niedziela, 18 czerwca 2023

Regions Cup 2023

 Rozgrywki Regions Cup stały się wizytówką Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Mistrzostwa Europy Amatorów rozgrywane są od 1999 i kadra DZPN jako jedyna zdołała dwukrotnie triumfować w turnieju finałowym. Udało jej się w edycji 2006/07 i 2018/19. Ostatni sukces osiągnięto w Bawarii, a jedni z głównych autorów sukcesu obecnie są w sztabie szkoleniowym. Grzegorz Borowy, wówczas kapitan ekipy od tamtej pory rozpoczął samodzielną pracę szkoleniową, obecnie trenuje świdnicką Polonię-Stal. Opiekunem bramkarzy z kolei został Jarosław Krawczyk - weteran dolnośląskich bojów w Regions Cup.

Grzegorz Borowy w 2019 w Bawarii jako kapitan DZPN zdobył Regions Cup.
[foto: uefa.com]
Przepustkę do rozgrywanego w hiszpańskiej Galicji turnieju kadra DZPN wywalczyła w turnieju rozgrywanym na Łotwie. W sierpniu 2022 w Rydze Polacy pokonali kolejno:
Słowację Zachodnią 4:2 (1:1) - gole Bohdanowicz, Tragarz, Bońkowski i samobójcza
Ialoveni z Mołdawii 2:0 (1:0) - gole Kotyla, Słonecki
Łotwę 5:0 (0:0) - bramki: Wojciechowski 2, Bońkowski, Sadowski i samobójcza.
Od tamtego czasu sztab trenerski ciężko pracował, organizował konsultacje w Świdnicy i Jeleniej Górze. Ostatecznie wybrano kadrę, która miała obronić wywalczonego w Bawarii tytułu. 
Kto nie znalazł się wśród wybrańców Grzegorza Borowego?
Z kadry, która w Rydze wywalczyła awans powołania nie otrzymali:
Bartłomiej Kot (Polonia-Stal Świdnica) - bramkarz rocznik 1995, który bronił w meczu z Łotwą.
Bartłomiej Kasprzak (Polonia-Stal Świdnica) - 22-letni obrońca, mający za sobą udział we wszystkich meczach turnieju.
Sebastian Białasik (Polonia-Stal Świdnica) - 25 lat pomocnik, również 3 mecze w Rydze.
Kornel Traczyk (Polonia-Stal Świdnica) - pomocnik, rocznik 1996, 3 mecze w Rydze, czołowy zawodnik turnieju w Bawarii (4 mecze z 2 trafieniami).
Adam Bońkowski (Słowianin Wolibórz) - pomocnik, rocznik 1997. Na Łotwie w 3 meczach dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Mistrz Europy z 2019.
Szymon Tragarz (Słowianin Wolibórz) - pomocnik, 24 lata, 2 mecze i 1 gol, wykluczony przez kontuzję, do gry wrócił dopiero w końcówce sezonu.
Rzuca się w wyborach trenera Borowego... "antynepotyzm", bowiem aż 4 z piłkarzy, którzy nie znaleźli się wśród powołanych to jego podopieczni, których prowadzi na co dzień w Świdnicy.
Wśród obserwowanych na konsultacjach byli:
Radosław Grzywniak, Piotr Gembara (obaj Orzeł Ząbkowice Śląskie), Mateusz Jaros (Karkonosze Jelenia Góra), Sebastian Białasik, Damian Kasprzak, Jakub Filipczak, Kamil Moskwa (wszyscy Polonia-Stal Świdnica), Patryk Chrapek, Konrad Polak (obaj Piast Nowa Ruda), Adrian Repski, Grzegorz Zygadło (obaj Galakticos Solna), Marcin Gąsiorowski (Łużyce Lubań), Mikołaj Łazarowicz (Lechia Dzierżoniów), Krzysztof Bialik, Kacper Oberc, Tomasz Wroński (wszyscy Sokół Marcinkowice), Patryk Łukaszewski, Patryk Szymański, Tobiasz Jarczak, Marcin Gołębiowski (wszyscy Piast Żmigród), Bartłomiej Cegiełka (Bielawianka Bielawa), Dawid Malawski (Prochowiczanka Prochowice), Adam Andrusiak, Dawid Kuźmiński (obaj Polonia Środa Śląska).
Z powyższej grupy z powodów osobistych nie mógł być powołany bramkarz Orła Piotr Gembara, również po ogłoszeniu listy wypadł Maciej Tomaszewski z wrocławskiej Ślęzy, którego zastąpił Michał Hawryło z Foto-Higieny Gać.
Dolnośląska ekipa udała się na Półwysep Iberyjski godnie reprezentować Polskę, a DZPN stanął na wysokości zadania organizacyjnie dopinając wszelkie niezbędne szczegóły. 
Boisko zweryfikowały nadzieje na końcowy sukces. W Sanxenxo w pierwszym meczu DZPN przegrał z Lizboną 0:1. Szymona Brandla tuż przed przerwą pokonał Rodrigo Pinto.
W drugim meczu naszej grupy Zlin zremisował z Belgradem 1:1 (0:0), co nie zamykało Polakom drogi do finału.
Dwa dni później, w niedzielę 11 czerwca w Vilagarcia de Arousa odbył się najważniejszy, w końcowym rozrachunku, pojedynek. Przeciwko Serbom z Belgradu Grzegorz Borowy nie dokonał rewolucji w składzie. W defensywie Walisia zastąpił Orzechowski, w pomocy Wasilewski Niewiadomskiego i Hawryło Kotylę, a w ataku Wojciechowski za Poświstajło.  Twardy bój zakończył wygraną Belgradu. Mladen Miljković zdobywa jedynego gola w 32.minucie gry. Po przerwie za dwie żółte kartki wylatuje Nemanja Vuković, ale Polacy grają w przewadze zaledwie 8 minut, bowiem za brutalny faul czerwoną kartkę ogląda Adrian Niewiadomski. Ogromna szkoda tej porażki, bowiem w drugim meczu Zlin pokonał Lizbonę 1:0, co w przypadku zdobyczy punktowej z serbską drużyną dawało DZPN szansę nawet na 1.miejsce.
Spotkanie DZPN - Zlin miał niebagatelne znaczenie dla Czechów. Nasi południowi sąsiedzi swój jedyny w historii występ na Regions Cup zakończyli na 3.miejscu w 2011 roku. O awans do finału korespondencyjnie rywalizowali z Belgradem. Serbowie wygrali 2:1, a Zlin remisuje z Dolnym Śląskiem 0:0 i to Belgrad zagrał w finale z gospodarzami turnieju.
Reprezentacja Dolnego Śląska przed meczem z czeskim Zlinem. Od lewej stoją: Paweł Słonecki, Adrian Puchała, Łukasz Skolimowski, Jakub Kierkiewicz, Tomasz Wojciechowski, Piotr Zabielski. Poniżej od lewej: Dawid Wasilewski, Piotr Kotyla, Dawid Bąk, Łukasz Orzechowski, Michał Hawryło.
[foto: fanpage Dolnośląski Związek Piłki Nożnej]
Oto bilans dolnośląskich zawodników w finałowym turnieju:
#1 Szymon Brandl (1998, Słowianin Wolibórz) - 2 mecze
#2 Jakub Kierkiewicz (1998, Słowianin Wolibórz) - 1 mecz
#3 Krzysztof Waliś (1998, Moto-Jelcz Oława) - 1 mecz
#4 Dawid Wasilewski (1999, Lechia Dzierżoniów) - 3 mecze, 1 żółta kartka
#5 Mateusz Stempin (1997, Ślęza Wrocław) - 3 mecze, 1 żółta kartka
#6 Piotr Kotyla (2000, Polonia-Stal Świdnica) - 3 mecze
#7 Tomasz Wojciechowski (1995, Chrobry II Głogów) - 3 mecze
#8 Jakub Bohdanowicz (1996, Barycz Sułów) - 3 mecze
#9 Łukasz Skolimowski (1989, Polonia Środa Śląska) - 3 mecze
#10 Adrian Puchała (1998, Barycz Sułów) - 3 mecze
#11 Mateusz Poświstajło (1995, Piast Nowa Ruda) - 3 mecze, 2 żółte kartki
#12 Piotr Zabielski (2000, Piast Żmigród) - 1 mecz
#13 Adrian Niewiadomski (1996, Ślęza Wrocław) - 2 mecze, 1 czerwona kartka
#14 Kamil Sadowski (1997, Lechia Dzierżoniów) - 3 mecze
#15 Michał Hawryło (2001, Foto-Higiena Gać) - 2 mecze
#16 Dawid Bąk (2002, Barycz Sułów) - 3 mecze, 1 żółta kartka
#17 Paweł Słonecki (1992, Bielawianka Bielawa) - 1 mecz
#18 Łukasz Orzechowski (1996, Foto-Higiena Gać) - 2 mecze
#19 Łukasz Szukiełowicz (1999, Piast Nowa Ruda) - 2 mecze
#23 Paweł Niemienionek (1996, Karkonosze Jelenia Góra) - 3 mecze, 1 żółta kartka.
Z powyższej grupy zawodników piątka bronił tytułu z 2019: Bohdanowicz, Puchała, Niewiadomski, Słonecki i Niemienionek. 
Kto z nich pójdzie w ślady Janusza Gola czy Arkadiusza Piecha, którzy po triumfie w Regions Cup trafili do reprezentacji Polski? Z kadry, która triumfowała w Bawarii status amatora po podpisaniu profesjonalnej umowy straciła tylko dwójka zawodników. Mateusz Baszak pół roku po zdobyciu mistrzostwa przeszedł do drugoligowego Górnika Polkowice, gdzie przez 1,5 sezonu strzelił zaledwie 2 gole. Od 2021 gra w Karkonoszach Jelenia Góra, z którymi spadł z trzeciej ligi i po roku do niej właśnie powrócił. Drugim jest Patryk Caliński, który wciąż gra w rezerwach Śląska Wrocław, z którym awansował do drugiej ligi.
Z dwudziestki wybrańców Grzegorza Borowego zapewne kilku latem zmieni barwy klubowe. Przed Hawryło, Orzechowskim i Słoneckim perspektywa gry w klasie okręgowej. Z kolei Bąk, Puchała i Bohdanowicz o tym, że nie będą grać w okręgówce dowiedzieli się podczas turnieju. Wówczas Apis Jędrzychowice ogłosił, że nie przystąpi do rozgrywek 4.ligi, dzięki czemu goryczy spadku nie zasmakuje Barycz Sułów.
Regions Cup 2023 wygrała reprezentacja Galicji. Gospodarze, szósty taki przypadek w historii turniejów, okazali się lepsi od Belgradu. Hiszpanie wygrali 3:1 (2:0), a decydującym momentem meczu była 41.minuta - kiedy przy stanie 1:0 karnego spowodował Żeljko Krstović za co wyleciał z boiska, a Alex Rey z karnego podwyższył wynik na 2:0.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz