik)
2011- Michał Zawadzki (Warta Poznań - Górnik), Roman Maciejak (Piast Gliwice - Górnik)
2012 - Marcin Orłowski (Miedź Legnica - Górnik)
2013 - Michał Oświęcimka (Okocimski Brzesko - Górnik)
2014 - Kamil Śmiałowski (Lechia Dzierżoniów - Górnik)
2015 - Kamil Czapla (Lech Poznań - Górnik), Łeonid Musin (FSK Dolgoprudnyi-Górnik), Krystian Stolarczyk (GKS Bełchatów - Górnik), Seweryn Derbisz (Ruch Chorzów - Górnik), Damian Lenkiewicz (Miedź Legnica - Górnik), Rafał Figiel (Chrobry Głogów - Górnik)
2016 - Mateusz Krawiec (Grom Wolsztyn - Górnik)
2017 - Dominik Bronisławski (Raków Częstochowa - Górnik), Kamil Sadowski (Victoria Świebodzice - Górnik)
2018 - Mateusz Wroczyński (Górnik Nowe Miasto Wałbrzych - Górnik Wałbrzych), Kamil Drąg (Karolina Jaworzyna Śląska - Górnik), Dawid Marut (Górnik Boguszów Gorce - Górnik).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz