niedziela, 15 grudnia 2024

Górnicza jesień w okręgówce

W bieżącym stuleciu Wałbrzych miał łącznie 5  reprezentantów w klasie okręgowej. Czarni (Akropol) Wałbrzych do 2006/07, Górnik/Zagłębie II Wałbrzych w sezonie 2006/07 i wycofanie się po rundzie jesiennej 07/08), Juventur Wałbrzych 2009-11,  Górnik/Zagłębie (później Górnik) Wałbrzych w sezonach 2003/04, 2021/22, 2023/24, Górnik Nowe Miasto Wałbrzych w sezonie 2022/23.  Do derbów doszło w sezonach:
2003/04 - Górnik/Zagłębie - Akropol 1:0, 4:0
2006/07 - Górnik/Zagłębie II - Czarni 5:0, 3:1.
W bieżącym sezonie po raz trzeci w XXI wieku doszło do derbowych pojedynków w okręgówce. W ramach 6.kolejki Górnik Wałbrzych na płycie bocznej obiektu Aqua Zdrój ograł Górnika Nowe Miasto aż 6:0.
Derby Wałbrzycha przy sztucznym świetle. Na płycie bez trybun, na bocznej płycie - nie takiej oprawy oczekiwaliby kibice.
[foto: walbrzych.naszemiasto.pl]
Oba Górniki do nowego sezonu podeszli po rozczarowującym sezonie 2023/24. Górnik Adriana Mrowca zajął dopiero 5.miejsce w okręgówce, a Górnik Nowe Miasto spadł z 4.ligi. 
Jak przebiegała runda jesienna?
GÓRNIK WAŁBRZYCH
🔁TRANSFERY - runda wiosenna'24 była niezwykle udana w wykonaniu biało-niebieskich. 13 wygranych przy dwóch przegranych musiała dać sporo nadziei na udane wejście w nowy sezon. W klubie odrobiono lekcje i poczyniono niezbędne wzmocnienia. Zespół opuścił kluczowy pomocnik Konrad Korba (Błyskawica Gać, 4.liga), dodatkowo urazy wykluczyły z rundy jesiennej Mateusza Sobiesierskiego i Marcina Kobylańskiego. W trakcie rundy kontuzje nie oszczędziły kolejnych graczy. Tłuścik, Zioła, Aldeir, Vishnitskyi nie mogli być jesienią przez cały czas do dyspozycji trenera. Od niepamiętnych czasów zespół wzmocnili zawodnicy nie będący wychowankami Górnika, którzy wracali po grze w innych klubach. Z Dzierżoniowa trafiła trójka zawodników mających za sobą debiut w 4.lidze, ale obecnie nie mających większych szans na grę na tym poziomie. Jak czas pokazał, był to dobry ruch dla obu stron. Górnik zyskał solidne wzmocnienia w napadzie i drugiej linii. 21-letni Dominik Jagielski strzelił 17 goli i trudno sobie wyobrazić jak funkcjonowałby zespół po kontuzjach Sobisierskiego i Tłuścika, komu przypadłaby rola egzekutora. Rok młodszy Michał Rzońca może nie był tak błyskotliwy jak Korba, ale dołożył w rundzie aż 11 goli. Umiejętnie regulował tempo gry, dobrze prezentował się w destrukcji. Dawid Ziółkowski z kolei grał najmniej ze wspomnianej trójki. Jego trener widział w roli defensywnego pomocnika, co nie przeszkodziło mu zdobyć 3 bramki. Martin Rewers zabezpieczał z Oskarem Nowakiem skrzydła Górnika. 17-latek wyróżniał się szybkością, choć często w jego grze towarzyszył chaos, proste błędy. Czas działa jednak na jego korzyść i zdobyte doświadczenie będzie procentować. Nową twarzą był również 32-letni już Bartosz Nesterów, operujący głównie lewą nogą. Dobra forma w B-klasowych rezerwach spowodowała, że trener Mrowiec sięgnął po niego dając mu szansę gry w okręgówce w końcówce rundy. Takiej drogi nie przeszli choćby Meksykanin Valencia Rodriguez, Juc czy Zając, którzy dołączyli do Górnika, ale koszulkę meczową założyli jedynie w B klasie.
👍LISTOPAD - cztery mecze, tyleż wygranych, 28 zdobytych goli - to musi robić wrażenie. Za kadencji Adriana Mrowca dopiero ostatnie mecze mogły usatysfakcjonować kibiców pod względem skuteczności. Już w ubiegłym sezonie Górnik rozgrywał mecze, gdzie sporą przewagę w polu, a nie potrafił stworzyć odpowiedniej liczby sytuacji strzeleckich, wykorzystać dziecinne błędy defensywy rywala. Tym razem bezwzględnie Jagielski, Rzońca i spółka dobijali kolejnych rywali, dwukrotnie osiągając dwucyfrowe zwycięstwa
👎KRYZYS W ŚRODKU RUNDY. Na przełomie września i października Górnik gościł w Wałbrzychu najgroźniejszych rywali. Niestety, nie od dziś wiadomo, że gra na Stadionie 1000-lecia nie jest sprzymierzeńcem ekipy Mrowca. Górnik w tym okresie rozegrał 4 domowe mecze, nie licząc derbowego z GNM to w trzech pozostałych sięgnął po zaledwie punkcik co może mieć niebagatelne znaczenie w końcowym rozrachunku. Porażki z Zamkiem, Zdrojem i remis z AKS wałbrzyszanie muszą nadrobić w wiosennych rewanżach.

Wyniki w rundzie jesiennej

1.kolejka w LKS Bystrzyca Górna         3:1 (2:0) N.Zioła, D.Jagielski, O.Nowak
2.kolejka d Cukrownik Pszenno         4:1 (1:0) M.Rzońca 2, S.Vishnitskyi, D.Jagielski
4.kolejka d Pogoń Pieszyce                   4:0 (2:0) O.Nowak, J.Rytko karny, D.Jagielski, M.Rzońca
5.kolejka w Lechia II Dzierżoniów             3:0 (1:0) M.Rzońca, O.Nowak 2
7.kolejka d Zamek Kamieniec Ząbkowicki    1:2 (1:1) D.Ziółkowski
8.kolejka d Zdrój Jedlina Zdrój         0:2 (0:0)
6.kolejka d Górnik Nowe Miasto Wałbrzych 6:0 (3:0) M.Rewers, S.Vishnitskyi, P.Krawczyk karny, O.Nowak, A.Raczyński 2
9.kolejka w Zjednoczeni Żarów         3:3 (0:2) J.Rytko, S.Vishnitskyi, E.Migacz
10.kolejka d AKS Strzegom                 2:2 (1:1) D.Jagielski, M.Rzońca
3.kolejka w Włókniarz Głuszyca         3:1 (1:0) D.Jagielski, M.Rzońca 2
11.kolejka w Karolina Jaworzyna Śląska        3:2 (1:2) D.Jagielski, D.Michalak, J.Rytko
12.kolejka d Unia Złoty Stok                 3:0 walkower - goście nie przyjechali na mecz
13.kolejka w Skałki Stolec                 10:2 (2:2) D.Jagielski 2, M.Rzońca, O.Nowak, D.Michalak, P.Krawczyk, J.Rytko 2, D.Janik 2 
14.kolejka w Victoria Tuszyn                 5:1 (4:0) P.Krawczyk, D.Jagielski 2, M.Rewers, M.Rzońca
15.kolejka d Polonia Bystrzyca Kłodzka     10:0 (2:0) D.Jagielski 5, D.Ziółkowski 2, M.Rzońca 2, S.Vishnitskyi
16.kolejka d LKS Bystrzyca Górna             3:0 (2:0) D.Jagielski 2, D.Michalak

Łącznie w rozegranych 15 meczach wystąpiło 25 zawodników:
15 - Jagielski, Michalak, Nowak, Rewers, Rzońca, Ziiatdinov, 14 - Krawczyk, 13 - Ziółkowski, 12 - Rytko, 11 - Janik, Migacz, 9 - Bartoszak, Kubiak, 8 - Tłuścik, Vishnitskyi, 7 - Zioła, 6 - Aldeir, Krzyżaniak, Raczyński, 4 - Domek, Nesterów, 3 - Rogaczewski, 1 - Hurkot, Kocoń, Wiejacki.
Strzelcy 63 bramek: 
17 - Jagielski, 11 - Rzońca, 6 - Nowak, 5 - Rytko, 4 - Vishnitskyi, 3 - Krawczyk, Michalak, Ziółkowski, 2 - Janik, Raczyński, Rewers, 1 - Migacz, Zioła + 3 gole za walkower z Unią Złoty Stok.
⚽Oskar Hurkot był najwszechstronniejszym zawodnikiem Górnika. 15-latek w sierpniu zagrał jedyny w tym sezonie mecz w klasie okręgowej, w rezerwach w klasie B pojawił się pięciokrotnie, a ponadto grał w drużynie juniorów starszych rywalizującej w III lidze okręgowej.
GÓRNIK NOWE MIASTO WAŁBRZYCH
🔁TRANSFERY - po grze w 4.lidze kilku zawodników GNM znalazło nowego pracodawcę. Choć ciężko stwierdzić, że są kluczowymi zawodnikami nowych zespołów. Najwięcej grał Sebastian Jabłonowski w outsiderze 4.ligi Bielawiance będąc podstawowym graczem. Sebastian Francus (Chrobry II Głogów) pojawił się 14 razy na boisku, ale tylko tylko dwukrotnie w pełnym wymiarze czasowym. W Polonii-Stal Świdnica Olaf Dąbrowski 6 meczów i niecałe 150 minut gry, a Alex Szymski 11 meczów. W klasie okręgowej kolonię wałbrzyską w Jedlinie Zdrój powiększyli Filip Fonfara (13 meczów) i Sebastian Misiułajtys (10/1 gol). Grę w A klasie wybrali Igor Sadowy (Szczyt), Szymon Stefański, Antoni Warchał (MKS), Jakub Kostko, Arkadiusz Puzdrowski, Jakub Janiszewski (Zagłębie). To wszystko jeśli chodzi o ubytki. Uwzględniając politykę klubu może nieco dziwić, że wśród nowych twarzy znalazł się 30-letni Michał Dębski (Podgórze Wałbrzych). Oprócz niego trafili nastolatkowie Filip Michałowski (bramkarz Górnika Wałbrzych z rocznika 2007) i dwa lata młodszy Karol Steczko. 
W porównaniu z letnimi zmianami kadrowymi wszystkich zespołów wałbrzyskiej klasy okręgowej GNM przystąpił do sezonu najbardziej osłabiony.
źródło: fanpage GNM
👍OLIVIER ŁABIAK. Jesienią mówiąc Górnik Nowe Miasto myślisz Olivier Łabiak. 17-letni kapitan zespołu był motorem napędowym zespołu, najskuteczniejszym zawodnikiem zespołu, zdobywcą 19 bramek, choć niektóre źródła wzorując się na protokole meczowym ŁNP przypisuje mu tylko 18 trafień okradając go z hat-tricka w ostatniej kolejce.
Łabiak to jeden z najlepszych specjalistów w lidze od rzutów wolnych, dwukrotnie z rzędu wpisując się na listę strzelców w meczach z Polonią i Zamkiem. Już przed sezonem spekulowano czy trafi do lepszego zespołu, ale koniec końców został w Wałbrzychu. Biorąc pod uwagę jego dyspozycję można się spodziewać, że już zimą Olivier będzie zapraszany na testy do lepszych klubów.
👎Młodość rządzi się swoimi prawami i ciężko krytykować najmłodszy zespół w lidze za brak skuteczności, utrzymania formy. Duet trenerów Sebastian Raciniewski - Arkadiusz Nowomiejski żonglował nazwiskami dając szansę większości zawodników zasiadającym na ławce rezerwowych. GNM potrafił w meczach z faworytami prowadzić otwartą grę, strzelić bramkę, by w dziecinny sposób zaprzepaścić szansę przez niezrozumiałe straty we własnym polu karnym lub indywidualne błędy. Jak racjonalnie wytłumaczyć choćby wyniki dwumeczu ze Zjednoczonymi Żarów,  pogrom LKS w Bystrzycy Górnej czy też przegraną domową z Pogonią? Nie bez znaczenia były niedyspozycje Nowomiejskiego i Popowicza. 
Wyniki w rundzie jesiennej
1.kolejka d Zjednoczeni Żarów                    3:5 (2:3) G.Popowicz, O.Łabiak 2
2.kolejka w AKS Strzegom                                1:3 (1:2) G.Popowicz
3.kolejka d Karolina Jaworzyna Śląska             0:2 (0:0)
4.kolejka w Unia Złoty Stok                               2:0 (1:0) O.Łabiak 2
5.kolejka d Skałki Stolec                                    5:2 (2:0) B.Augun 2, O.Łabiak 2, Ł.Raciniewski
8.kolejka w LKS Bystrzyca Górna                     6:2 (3:0) K.Worski 2, O.Łabiak, B.Augun, W.Haczkiewicz, G.Popowicz
6.kolejka w Górnik Wałbrzych                           0:6 (0:3)
9.kolejka d Cukrownik Pszenno                         6:2 (2:0) K.Sosiński, O.Łabiak 3, Ł.Raciniewski, W.Haczkiewicz
10.kolejka w Włókniarz Głuszyca                      1:1 (1:1) O.Łabiak
11.kolejka d Pogoń Pieszyce                             1:2 (1:1) Ł.Raciniewski
12.kolejka w Lechia II Dzierżoniów                   2:4 (0:2) O.Łabiak, P.Łyskawa
7.kolejka d Polonia Bystrzyca Kłodzka              4:1 (1:0) K.Worski, O.Łabiak 2, K.Stec
14.kolejka d Zamek Kamieniec Ząbkowicki      1:5 (1:2) O.Łabiak
15.kolejka w Zdrój Jedlina Zdrój                        1:7 (0:4) O.Łabiak
16.kolejka w Zjednoczeni Żarów                        5:1 (1:1) O.Łabiak 3, K.Worski, K.Sosiński.
Łącznie w rozegranych 16 meczach wystąpiło 26 zawodników:
16 - Gawron, Gregor, Łabiak, Ł.Raciniewski, Wardziński, Worski, 15 - P.Francus, Haczkiewicz, Kaczmarek, Wojciechowski, 14 - Augun, 12 - Łyskawa, Włodarczyk, 11 - Michałowski, 10 - Sosiński, 9 - Surgieniewicz, 7 - Stec, 6 - Barański, M.Dębski, Nowomiejski, Steczko, 5 - Popowicz, 3 - Makowski, 1 - Dembiński, Gabrysiak, Węgrzynowski.
Strzelcy 38 bramek: 19 - Łabiak, 4 - Worski, 3 - Augun, Popowicz, Raciniewski, 2 - Haczkiewicz, Sosiński, 1 - Łyskawa, Stec. 
Olivier Łabiak - najlepszy junior wśród seniorów
wałbrzyskiej okręgówki.
[foto: Andrzej Kułaga / Zamek Kamieniec Ząbkowicki]
⚽Na trzech frontach (klasa okręgowa seniorów, II liga okręgowa juniorów starszych, II liga wojewódzka) występowało 11 zawodników GNM: Martin Barański, Wojciech Gabrysiak, Gracjan Gregor, Wiktor Haczkiewicz, Łukasz Raciniewski, Karol Steczko, Kamil Surgieniewicz, Mateusz Wardziński, Hubert Węgrzynowski, Piotr Wojciechowski, Krystian Worski. Nie ma jednak mowy o ewentualnym przemęczeniu młodych zawodników, bowiem trenerzy w sposób racjonalny korzystali z ich usług w poszczególnych rozgrywkach. Przykładowo młody Raciniewski w seniorach zaliczył aż 16 meczów, w juniorach starszych pojawił się dwukrotnie (ponad 110 minut), a kolegom z juniorów młodszych pomógł trzykrotnie (tylko raz w pełnym wymiarze czasowym).       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz