Tygodnik Piłka Nożna kontynuuje podsumowania pierwszej i drugiej ligi. W bieżącym tygodniu na tapetę trafili młodzieżowcy na tych dwóch szczeblach rozgrywkowych. Przypomnijmy, że w pierwszej i drugiej lidze jest obowiązek gry co najmniej jednego (w 1.lidze) lub dwóch (w 2.lidze) gracza urodzonego 1 stycznia 1993 lub później. Piszący o zachodniej grupie trzeciego frontu Emil Kopański zaczyna podsumowanie dygresją: "Po przeanalizowaniu sytuacji we wszystkich klubach nasuwa się konkluzja - im niżej w tabeli, tym gorzej z młodymi zawodnikami". Idąc tym tropem w prowadzącym dolnośląskim duecie sytuacja wśród graczy rocznika 1993 i młodszych jest najlepsza. Aby na pewno? Chrobry Głogów może pochwalić się Bartoszem Machajem (1993), który wybrany został do Jedenastki Jesieni - wyróżnia się więc wśród starszego towarzystwa. Dowodem tego jest nominacja do wyboru najlepszego pomocnika drugiej ligi organizowanego przez Polski Związek Piłkarzy, a nominowany został głosami innych zawodników ligi i jest jedynym młodzieżowcem w tym gronie.Drugim podstawowym młodzieżowcem lidera jest wypożyczony z Podbeskidzia Mateusz Janeczko (1994), który w Bielsku-Białej zadebiutował już w T-Mobile Ekstraklasie, a w drugiej lidze do dwóch goli dodał kilka asyst i jeszcze więcej udanych meczów. Oprócz nich grali w głogowskim zespole Piotr Niewieściuk (1993, obrońca 11 meczów), Łukasz Kuczer (1996, pomocnik 10 meczów 1 gol), Maksymilian Michalski (1993, pomocnik 1 mecz), Michał Bednarski (1996, napastnik 2 mecze - niecałe 2 kwadranse gry), Daniel Ciechański (1995, napastnik wypożyczony ze stołecznej Polonii, 10 meczów i 1 gol).
A w wałbrzyskim Górniku? Podstawowymi młodzieżowcami byli Sławomir Orzech i Wojciech Szuba, choć w przeciwieństwie do choćby Chrobrego zdarzały się mecze, gdzie trener desygnował do gry w wyjściowej jedenastce większą liczbę graczy U-21. Bilans Orziego, który trafił na reprezentacyjne konsultacje, to 17 meczy, aż 3 gole. Występów byłoby więcej, gdyby nie pauza za kartki, a ich Sławek zobaczył w tym sezonie 7 żółtych (w tym 2 w meczu z Zagłębiem). Wojciech Szuba (1993) - 17 meczów i 6 żółtych kartek (w tym 2 w meczu z MKS Kluczbork). Rolę jokera przewidziano dla Michała Bartkowiaka (1997) - 13 meczów i 2 gole - 4 razy wybiegał w wyjściowym składzie, potem stracił miejsce w składzie przez powołania na kadrę i kontuzję. Mimo to wciąż jest uznawany za jedną z największych gwiazd zespołu i jedną z największych nadziei całej ligi. Maciej Jaworski dał szansę ligowego debiutu Mateuszowi Krzymińskiemu (1995), który zaliczył 9 meczów, 4 razy wybiegał w podstawowym składzie. Grał jako defensywny pomocnik, ale również na boku obrony. Odkryciem na miarę Bartkowiaka nie okazał się póki co jego rówieśnik Damian Migalski. 4 mecze (łącznie nieco ponad 40 minut) to cały dorobek Damiana, który zaliczył za to kilka spektakularnych występów w Dolnośląskiej Lidze Juniorów. Młodzieżowcami nr 6 i 7 byli bramkarz Patryk Janiczak i pomocnik Kamil Misiak, którzy pojawili się w ogóle na boisku. Janiczak był żelaznym rezerwowym szansą na debiut w lidze może być jedynie nieszczęście, które może spotkać Damiana Jaroszewskiego - kontuzja, kartki. Misiak (1996) grywał głównie w juniorach, a kilkakrotnie usiadł na ławce w drugiej lidze. Maciej Jaworski dał mu szansę wiosną i "szału nie było". Czas jednak pracuje na korzyść Kamila.
A tak wygląda zestawienie najlepszych młodzieżowców ligi:
Prowadzący w lidze duet ma po dwóch przedstawicieli w tym zestawieniu. A co z innymi wybrańcami? W bramce Amadeusz Skrzyniarz (1994 MKS Kluczbork), który wypożyczony jest z Zagłębia Lubin i doskonale znany zwłaszcza Patrykowi Janiczakowi, z którym wygrywał rywalizację w juniorach. Z pamięci zapewne chciałby Amadeusz wyrzucić spotkanie 16.kolejki z Calisią (1:2), gdzie w Kluczborku po jego błędach kaliszanie cieszyli się z pierwszego wyjazdowego zwycięstwa. Ciekawostką jest fakt, że Polski Związek Piłkarski nominował do nagrody najlepszego bramkarza 2.ligi gr.zach. jego rywala Mateusza Abramowicza, który co prawda wiosną 9 razy zaliczył czyste konto, ale jesienią zagrał tylko w jednym meczu (0:3 w Częstochowie). Kto mógłby być zmiennikiem Skrzyniarza w kadrze U-21 2.ligi grupy zachodniej? Paweł Beser (1993) z poznańskiej Warty. W Wielkopolsce widać lubią stawiać na młodych bramkarzy (B.Pawłowski 1994-Ostrovia, K.Szymański 1993- Jarota). Najskuteczniejszym wśród drugoligowych bramkarzy jest również młodzieżowiec - Patryk Sochacki (1993, Ruch) pokonał swego vis a vis w spotkaniu Zdzichy-Bytovia.
W tercecie defensywnym obok Sławomira Orzecha znalazło się miejsce dla Adriana Wróblewskiego (1993 Bytovia) i Przemysława Szymińskiego (1994 Rozwój). Ten drugi jest synem Marka -byłego ligowca (GKS Katowice, Ruch Radzionków) i na swoim koncie ma brązowy medal MP juniorów młodszych w 2011, gdzie grał w zespole z Arkadiuszem Milikiem. W tej drużynie grali m.in. Wojciech Król i Adam Żak - obaj nie potrafią ustabilizować formy na odpowiednim poziomie, Król zaliczył już grę w Górniku Zabrze i GKS Tychy, ale najlepiej prezentuje się w Rozwoju, gdzie o młodzieżowców raczej nie mają co się martwić. Z kolei Wróblewski już w ub.sezonie był podstawowym graczem solidnej Bytovii. Trójka w obronie to wynik posuchy młodzieżowców w tej formacji. Na uwagę moim skromnym zdaniem zasługują jeszcze Arkadiusz Jasitczak (1993 Błękitni), Adrian Żmija (1993 KS Polkowice, syn byłego bramkarza m.in. Górnika Wałbrzych, Polonii Bytom czy Ruchu Radzionków Grzegorza), Grzegorz Skrzypczak (1993 Odra Opole).
W pomocy Piłka Nożna widzi aż kwintet młodzieżowców. Dwaj Nowakowie to wyróżniający się gracze całej ligi - Bartosz (1993) z Polonii był bodaj najciekawszym graczem bytomian dorzucając 6 ligowych trafień, a Błażej (1993) z Warty wybrany został przez tygodnik do Drużyny Dublerów rundy jesiennej. Maciej Stefanowicz (1993, Bytovia) debiutował w 2.lidze w ...Wałbrzychu jesienią 2010 w barwach Polonii Słubice. W Gryfem Wejherowo wywalczył awans do 2.ligi i był podstawowym graczem w ubiegłym sezonie, by jesienią kontynuować dobrą grę już pod wodzą Pawła Janasa w Bytowie. Wśród pomocników Piłka Nożna najwięcej słów poświęciła Maciejowi Kowalskiemu-Haberkowi (1994, Ostrovia), który wg tygodnika jest zdecydowanie najlepszym graczem beniaminka i jeśli utrzyma wiosną dyspozycję zapewne szybko powróci do drużyny z Lubina skąd został wypożyczony. W Zagłębiu zaliczył już debiut w ekstraklasie, a w juniorach/Młodej Ekstraklasie grywał m.in. ze Skrzyniarzem, Łasickim, Janiczakiem czy Boneckim na którego ostatnio stawia Orest Lenczyk. O duecie Machaj - Janeczko z Głogowa już było. Wśród graczy z dalszego kręgu dorzuciłby takie nazwiska jak: Bartłomiej Poczobut (1993 Błękitni), Mateusz Krawiec (1993 Odra Opole), Robert Brzęczek (1995 Raków).
Na szpicy Piłka Nożna obok Janeczki widzi Michała Bartkowiaka, który "jest najmłodszym strzelcem gola w tym sezonie w drugiej lidze. Wiosną powinien dostawać jeszcze więcej szans, a wtedy jego talent powinien wręcz eksplodować. Trzymamy kciuki". Wśród napastników króluje nieco starsi gracze. Przysłowiowe pięć minut w tej rundzie wśród młodzieżowców miał Hubert Tylec (1994 Zagłębie), który dwukrotnie z rzędu wpisał się na listę strzelców usuwając tym samym nieco w cień pozyskanych młodzieżowców z Legii Warszawa. W ataku być może eksploduje talent Norberta Neumanna (1994 Błękitni), który z Chemikiem Police sięgnął po tytuł MPJ młodszych w 2011, w Szczecinie zaliczył debiut w T-Mobile Ekstraklasie, a w drugiej lidze póki co przegrywa rywalizację z rok starszym Wojciechem Fadeckim, z którym grał również w Policach. Do nadspodziewanie dobrej gry Rozwoju małą cegiełkę dorzucił Adam Żak (1994 i 3 gole).
Wiosna zweryfikuje zapewne kilka nazwisk, być może odkryciami zostaną całkowicie nowe nazwiska. Sami zawodnicy, zwłaszcza z rocznika 1993 muszą mieć świadomość, że to ostatni rok w roli młodzieżowców, w kolejnym nie będzie bonusu wiekowego, trzeba będzie powalczyć o miejsce w składzie ze starszymi kolegami, a tutaj o wiele trudniej o czym wielu się przekonało - choćby Dominik Radziemski z Górnika czy Paweł Tabaczyński (jesienią w Chrobrym Głogów 8 meczów bez gola, a w ub.sezonie 14 bramek w Rypinie i Calisii).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz