środa, 13 marca 2019

Górnik przed startem 4.ligi

Już dawno nie było tak głośno o piłkarskim Górniku Wałbrzych, jak to ma miejsce w ostatnich kilku tygodniach. Gdy pod koniec lutego zarząd klubu ogłosił sytuację finansową zagrażającą funkcjonowaniu I zespołu odezwały się demony przeszłości. Jednak akcja #RazemDlaGórnika szybko się rozkręciła nie tylko w Wałbrzychu, ale i regionie, a także sięgnęła poza granice województwa jak i kraju. Sprzedaż karnetów, przelewy darowizn, akcja ratowania klubu wciąż trwa.
Oczywiście sytuacja nie mogła pozostawać bez wpływu na przygotowania drużyny Jacka Fojny, ale na dzień dzisiejszy zespół jest pełen nadziei przed sobotnią ligową premierą. A oto jak przebiegały zimowe przygotowania Górnika Wałbrzych:
➤7 stycznia - pierwszy trening piłkarzy, kilka dni później test-mecz, w którym sztab szkoleniowy przyglądał się kilkunastu młodym zawodnikom. W tym gronie było 5 Brazylijczyków, spośród których zdecydowano się na dwójkę, która towarzyszyła do finiszu przygotowań. Oczywiście klub tożsamości testowanych nie ujawniał z wiadomych względów. Trener Fojna w wywiadzie dla skibasport.pl ujawnił, że biało-niebieskich będzie mógł wzmocnić tylko jeden z nich. Ostatecznie wybór padł na 21-letniego Allana Cristiana De Paula, o czym kibice mogli się dowiedzieć z związkowego portalu Łączy Nas Piłka. W ojczyźnie grał Korytybie, Paranie, a od ubiegłego roku trenuje w FD Managments Sports - szkółce piłkarskiej, która ma wypromować zawodników w Polsce. Allan latem był testowany przez trzecioligowca i być może latem będzie mu dane zagrać na tym szczeblu, oby miało to miejsce w barwach Górnika Wałbrzych. Z Górnikiem nie trenował Jan Jakacki, który skutecznie przekonał do siebie trenerów trzecioligowej Foto-Higieny Gać.
Trener Jacek Fojna i Brazylijczyk Allan.
[foto:walbrzych24.com]
➪₁LZS Starowice 3:2 (Allan 2, Bogacz)- pierwszy sparing z czwartoligowcem spod Opola, gdzie występuje były gracz Górnika Przemysław Cichocki. W Górniku brakowało Smoczyka, co było szansą dla Michała Zaremby. Nieobecny był również Miłosz Rodziewicz, który brał udział w test-meczu projektu Ty też masz szansę - niestety dla Miłosza, nie znalazł się on w notesie licznych skautów.
➪₂Zagłębie II Lubin 0:3 - jedyny wyjazdowy sparing podczas przygotowań. Zabrakło ponownie Smoczyka, Sobiesierskiego, rekonwalescenta Sawickiego i Rytko. Powrócił do klubu Rodziewicz, ponownie Zaremba na środku obrony, ale wicelider 3.ligi był bezlitosny dla wałbrzyszan. Warto dodać, że trener Adam Buczek wśród najstarszych miał graczy z rocznika 1997, trzech 18-latków, a w bramce wystąpił 17-letni Matoga.
➪₃Żalgiris Kowno 0:1 - niespodziewany mocny sparing partner, który gościł na zgrupowaniu w Aqua Zdroju. Piąta siła litewskiej ekstraklasy miała za sobą dwa mecze z pierwszoligowcami (1:0 z Wartą Poznań i 0:2 z Chrobrym Głogów), a w powrocie do ojczyzny jeszcze gładko ograła Wigry Suwałki 3:0. Wałbrzyszanie tymczasem postawili trudne warunki, mieli swoją szansę Piotra Krawczyka, a gola stracili dopiero w doliczonym czasie gry. Niestety, kontuzji nabawił się Michał Oświęcimka, który już nie zagra w sparingach do końca okresu przygotowawczego.
➪₄Orkan Szczedrzykowice 1:1 (Wepa) - kibice więcej sobie obiecywali po tym meczu, jeśli chodzi o wynik. W meczu pojawili się Smoczyk, Sobiesierski, Kokoszka, Rękawek. Gości prowadzi były ekstraklasowy zawodnik Wojciech Grzyb, który zastąpił Jarosława Gambala. Gambal z kolei został koordynatorem pionu sportowego w Zagłębiu Lubin, ale wciąż gra w Orkanie i w Wałbrzychu pokonał Jaroszewskiego. Bramkę dla biało-niebieskich zdobył uderzeniem z rzutu wolnego Tomasz Wepa.
➪₅Ślęza Wrocław 5:2 (Chajewski 2, Allan, Młodziński, Rodziewicz) - pierwotnie rywalem wałbrzyszan miała być dolnośląska kadra Regions Cup, ale ostatecznie zagrała Ślęza Wrocław prowadzona przez Grzegorza Kowalskiego. Czołowy trzecioligowiec był po ciężkim obozie, a ponadto po zmianach kadrowych, co jest pewnym usprawiedliwieniem na wysoką porażkę. Dla Górnika wygrana nad Ślęzą jest najbardziej efektownym wynikiem przygotowań.
➪₆Kuźnia Jawor 5:0 (Młodziński, Bogacz, Chajewski, Krawczyk, Allan) - przedstawiciel legnickiej okręgówki prowadzony przez doskonale znanego pod Chełmcem Piotra Przerywacza i mający w składzie 40-letniego Rafała Majkę. Górnik w obu połowach zagrał dwoma jedenastkami. Ponownie gol z rzutu wolnego. Cieszy powrót na boisko po jesiennej kontuzji Pawła Tobiasza.
➪₇Górnik II Zabrze 0:2 - po tym jak nie doszedł do skutku mecz z Odrą Ścinawa, wałbrzyszanie, podobnie jak w przypadku Żalgirisu, skorzystali z faktu, że przy Ratuszowej przygotowywał się zespół rezerw Górnika Zabrze. Trzecioligowcy to młody zespół (najstarszy Konrad Zaradny z r.1997, pozostali 1998-2001), ale jedną z bramek zdobył 37-letni asystent trenera Piotra Gierczaka Arkadiusz Przybyła, który w sezonie 2016/17 rywalizował z Górnikiem w 3.lidze w barwach Pniówka Pawłowice Śląskie.
➪⁸Orla Wąsosz 0:0 - czwartoligowiec prowadzony przez byłego obrońcę pierwszoligowego Górnika Wałbrzych Andrzeja Wójcika wydawał się łakomym kąskiem dla biało-niebieskich. Niestety, mecz rozegrano dwa dni po hiobowej dla piłkarzy wieści o kłopotach finansowych. Niepewność, wątpliwości, słabsza dyspozycja - stąd zaledwie bezbramkowy remis.
➪⁹Miedź II Legnica 2:2 (Allan, Rodziewicz) - niepewność jutra, a mimo tego wałbrzyszanie wciąż trenujący i grający w komplecie, również z dwójką Brazylijczyków. Czwarty mecz z trzecioligowcem i pierwszy remis. Do przerwy Górnik prowadzi 2:0, po przerwie coraz więcej do powiedzenia mają rywale, Kamil Reczulski broni rzut karny, ale ostatecznie legniczanie doprowadzają do wyrównania.
➪₁₀Górnik Złotoryja 1:0 (Rodziewicz) - złotoryjanie pauzowali w grupie wschodniej dlatego mogli rozegrać mecz w Wałbrzychu, a dokładniej na Nowym Mieście, gdzie po raz pierwszy wałbrzyszanie mogli sparować na naturalnej nawierzchni.
Reasumując 10 meczów 4 zwycięstwa - 3 remisy - 3 porażki, bramki 17:13. Strzelcy bramek: 5 - Allan, 3-Chajewski, Rodziewicz, 2-Bogacz, Młodziński, 1 - Krawczyk, Wepa.
Czy możemy spodziewać się rewolucji w grze Górnika wiosną? W pierwszych meczach zabraknie wykartkowanych Rytko i Oświęcimki. Sawicki, Tobiasz dopiero dochodzą do pełnej dyspozycji po kontuzji. Mało grał w sparingach Sobiesierski, który wydawało się nie tak dawno, że będzie odgrywał większą rolę w zespole. Oprócz wspomnianego wcześniej Jakackiego na wypożyczenie odeszli Szymon Krupczak (Zjednoczeni Żarów) i Dominik Woźniak (Victoria Świebodzice). W defensywie alternatywą dla doświadczonych obrońców może być Michał Zaremba, który jesienią grał głównie w juniorach. W drugiej linii sporo grali Bogacz czy Borowiec, ale zdecydowanie bliżej składu jest ten pierwszy. Rękawek i Wiśniewski przekonali się, że ciężką pracą na treningach mogą liczyć na grę w 4.lidze. W ataku, gdzie były największe problemy antidotum ma być skuteczność Allana, zapewne na więcej stać Miłosza Rodziewicza, który ma dopiero 19 lat.
Póki co grupa wschodnia stopniowo nadrobiła jesienne zaległości. Rezerwy Śląska skorzystały z okazji, nie dość, że mogli grać wyjazdowy mecz z GKS Mirków na własnym obiekcie to jeszcze sięgnięto po 5 piłkarzy I drużyny (bramkarz Wrąbel, kadrowicze młodzieżówki Dankowski, Gąska, doświadczony Pawelec oraz napastnik Szczepan). Nie może więc dziwić 5:0 i zwiększenie przewagi nad Górnikiem do 6 oczek. W dwóch pozostałych meczach rywalizowały zespoły z okręgu wałbrzyskiego. Polonia-Stal Świdnica ograła Piasta Nowa Ruda 2:1, choć goście prowadzili 1:0. Piasta prowadzi znany w Świdnicy trener Przemysław Malczyk, który wiosną prowadził Zachód Sobótka skąd za sobą ściągnął bramkarza Kokotta i grającego swego czasu w Wałbrzychu Norberta Pierzgę. Znakomity debiut w Zjednoczonych Żarów zaliczył trener Maciej Jaworski, którego podopieczni wygrali w Bardzie z Unią 2:1. W żarowskim zespole zadebiutowało dwóch byłych juniorów Górnika Wałbrzych - bramkarz Gracjan Błaszczyk (jesienią grał w Świdnicy) i Szymon Krupczak. Bardzian prowadził również nowy szkoleniowiec Damian Okrojek, który zmienił Tomasza Zielińskiego.
Jeśli chodzi o przygotowania czwartoligowców z grupy wschodniej to skutecznością imponować mogli wspomniani Zjednoczeni Żarów, którzy dwukrotnie strzelili rywalom po 10 goli (Górnik Nowe Miasto 10:4, MKS Szczawno Zdrój 10:0). Z kolei z trzecioligowcami sparowały zespoły Śląska II (Ślęza Wrocław 4:1,Foto-Higiena Gać 3:2), Orzeł Prusice (Piast Żmigród 1:1, Foto-Higiena Gać 2:5), Sokół Wielka Lipa (Foto-Higiena 1:2,Piast Żmigród 1:1), Sokół Marcinkowice (Foto-Higiena 2:5), Nysa Kłodzko (Ślęza 0:5), GKS Mirków (Ślęza 0:7). Jeśli chodzi i transfery to wyższej ligi trafili: Jan Jakacki (Górnik Wałbrzych →Foto-Higiena Gać), Szymon Kuśnierz (Śląsk II→Lechia Dzierżoniów), Sebastian Zagórski (Orzeł Prusice→Piast Żmigród).Natomiast z trzeciej ligi do czwartej trafili Kamil Mańkowski i Tobiasz Jarczak (Ślęza→GKS Mirków), Patryk Bobkiewicz (Piast Żmigród→MKP Wołów), Maciej Aleksiuk (Lechia→Bielawianka), Łukasz Sakwa, Adam Lasota (Ślęza→Orzeł Prusice), Szymon Krocz (Foto-Higiena→Śląsk II). Oczywiście może się okazać,że w ostatniej chwili doszło do zatwierdzenia kolejnych zawodników, którzy jesienią pożegnali się ze swoimi klubami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz